Ολοκληρώθηκαν το απόγευμα του Σαββάτου τα δυο ματς για την Α΄ κατηγορία της ΕΠΣ Ζακύνθου για την 2οη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Στο γήπεδο των Αμπελοκήπων ο Απολλωνας κέρδισε τον ΑΟ Αργασίου με 2-1 στο ντέρμπι των ουραγών. Στα ορεινά ο ΑΟ Τσιλιβη συνέχισε την ξέφρενη πορεία του στο πρωτάθλημα και κέρδισε την ΑΕ Αγίου Λέοντα/ Κοιλιωμένου με 8-1. Από του νικητές 5 φόρες σκόραρε ο Ανδρέας Κότσα!!! Τα υπόλοιπα γκολ πέτυχαν οι Σόρα. Τσάνης και Μαρούδας. Για την ΑΕ το γκολ της τιμής πέτυχε ο νεαρός Σπίνος

ΑΡΓΑΣΙ-ΑΠΟΛΛΩΝ 1-2

Πολύ μεγάλη νίκη πέτυχε το απόγευμα του Σαββάτου ο Απόλλωνας επί του Αργασίου στην κοινή τους έδρα στο γήπεδο των Αμπελοκήπων. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι ήταν πιο ουσιαστικοί στο ματς και κατάφεραν να προηγηθούν με τον Διον. Μαρίνο (φωτο) στο 30΄ με ωραίο σουτ εντός περιοχής. Ο ίδιος παίκτης στο 45′ εκμεταλεύτηκε το λάθος του Καρέλα και έκανε το 0-2 για την ομάδα του. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πιέσουν αλλά ήταν φλύαροι επιθετικά. Στο 61′ ο Ζογκάι σε αντεπίθεση δεν μπόρεσε να κάνει το 0-3 για την ομάδα του. Το Αργάσι μείωσε σε 1-2 με τον Τζίνα αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για να αλλάξει το τελικό αποτέλεσμα. Στο 88΄ αποβλήθηκε ο Βαρυπάτης από τον Απολλωνα με 2η κίτρινη κάρτα.

ΑΡΓΑΣΙ (Κόκλας Ντ.): Καρέλας, Κουρούμαλος Δημ (46’ Κάνδηλας), Κουρούμαλος Διον., Δημητρίου, Θεοδώσης, Βεντουρής, Τσίνα, Μπάχος (54’ Μουζάκης Λ.), Νίλσον, Κολέτσης, Μουζάκης

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ (Κοντονής Ν.):Κόκλας Ν., Βεντουρής, Κούτσης, Κουρούμαλος Π., Βαρυπάτης, Γκίτσα, Ζογκάϊ (88’ Παναγόπουλος), Μπεσίρης, Μαρίνος, Ελέζι, Τζανάρη.

ΑΕ ΑΓΙΟΥ ΛΕΟΝΤΑ/ΚΟΙΛΙΩΜΕΝΟΥ-ΑΟ ΤΣΙΛΙΒΗ 1-8

Με σπασμένα φρένα συνεχίζει την πορεία του στο πρωτάθλημα η ομάδα του ΑΟ Τσιλιβή μοιράζοντας στους αντιπάλους του γκολ με το “Τσουβάλι” Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ανδρέα Κότσα (5 γκολ)  οι φιλοξενούμενοι έφυγαν από τα ορεινά με τους τρεις βαθμούς της νίκης πετυχαίνοντας 8 τέρματα. Στο 7΄ Ο Κότσα άνοιξε λογαριασμό κάνοντας το 0-1.Στο 12΄ ο νεαρός Σπίνος με φάουλ έφερε το ματς στα ίσια (η μπάλα κτύπησε στο τείχος) Στο 17΄ Ο Κότσα και πάλι  διπλασίασε τα τέρματα τα δικά του βάζοντας και πάλι μπροστά την ομάδα του με 1-2. Στο 27΄ ο Σόρα ανέβασε τον πήχη στο 1-3 και στο 30΄ ο Κότσα έκανε το 1-4 το οποίο ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Στην επανάληψη οι κόκκινοι πέτυχαν άλλα τέσσερα γκολ με τον Κότσα (65΄), Τσάνη (74΄), Κότσα (86΄) και Μαρούδα (88′) και έτσι έφτασαν σε αυτή τη νίκη με 8-1.

ΑΓ. ΛΕΩΝ/ ΚΟΙΛΙΩΜΕΝΟΣ (Γκούσκος Ανδρ.): Ριζάι Κ. (78’ Ζώντος Σπ.) , Σοφός Λ. (46’ Πέττας Μ.), Παπαδάτος Θ., Μπάστας Κ. (65’ Κλάδης Χρ.), Πασάς Απ., Κατσικώστας Κ. (80’ Ακτύπης Π.), Μαρίνος Διον., Σπίνος Δ., Μουσάϊ, Κλάδης Αλ., Χαϊκάλης Δ.

ΤΣΙΛΙΒΗ (Ντόβρος Ν.): Κλάδης Β., Ρέντα, Γιακουμέλος Τ., Δρόσος Ανδρ., Κόκας Λ. (66’ Γιακουμέλος Τ.), Νγκονγκό (53’ Κακολύρης), Τσάνης, Γεωργίου Α., Μαμούτ (46’ Μαρούδας Μ.), Κότσα, Σόρα (46’ Γουσέτης Ντ.)