ΖΑΚΥΝΘΙΑΚΟΣ-ΕΛΑΤΙΑΚΟΣ 8-0

Την γνωστή “ταρίφα” με ΦΠΑ!

Καταιγιστικός ο Ζακυνθιακός συνέτριψε με το εντυπωσιακό 8-0 την ομάδα του Ελατιακού για την 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α΄ κατηγορίας της ΕΠΣ Ζακύνθου. Οι γαλαζοπράσινοι παίζοντας πολύ καλό ποδόσφαιρο σε όλο το 90λεπτο κατάφεραν να νικήσουν κατά κράτος τον αντίπαλο τους έχοντας και το μυαλό τους στο παιχνίδι του Κυπέλλου Ερασιτεχνών της Τετάρτης με τον ΑΟΚΙ στην Κεφαλονιά.

Οι πρωτοπόροι κατέβηκαν στον αγωνιστικό χώρο με 12 ποδοσφαιριστές αφού μια 10αδα παικτών είναι τραυματίες. Στο αγωνιστικό μέρος δεν συνάντησαν δυσκολίες από την ομάδα των Βολιμών που σίγουρα από αυτό το παιχνίδι δεν περίμεναν να πάρουν κάτι.

Έχοντας σε πολύ καλή ημέρα τους Λιβέρη, Πέττα και Καραμαλίκη Ο Ζακυνθιακός άνοιξε το σκορ στο 14 με απ΄ ευθείας εκτέλεση φάουλ του Λιβέρη και ένα λεπτό αργότερα ο Δρόσσος από δεξιά εκτέλεσε κόρνερ και ο Καραμαλίκης με κεφαλιά έκανε το 2-0.

Τρία λεπτά αργότερα πάλι ο Δρόσσος από δεξιά έβαλε σέντρα και ο Καραμαλίκης με κεφαλιά τριπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του.  Στο 36′ ο Μαλαφούρης πέτυχε το 4-0 όπου αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο β΄ μέρος το παιχνίδι κινήθηκε στο ίδιο περίπου τέμπο. Στο 59′ ο Λιβέρης έβγαλε σέντρα και ο Καραμαλίκης με κεφαλιά ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 5-0. Στο 72΄ πάλι ο Καραμαλίκης από κοντά έκανε το 6-0. Στο 75΄ ο Κόλα με σουτ ανέβασε τον δείκτη στο 7-0 για να βάλει ο Μαλαφούρης το κερασάκι στην τούρτα στο 85 κάνοντας το τελικό 8-0 για την ομάδα του Ζακυνθιακού.

Διαιτητής: Μπάστας. Βοηθοί: Μπέης – Στεριώτης Γ.

ZAKYΝΘΙΑΚΟΣ (Στράτος Κουρούμαλος): Χαρακτινός Δ., Κίτος, Λένος, Τζιαφέρης Θ., Κόλα, Λιβέρης (60′ Λάππος), Μαλλιάς, Καραμαλίκης, Μαλαφούρης, Πέττας, Δρόσος.

ΕΛΑΤΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Καρτσακλής): Θεοδώσης Π., Καρτσακλής, Φραγκογιάνης, Θεοδώσης Ν., Πλαρινός (46′ Τσουκαλάς Δ.), Στραβοπόδης Π., Θεοδώσης Ν., Θεοδώσης Παυλ. (67′ Γιατράς Γ.), Θεοδώσης Αν., Τσουκαλάς Αλ., Θεοδώσης Γερ. (60′ Στραβοπόδης Δ.)

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ – ΑΧΙΛΛΕΑΣ 1 – 5

Έμεινε “ζωντανός” για την παραμονή!

Άνετα επικράτησε ο Αχιλλέας του Απόλλωνα και πλέον έφτασε Καταστάρι και Ελατιακό στους 14 βαθμούς σε μια τριπλή ισοβαθμία και παλεύει στα ίσια την παραμονή του στην μεγάλη κατηγορία.

Οι κιτρινόμαυροι προηγήθηκαν με τον Πυλαρινό Χ. στο 34΄. Ο ίδιος παίκτης στο 57΄ “κλείδωσε” την νίκη για την ομάδα του και 10 λεπτά αργότερα ο Γιοβάνης έκανε το 3-0 για την ομάδα του. ο Απόλλωνας μείωσε στο 77΄ με τον Μαρίνο Π. Ο Τσιριγώτης από την μεριά των φιλοξενούμενων στο 88΄ και 91΄ πέτυχε δύο τέρματα ανεβάζοντας τον δείκτη στο 5-1 αυτό ήταν και το τελικό σκορ.

Διαιτητής ήταν  ο Τάσος Λιβέρης και είχε ως βοηθούς τους Πέττα και Κλάδη.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ (Άγγελος Κακουλίδης): Στεργιώτης, Ασίμης (72′ Μαρίνος), Βαρυπάτης, Δημητρόπουλος, Τσουκαλάς, Μπελέρι, Πλέσσας, Σούτι, Ματαράγκας, Μανωλάς, Μούσουρας.

ΑΧΙΛΛΕΑΣ (Αποστόλης Τζαμαλής): Σιούκας, Γ. Καλογερόπουλος, Μπουργιέζης (72′ Μαρίνος), Ελέζι, Αγγελόπουλος, Παπαδάτος (72′ Καλογερόπουλος), Ελέζι, Αγγελόπουλος,  Γιοβάνι, Τζανάρι, Πλαρινός, Στραβοπόδης (46′ Τσιριγώτης), Τζαβαλάς.

ΑΟ ΚΑΤΑΣΤΑΡΙΟΥ – ΘΥΕΛΛΑ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ 1 – 4

Εύκολη επικράτηση για την Θύελλα

Την νίκη πήρε η Θύελλα Αμπελοκήπων από το Καταστάρι που “καιγόταν” για βαθμούς στο γήπεδο του Αγγερικού . Οι κυανοκίτρινοι ήταν καλύτεροι και πιο ουσιαστικοί καταφέρνοντας να πάρουν αυτό που πραγματικά ήθελαν από αυτό το παιχνίδι. Τα γκολ για τους νικητές πέτυχαν οι Κομιώτης Γιάννης (2) Νικολόπουλος και ο Βεντουρής Δημ. Για τους γηπεδούχους το γκολ πέτυχε ο Στήθος ο οποίος έχασε πέναλτι απέκρουσε ο Διαμαντής

Διαιτητής ήταν ο Μαρίνος  με  Βοηθούς τους Στραβοπόδη και Μάτσα.

ΑΟ ΚΑΤΑΣΤΑΡΙΟΥ (Σταύρος Σκιαδόπουλος):Γιακουμέλος Σπ., Βούτος Σπ., Τάσσιος, Βιλιάρδος Ν., Πλαρινός, Κουτσουπιάς, Θεοδώσης, Πατρινός, Πυριόχος (46′ Πίσκοπος), Στήθος, Βαλτάς.

ΘΥΕΛΛΑ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ (Νίκος Ντόβρος): Διαμαντής Λ., Σοφός Ι., Κόκας, Τσιριγώτης, Βεντουρής Δημ., Κομιώτης Αλ. (46′ Βάσσος), Βεντουρής Δημ., Κομιώτης Αλ Νικολόπουλος, Κακολύρης, Μαρίνος Σπ. (73′ Χριστοδουλόπουλος), Μαρούδας (58′ Σ. Διαμαντής), Κομιώτης Ι.