Ολοκληρώθηκαν το απόγευμα του σαββατου τα δύο ματς για την Α΄ κατηγορία της ΕΠΣ Ζακύνθου στα πλαίσια της 18ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Στο Γήπεδο των Αμπελοκήπων ΑΟ Βασιλικού και Απόλλωνας μοιράστηκαν από έναν βαθμό στο μεταξύ τους 1-1. Στο Μαχαιράδο ο Παναρτεμισιακός κέρδισε 3-1 την ΑΕ Αγίου Λέοντα/ Κοιλιωμένου.

AO ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ-ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ 1-1

Ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι έγινε στο γήπεδο των Αμπελοκήπων μεταξύ του ΑΟ Βασιλικού και του Απόλλωνα. Οι τυπικά γηπεδούχοι (ΑΟ Βασιλικού) μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς και μέχρι το 30΄ ήταν ανώτεροι στο παιχνίδι. Μάλιστα ήταν άτυχοι καθώς δύο φορές η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Κόκλα με τον Ζούγρα και Νίκο Ματαράγκα. Επίσης σπατάλησαν 3 πολύ μεγάλες ευκαιρίες για να μπουν μπροστά στο σκορ. Από το 30 και μετά οι παίκτες του Απόλλωνα ισορρόπησαν το παιχνίδι και είχαν και αυτοί δύο πολύ καλές στιγμές στο ματς. Στην επανάληψη ο Ζογκάι έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους με ωραίο πλασε, ενώ στο 70΄ με αυτογκολ του Μαρίνου ο Βασιλικός ισοφάρισε σε 1-1. Ο Βασιλικός είχε άλλα ένα δύο  δοκάρια με τον Νίκο Ματαράγκα και με τον Παν.  Μαρούδα, ενώ στο 90΄ ο Κίτσας έβγαλε πάνω από την γραμμή την μπάλα σε φάουλ του Νίκου Ματαράγκα. Έτσι μετά από αυτό το αποτέλεσμα ο ΑΟ Βασιλικού έμεινε σε απόσταση ασφαλείας από τον Απόλλωνα που ψάχνει βαθμούς για να ξεφύγει από την διαδικασία των μπαράζ παραμονής στην κατηγορία.

ΑΟ Βασιλικός (Μαρίνος Σπ.): Γράμψας, Σούρμπης Δ., Θεοδώσης, Βαρδακαστάνης, Κυργιάζος, Γιακουμέλος Αθ., Γιακουμέλος Ανδρ., Ζούγρας, Ματαράγκας Ν., Ματαράγκας Δ., Μαρούδας Π. Απόλλωνας (Κοντονής Ν.):Kόκλας Ν., Λογοθέτης, Παναγόπουλος, Γκίτσα, Κουρούμαλος Π., Τζανάρη, Ζογκάϊ, Μπεσίρης (64′ Βαρυπάτης), Μαρίνος Δ., Ελέζι, Βεντουρής

ΠΑΝΑΡΤΕΜΙΣΙΑΚΟΣ-ΑΕ ΑΓΙΟΥ ΛΕΟΝΤΑ/ΚΟΙΛΙΩΜΕΝΟΥ 3-1

Στο Μαχαιράδο ο Παναρτεμισιακός ήταν αυτός που πήρε τη νίκη και το τρίποντο από την ΑΕ Αγίου Λέοντα Κοιλιωμένου. Οι παίκτες του Διονύση Μουζάκη αν και τα βρήκαν σκούρα από τα πιτσιρίκια του Ανδρέα Γκούσκου, βρήκαν την λύση και πήραν τη νίκη με 3-1. Το αυτογκόλ του Παπαδάτου ήταν αυτό που έδωσε προβάδισμα στον Παναρτεμισιακό. Ο Σκιαδόπουλος στο 35΄ ‘έδωσε αέρα νίκης κάνοντας το 2-0 που ήταν σκορ ημιχρόνου. Στην Επανάληψη οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά και κατάφεραν να μειώσουν με ωραία κεφαλιά του Σαράντη Μπάστα μετά από σέντρα του Μουσάι. όμως ο Παύλος Τσιόλης από κοντά έκανε το 3-1 στο 75΄ και εκεί ¨κλείδωσε” τη νίκη για την ομάδα του διαμορφώνοντας το 3-1.

Παναρτεμισιακός (Μουζάκης Δ.): Φαραός, Πολίτης (79′ Βαρβαρίγος), Χριστοδουλόπουλος, Καπετάνης, Αρκαδιανός (76′ Λούντζης), Μπάστας (55′ Κλάδης Β.), Σκιαδόπουλος, Τσιόλης, Μαρούδας, Σταμίρης, Κορφιάτης (75′ Κουτουλογένης)

Αγ. Λέων/ Κοιλιωμένος (Γκούσκος Ανδρ.): Κουλόλι Ρ., Μαλαφούρης Κ. (38′ λ.τρ. Χαϊκάλης), Σοφός Λ., Μουσάϊ, Παπαδάτος, Κολεύρης, Ζώντος Σπ. (56′ Πέττας – Σαρρής), Κλάδης Α., Μπάστας Σ. (85′ Μαλαφούρης Ε.), Σπίνος, Μπάστας Α. (71′ Κλάδης Κ.)