Ολοκληρώθηκαν το απόγευμα του Σαββάτου τα δύο παιχνίδια της Α΄ κατηγορίας της ΕΠΣ Ζακύνθου για την 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Εύκολα ο ΑΟΚ τον Παναρτεμιασικό…

Έπαιξε όσο χρειάστηκε ο ΑΟΚ για να κερδίσει εκτός έδρας τον Παναρτεμισιακό στο παιχνίδι της αγωνιστικής στο γήπεδο του Μαχαιράδου. Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι των γηπεδούχων και πήραν σπουδαία νίκη που τους επιτρέπει πλέον να μείνουν μόνοι στην 2η θέση της βαθμολογίας, κυνηγώντας πλέον τον ΑΟ Τσιλιβή. Οι παίκτες του Παναγιώτη Γουσέτη μπήκαν μπροστά στο σκορ με τον Διονύση Μαλαφούρη  στο 7΄ του αγώνα και πήγαν στο ημίχρονο με αυτό το εύθραυστο σκορ. Στην επανάληψη όμως ο Μαλαφούρης με κεφαλιά διπλασίασε τα δικά του τέρματα και της ομάδας και “κλείδωσε” τη νίκη κάνοντας το 2-0. Στο 60 ο Κώστας Κάρδαρης ανέβασε τον δείκτη στου σκορ στο 3-0. Από εκεί και πέρα οι φιλοξενούμενοι χαλάρωσαν νομίζοντας ότι το ματς έχει τελειώσει και ο Παναρτεμισιακός κατάφερε να τους βάλει δύσκολα και να τους αγχώσει καθώς ο Νίκος Κορφιάτης με δύο γκολ στο 70΄ και στο 89΄ μείωσε σε 2-3. Στο τέλος όμως ο ΑΟΚ με τον Παναγιώτη Μαρούδα πέτυχε και άλλο τέρμα τελειώνοντας τις φιλοδοξίες των γηπεδούχων για κάτι καλύτερο. Ο επιθετικός του ΑΟΚ εκμεταλλεύτηκε την ασυνεννοησία της άμυνας και του τερματοφύλακα και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το τελικό 2-4 για την ομάδα του.

Παναρτεμισιακός (Διον. Μουζάκης) Κυπριώτης, Τσιόλης, Χριστοδουλόπουλος, Καπετάνης, Αρκαδιανός (88΄ Κουτουλογέννης), Μπάστας, Κλάδης (65΄ Χριστουδουλόπουλος), Πολίτης, Μαρούδας (88΄ Ραυτόπουλος), Σταμίρης, Κορφιάτης.

ΑΟ Κατασταρίου (Παν. Γουσέτης) Χαρακτινός, Φυτόπουλος ( 62΄Μαρούδας Π), Ρούφας, Κομιώτης Αλ., Μαλισόβας, Κάρδαρης Κ., Κάρδαρης Θ., Κωστάκης, Μαλάφουρης (75΄ Μαλλιάς), Ψάρρης (80΄ Λιβέρης), Μεταξάς (65΄ Καπαρέλης).

*Αξίζει να σημειώσουμε ότι λίγο πριν την σέντρα του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή και οι παίκτες των δύο ομάδων αγωνίστηκαν με μαύρα περιβραχιόνια σε ένδειξη πένθους για τον άδικο και τόσο τραγικό χαμό των δύο ανδρών από τον Αλικανά του Αναστάσιου και Νικόλαου Μαρούδα.

Πολυβόλο ο ΑΟ Τσιλιβή

Ένα εύκολο απόγευμα πέρασε ο ΑΟ Τσιλιβή στο γήπεδο του Πλάνου εκεί όπου οι γηπεδούχοι κέρδισαν με το εντυπωσιακό 9-0 την ομάδα του ΑΟ Βασιλικού. Το παιχνίδι δεν αντέχει κριτικής καθώς οι γηπεδούχοι καθάρισαν το ματς από την αρχή με το ημίχρονο να τους βρίσκει μπροστά με 4-0 με τα γκολ N’ ntongo στο 23΄ ο Νικολόπουλος στο 27΄ έκανε το 2-0, ο N΄ntongo στο 30΄ ανέβασε την δείκτη του σκορ στο 3-0 και ο νεαρός Γουσέτης στο 40΄ έκανε το 4-0. Στην επανάληψη ο Νικολόπουλος στο 53΄έκανε το 5-0 και ο Γεωργίου ένα λεπτό αργότερα το 6-0. Ο Άγγελος Κλάδης με ωραίο μακρινό σουτ το 7-0. Το 8-0 έγινε από τον Μάριο Μαρούδα στο 70΄ και το τελικό 9-0 διαμορφώθηκε από τον Κακολύρη στο 82΄

ΤΣΙΛΙΒΗ (Ντόβρος Ν.): Φιλιάς, Γιακουμέλος Π., Γιακουμέλος Τ., Δρόσος Ανδρ., Τζιαφέρης Θ. (55΄Κόκας Λ.), Κλάδης Αγγ., Γουσέτης Ντ. , Γεωργίου Αθ. (60’ Βελλίδης), Νικολόπουλος (55’ Κότσα), Κακολύρης, Νγκονγκό (46’ Μαρούδας Μ.)

ΑΟ ΒΑΣΙΛΙΚΟΣ (Κακολύρης Ι.): Γράμψας, Σούρμπης Σπ., Θεοδόσης Π., Γιατράς Ν., Μαρίνος, Γιακουμέλος Ανδρ., Γιακουμέλος Αθ., Κολοκοτσάς, Ματαράγκας Δ., Ματαράγκας Ν., Βαρδακαστάνης Χ.