Δεν δυσκολεύτηκε να κερδίσει ο Εθνικός Σκουλικάδου την ΑΕ Αγίου Λέοντα/ Κοιλιωμένου και να περάσει στην επόμενη φάση του θεσμού. Οι γηπεδούχοι επέβαλαν πλήρως τον ρυθμό τους και κατάφεραν να “καθαρίσουν” την μπουγάδα από τον πρώτο κιόλας μέρος. Ο Διονύσης Πίσκοπος ήταν αυτός που άνοιξε τον χορό των γκολ στο 5 λεπτό της αναμέτρησης με ωραίο και έξυπνο πλασέ κατάφερε να νικήσει τον Κουλλόλι και να κάνει το 1-0. Από εκεί και μετά όλα απλοποιήθηκαν για τους γηπεδούχους που πίεσαν και κατάφεραν να κάνουν 2-3 καλές στιγμές για γκολ. Στο 31′ ο Άλκης Αλεξανδρίδης με ένα καταπληκτικό γκολ έστειλε την μπάλα στο Γ΄ της εστίας του Κουλλόλι ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 2-0 και με αυτό τον τρόπο “Κλείδωσε” και η υπόθεση πρόκρισης για την ομάδα του Εθνικού.

Από εκεί και πέρα οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν αλλά δεν μπόρεσαν να κάνουν την υπέρβαση και να γίνουν τουλάχιστον απειλητικοί για την εστία του Καραπάνου πλην ελαχίστων εξαιρέσεων. Ο Αλεξανδρίδης και πάλι στο 44΄ με ωραία κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Ένωσης κάνοντας το 3-0 για την ομάδα του και ένα λεπτό αργότερα ο Κώστας Μπάστας της φιλοξενούμενης ομάδας στην προσπάθεια του να διώξει την μπάλα με προβολή την έστειλε τα δίχτυα της ομάδας του και έτσι έγινε το 4-0. Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο Β΄ μέρος και ενώ όλα είχαν κριθεί οι γηπεδούχοι έριξαν τον ρυθμό τους και έτσι “σβηστά” πήγαν μέχρι το 80΄ εκεί όπου ο Διονύσης Πίσκοπος διπλασίασε τα προσωπικά του γκολ κάνοντας το τελικό 5-0 για την ομάδα του. Με αυτή τη νίκη ο Εθνικός πέρασε στην επόμενη φάση των “4” και είναι πολυ κοντά στο να φτάσει στο τελικό της διοργάνωσης καθώς στο δρόμο του θα βρεθεί αντίπαλος μια εκ των ομάδων Αστέρας Πλάνου ή Φλόγα Κυψέλης οι οποίες παίζουν μεταξύ τους σήμερα Τετάρτη στο γήπεδο του Πλάνου.

Αξίζει να σημειώσουμε ότι στο 88΄ αποβλήθηκαν με κόκκινη κάρτα ο Μέμος Προκόπης από τον Εθνικό και Αναστάσιος Μπάστας από την Ένωση για διαπληκτισμό που είχαν μεταξύ τους

ΕΘΝΙΚΟΣ ΣΚΟΥΛΙΚΑΔΟΥ (Παν. Τρουπιώτης) Καραπάνος, Πλέσσας Α., Πυλαρινός, Παππάς, Ρίκος, Προκόπης, Πατρινός, Πίσκοπος, Μαρίνος, Λίβος, Αλεξανδρίδης.

ΑΕ ΑΓΙΟΥ ΛΕΟΝΤΑ/ΚΟΙΛΩΜΕΝΟΥ (Ανδρ. Γκούσκος) Κουλλόλι, Παπαδάτος, Μαρίνος, Μπάστας Σαρ., Μπάστας Κ΄., Μουσαϊ, Ζώντος, Κολεύρης, Σπίνος, Μπάστας Αν., Κλάδης