Την Κυριακή 21 Μαΐου στην αίθουσα “Μελίνα Μερκούρη” πραγματοποιήθηκε το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Σωματόδοσης. Όπως, είχαμε αναφέρει σε προηγούμενο κείμενό μας, για πρώτη φορά λάμβανε χώρα στην Αθήνα και συγκεκριμένα στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας. Στον αγώνα αυτόν συμμετείχαν 4 αθλητές από την Ζάκυνθο, οι οποίοι επέστρεψαν με σπουδαίες διακρίσεις στις αποσκευές τους. Η πιο σημαντική πρόκριση ήταν ο πρώτος τίτλος που κατέκτησε ο Διονύσης Ψάρρης στην κατηγορία Bodybuilding open -1.75, η οποία ήταν η πιο δύσκολη του αγώνα και τον 4ο στον γενικό τίτλο. Να τονίσουμε, ότι ο Ψάρρης πήρε την πρόκριση για το παγκόσμιο στο Ρίμινι της Ιταλίας, που θα γίνει στις 2 – 4 Ιουνίου.

Οι υπόλοιπες διακρίσεις:

• Δημος Κουτουλογένης: 3ος –  Junior & 6ος -αρχάριων -1.75
  • Τζουλιανο Δημητρόπουλος: 2ος -junior & 4ος -αρχάριων +1.75
  • Ντινα Βυθουλκα: 2η στην physique & στην bodybuilding γυναικών

Το ioniansports επικοινώνησε με το νικητή, Διονύση Ψάρρη, ο οποίος μας δήλωσε τα εξής:

Διονύσης Ψάρρης: “Η νίκη αφιερωμένη στον πατέρα μου”

“Ήταν ένας δύσκολος αγώνας ανάμεσα σε άξιους αντιπάλους. Προετοιμαζόμουν 8 μήνες πριν τους αγώνες με σκληρή προπόνηση καθημερινά, και συγχρόνως, αρκετά απαιτητική διατροφή. Στο άθλημα αυτό χρειάζεται να έχεις πειθαρχία για να μπορέσεις να ασχοληθείς. Η προσαρμογή δεν είναι πάντα εύκολη στις αγωνιστικές συνθήκες. Χρειάζεται μέτρο για να μην ξεφεύγεις”.

Ερ.: Που αφιερώνεις τη νίκη σου;

Δ.Ψ.: Στον πατέρα μου, που τον έχασα πέρυσι.