Ολοκληρώθηκαν το απόγευμα του Σαββάτου τα δύο παιχνίδια για την Α΄ κατηγορία της ΕΠΣ Ζακύνθου. Στον Αγγερικό σε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια Εθνικός Σκουλικάδου και Παναρτεμισιακός αναδείχτηκαν ισόπαλοι σε 3-3. Στα ορεινά η ΑΕ Αγίου Λέοντα λύγισε το μαχητικό Αργάσι αφού κέρδισε με 2-0.

Διαφήμισαν το ποδόσφαιρο Εθνικός και Παναρτεμισιακός

Ένα από τα καλύτερα παιχνίδια της Α΄ κατηγορίας του τοπικού πραγματοποιήθηκε το απόγευμα του Σαββάτου στον Αγγερικό. εκεί όπου Εθνικός Σκουλικάδου και Παναρτεμισιακός αναδείχτηκαν ισόπαλοι με 3-3 σε ένα ματς που κυριάρχησε η δύναμη το πάθος και φυσικά η ανατροπή! Μεγάλος κερδισμένος φυσικά το ίδιο το άθλημα που σε χαλεπούς καιρούς έδειξε χρώμα και άρωμα!

Το ματς άρχισε με τον Εθνικό να κυριαρχεί και να αιφνιδιάζει τον αντίπαλο με τον Άλκη Αλεξανδρίδη στο 4΄ να ανοίγει το σκορ για την ομάδα του. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Πίσκοπος με κεφαλιά διπλασίασε τα τέρματα για τους γηπεδούχους κάνοντας τι 2-0. Τα ¨Ελάφια¨ αντέδρασαν και ο Σταμίρης με ένα γκολ “ποίημα” που εκείνος ξέρει μόνο αυτός να πετυχαίνει μείωσε σε 2-1 για να έρθει ο Χριστοδουλόπουλος στο 42΄ και να φέρει το παιχνίδι στα ίσια ισοφαρίζοντας σε 2-2 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο ρυθμός ‘έγινε ακόμη πιο γρήγορος με την μπάλα πάνω κάτω και τις ευκαιρίες να διαδέχονται η μία την άλλη!  Στο 49΄ ο Παν. Μαρούδας βρέθηκε σε θέση βολής αλλά στο σουτ του έκανε η μπάλα πέρασε ολίγο πάνω από τα δοκάρια του Φαραού. Δύο λεπτά αργότερα ο Πέττας εξουδετέρωσε με ωραίο τρόπο σουτ του Κορφιάτη! Η απάντηση στις ευκαιρίες ήρθε από τον Πίσκοπο ο οποίος από πλεονεκτική θέση έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Φαραού!

Στο 63΄ τα “Ελάφια” έφεραν “τούμπα” το ματς όταν ο Σταμίρης με πάσα ακριβείας βρήκε τον Κορφιάτη, αυτός πέρασε τον Σπύρο Πέττα και από πλάγια αριστερά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 2-3 για την ομάδα του! Ο Εθνικός δεν τα παράτησε αλλά αύξησε την πίεση στα καρέ του Φαραού. Στο 69΄ και πάλι ο Πίσκοπος βρέθηκε μόνος αλλά νικήθηκε από τον τερματοφύλακα του Παναρτεμισιακού!

Στο 71΄ ο Λιβέρης για λογαριασμό του Εθνικού με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Πίσκοπος την έστειλε πάνω σε σώματα αμυντικών! Το ρεσιτάλ χαμένων ευκαιριών συνεχίστηκε για τους γηπεδούχους που έψαχναν εναγωνίως το γκολ της ισοφάρισης! Στο 77΄ ο Πλεσσας με κεφαλιά ανάγκασε τον Φαραό να κάνει εκπληκτική επέμβαση και να σώσει την ομάδα του! Στο 88΄ Ο Μαρίνος εξαπέλυσε ένα δυνατό σουτ αλλά και πάλι ο Φαραός έπεσε την γωνία του και έδιωξε σε κόρνερ!

Στο 94΄ ήρθε η λύτρωση για τον Εθνικό όταν ο Προκόπης εκτέλεσε “γλυκά” ένα φάουλ η μπάλα πήγε στην μικρή περιοχή και εκεί ο Πίσκοπος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 3-3 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς των γηπεδούχων! Στο 95΄ όμως ο Παναρτεμισιακός είχε την ευκαιρία να “κλέψει” το ματς όταν ο Σταμίρης εκτέλεσε φάουλ με πάσα προς τον Χριστοδουλόπουλο ο τελευταίος από πλάγια αριστερά σουτάρισε και την τελευταία στιγμή οι αμυντικοί έδιωξαν την μπάλα σε κόρνερ! Το τελικό σφύριγμα βρήκε τις δυο ομάδες να παίρνουν από έναν βαθμό σε αυτό το 3-3.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΣΚΟΥΛΙΚΑΔΟΥ (Παν. Τρουπιώτης) Πέττας, Πυλαρινός, Καλογερίας, Παππάς, Λιβέρης, Μαρίνος, Πλέσσας (80΄ Ψάρρης), Προκόπης, Αλεξανδρίδης, Πίσκοπος, Τσιριγώτης

ΠΑΝΑΡΤΕΜΙΣΙΑΚΟΣ (Διον. Μουζάκης) Φαραός, Πολίτης (88΄ Κουτουλογέννης), Καπετάνης, Τσιόλης, Αρκαδιανός, Μπάστας, Σκιαδόπουλος, Κλάδης Β. (80΄ Κλάδης Ν), Κορφιάτης, Σταμίρης, Χριστουδουλόπουλος

Λύγισε στο τέλος το Αργάσι από την Ένωση στα ορεινά

Άλλη μια νίκη πέτυχε η ΑΕ Αγίου Λέοντα και “κτυπάει “πλέον 4άδα στην κορυφή της βαθμολογίας! Η ομάδα του Ανδρέα Γκούσκου δυσκολεύτηκε άλλα στο τέλος χαμογέλασε και πήρε τη νίκη από το ανεβασμένο Αργάσι! Η ομάδα του Ντένη Κόκλα ήταν άτυχη καθώς στο πρώτο μέρος είχε δύο δοκάρια με Μουζάκη και Κολέτση στο 30΄ και 38΄ του αγώνα αλλά και ευκαιρίες για να μπει μπροστά στο σκορ με Κολέτση στο 42΄ και Παπαδάτο στο 49΄ Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και πίεσαν για το γκολ το οποίο ήρθε στο 78΄ με τον Γιάννη Ζώντο ο οποίος μετά από εκτέλεση κόρνερ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα ανοίγοντας στο σκορ σε 1-0. Ο Μουσάι στο 88΄ με απ΄ ευθείας εκτέλεση φαουλ “κλείδωσε ” τη νίκη για τα “Λιοντάρια” διαμορφώνοντας το τελικό 2-0

ΑΕ ΑΓΙΟΥ ΛΕΟΝΤΑ/ΚΟΙΛΩΜΕΝΟΥ (Ανδρέας Γκούσκος) Ξένος, Παπαδάτος, Μαρίνος (70΄ Σπίνος) Μουσάϊ, Μίρα ( 39΄ Ζώντος Σπ), Κατσικώστας, Κλάδης Αλ. (66΄ Χαικάλης) , Μπάστας Σαρ., Σοφός Λ., Ζώντος Γιάννης ( 82΄Πέττας), Μπάστας Αν.

Αργάσι ( Ντένης Κόκλας) Μαμφρέδας, Κουρούμαλος Δημ., Κουρούμαλος Διον., Μπάχος, Νικολός, Βεντουρής, Κάνδηλας (75΄ Θεοδόσης), Κολέτσης (90΄ Μπάστας), Μουζάκης (46΄ Παπαδάτος) Δημητρίου, Τζίνα