Παρακολουθήστε live την αναμέτρηση Α.Ο.Π Ζακυνθιακού- Α.Ο Συναράδων για το κύπελλο ερασιτεχνών. Η ομάδα του Στράτου Κουρούμαλου δίνει αγώνα πρόκρισης για τους “8” του θεσμού κόντρα στην πρωτοπόρο ομάδα της ΕΠΣ Κέρκυρας,

Το ioniansports.gr βρίσκεται στο γήπεδο του Μεσολογγίου, όπου και θα καλύψει ζωντανά για όλους εσάς την αναμέτρηση!

Για να κάνετε ανανέωση πατάτε συνεχόμενα το πλήκτρο F5…

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

Α.Ο Συναράδων (Μιχάλης Πάγκαλης): Ζάχος, Βιτουλαδίτης, Γραμμένος Χριστόδουλος, Πετρόγιαννης, Πάγκαλης Απόστολος, Πάγκαλης Προκόπης, Βλάχος (88′ Διαβάτης), Προβατάς (53′ Παπαναγιώτου), Κονισπολιάτης, Σφακιανάκης, Κατσίγιαννος.

Στον πάγκο κάθονται: Παπαναγιώτου, Γιάνι, Γραμμένος Παναγιώτης, Βασιλάκης, Σκιαδόπουλος, Ιωάννου, Διαβάτης

Α.Ο.Π Ζακυνθιακός (Στράτος Κουρούμαλος): Χαρακτινός, Κόλα, Μαρμάρας, Αρκαδιανός, Τζιαφέρης Αθ, Λιβέρης, Σούρμπης, Πέττας (70′ Μαλλιάς), Δρόσος, Καραμαλίκης, Μαλαφούρης

Στον πάγκο κάθονται: Μαλλιάς, Λένος, Φυτόπουλος, Κλάδης, Κίτος,

Διαιτητής της σημερινής αναμέτρησης ο Νικόλαος Μακρυπόδης και βοηθοί του οι Γκαβέρας Δημήτριος, Γκοτσόπουλος Αντώνιος από τον Σύνδεσμο Αχαΐας άπντες.

Παρατηρητής της σημερινής αναμέτρησης Παπαχαραλάμπους Χρήστος.

30-40 άτομα στην κερκίδα. Σε πολύ κακή κατάσταση ο αγωνιστικός χώρος, ιδανικός ο καιρός για ποδόσφαιρο στην πρωτεύουσα της Αιτωλοακαρνανίας.

Η αποστολή των Γαλαζοπράσινων αφίχθη στο Μεσολόγγι, γύρω στις 14.30.

Οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν την προθέρμανση τους και σε λίγο θα κάνουν την είσοδο τους στον αγωνιστικό χώρο.

Τη λαχανί στολή και τις μαύρες ρίγες φορά ο Ζακυνθιακός, με άσπρη φανέλα, κόκκινες και μαύρες ρίγες οι Συναράδες

Αναμνηστικές φωτογραφίες για τις δύο ομάδες πριν την έναρξη του ματς.

Μόλις ξεκίνησε το ματς…

Με το κλασικό 4-4-2 παίζει ο Ζακυνθιακός

Κάτω από τα δοκάρια ο Χαρακτινός, δεξιά ο Κόλα, αριστερά ο Μαρμαράς, κεντρικό αμυντικό δίδυμο οι Αρκαδιανός, Τζιαφέρης δίδυμο στα χαφ Σούρμπης, Λιβέρης δεξιά ο Πέττας και αριστερά ο Δρόσος και δίδυμο στην επίθεση οι Καραμαλίκης, Μαλαφούρης.

4′ Ωραίο σουτ του Δρόσου έξω από την περιοχή, ο γκολκίπερ των Συναράδων Ζάχος λέει “όχι” σε βέβαιο γκολ.

6′ Ο Καραμαλίκης θα μπει στην περιοχή μετά από πάσα του Σούρμπη, θα διώξουν σε κόρνερ την τελευταία στιγμή οι αμυντικοί.

Σαφής υπεροχή του Ζακυνθιακού στα πρώτα 7 λεπτά. Υποτονικά έχουν ξεκινήσει το ματς οι Κερκυραίοι.

Χωρίς σκορ το πρώτο δεκάλεπτο. Κάκιστος ο αγωνιστικός χώρος, δε βολεύει την τεχνική ομάδα του Στράτου Κουρούμαλου. Αρκετή η ζέστη που επικρατεί στην ευρύτερη περιοχή.

Φάουλ σε καλό σημείο για το Ζακυνθιακό. Στη μπάλα ο Καραμαλίκης… Το εκτελεί και η μπάλα 3-4 μέτρα πάνω απ’ τα δοκάρια του Ζάχου.

Δεν υπάρχει καμία οργάνωση στο γήπεδο, αφού δεν υπάρχουν παιδιά στο γήπεδο για να μαζεύουν τις μπάλες.

Οι Συναράδες παίζουν με 4-3-3 και τερματοφύλακα το Ζάχο, κεντρικούς αμυντικούς τους Σφακιανάκη και Πάγκαλη Απόστολο, αριστερά το Γραμμένο, δεξιά το Βιτουλαδίτη, αμυντικά χαφ τους Πετρόγιαννη, Κονισπολιάτη, αριστερό χαφ παίζει ο Κατσίγιαννος, δεξιά ο Προβατάς, στην επίθεση ο Βλάχος.

Φλύαρη η πρωτοβουλία του Ζακυνθιακού, σε ένα παιχνίδι που θυμίζει το πρώτο ημίχρονο κόντρα στη Θύελλα Αμπελοκήπων.

Μπήκαμε στο 20ό λεπτό. Πολύ αργός ο ρυθμός της αναμέτρησης. Το 0-0 παραμένει!

22′ Σουτ του Καραμαλίκη από το ύψος της μικρής περιοχής, εύκολα θα μπλοκάρει ο γκολκίπερ Ζάχος.

23′ ΓΚΟΛ (1-0) για τους Συναράδες με σέντρα του Κονισπολιάτη και κεφαλιά του Πετρογιάννη. Αδράνησε η άμυνα του Ζακυνθιακού.

Ασφυκτικό το πρέσινγκ των Κερκυραίων μέχρι τώρα, δεν αφήνουν το Ζακυνθιακό να αναπτυχθεί σωστά. Διαβασμένη η ομάδα του Μιχάλη Πάγκαλη.

Με μακρινές μπαλιές προσπαθεί να διασπάσει την καλοστημένη άμυνα των Συναράδων ο Ζακυνθιακός… αλλά είναι φανερό ότι δεν του πάει αυτό το στυλ παιχνιδιού.

Συμπληρώθηκε το πρώτο μισάωρο στο ματς… Συναράδες- Ζακυνθιακός 1-0 με γκολ του Πετρογιάννη στο 23′

Προσπαθεί να πιέσει η Ζακυνθινή ομάδα, κάτω απ’ τη μεσαία γραμμή περιμένουν οι Συναράδες.

Κίτρινη στο Θανάση Τζιαφέρη για σκληρό μαρκάρισμα στον Γραμμένο.

Φλύαρος ο Ζακυνθιακός, έχει την κατοχή της μπάλας αλλά μέχρι εκεί…

37′ Παραμένει το 1-0 για τους Κερκυραίους. Καλή στιγμή για τους Γαλαζοπράσινους.  Ο Πέττας θα περάσει δύο αντιπάλους, θα σουτάρει δυνατά αλλά η μπάλα θα κοντράρει στους αμυντικούς και θα απομακρυνθεί.

39′ Μπαλιά του Μαλαφούρη στο Δρόσο, ο τελευταίος θα ανοίξει το κοντρόλ, δίνοντας την ευκαιρία στο Ζάχο να μπλοκάρει.

Ψηλά κορμιά διαθέτουν οι κυπελλούχοι της ΕΠΣ Κέρκυρας, έχοντας κερδίσει τις περισσότερες “μονομαχίες”.

Κίτρινη στο Μαρμαρά για σκληρό μαρκάρισμα σε αντίπαλο.

44′ Παραμένει το 1-0, σε λίγο θα μάθουμε και το χρόνο των καθυστερήσεων

Επικίνδυνη αντεπίθεση των Συναράδων με τον Κατσίγιαννο, τον οποίο θα προλάβει ο Χαρακτινός με τα πόδια σε έξοδο που επιχείρησε.

Κίτρινη κάρτα στον Πετρογιάννη για μαρκάρισμα στο Λιβέρη.

Λήξη πρώτου ημιχρόνου Α.Ο Συναράδων- Α.Ο.Π. Ζακυνθιακός 1-0

Μόλις ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο… χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες

Καλά μαρκαρισμένος ο Καραμαλίκης απ’ τα αντίπαλα στόπερ. Πολλά λάθη απ’ τους παίχτες του Ζακυνθιακού.

Απόλυτα ισορροπημένο το ματς μέχρι τώρα… με το Ζακυνθιακό να μοιάζει “εγκλωβισμένος” στο παιχνίδι των Κερκυραίων.

Κίτρινη για τον Στέλιο Σούρμπη, η 3η σε παίχτη των Γαλαζοπράσινων.

52′ Διαμαρτυρίες για πέναλτι από τους ανθρώπους του Ζακυνθιακού, σε κράτημα του Καραμαλίκη από τον Σφακιανάκη. Στην εξέλιξης της φάσης ο Μαλαφούρης θα σουτάρει μόλις άουτ!

53′ Αλλαγή για τους Συναράδες, με τον Παπαναγιώτου να παίρνει τη θέση του Προβατά.

54′ Διπλή ευκαιρία για το Ζακυνθιακό, με τον Πέττα να σουτάρει ψηλοκρεμαστά και το Ζάχο να απομακρύνει σε κόρνερ, στην εξέλιξη ο Καραμαλίκης θα σουτάρει πάνω στα σώματα.

55′ Δεύτερή κίτρινη κάρτα στον Πετρογιάννη, με δέκα οι Συναράδες! Φωνάζουν για χέρι εντός περιοχής οι του Ζακυνθιακού. η φάση ειναι ακριβώς στο όριο της περιοχής!

56′ Εκτέλεση φάουλ του Λιβέρη, δύσκολα σε κόρνερ ο Ζάχος. Στην εκτέλεση ο γκολκίπερ των Συναράδων θα μπλοκάρει σταθερά.

60′ Νέες διαμαρτυρίες του Ζακυνθιακού για ανατροπή του Πέττα απ’ το Γραμμένο. “Παίζεται” λέει ο διαιτητής Μακρυπόδης

63′ Σέντρα του Μαρμαρά, ο Καραμαλίκης θα πάρει την κεφαλιά και ο Ζάχος με σπουδαία επέμβαση, θα σώσει από βέβαιη παραβίαση την εστία του.

Επιθετικός μονόλογος του Ζακυνθιακού στην επανάληψη, που προσπαθεί να ισοφαρίσει το ματς. Όλοι πίσω οι παίχτες του Μιχάλη Πάγκαλη που παίζουν με αριθμητικό μειονέκτημα.

66′ Σημαντική ευκαιρία για τους Συναράδες, ο Κατσίγιαννος θα σουτάρει δύσκολα ο Χαρακτινός σε κόρνερ.

68′ Ο Πέττας θα μπει ωραία στην περιοχή αλλά αντί να σουτάρει θα την “κόψει” στον Καραμαλίκη, που θα κοπεί απ’ τους αμυντικούς.

Κίτρινη κάρτα στον Πάγκαλη για μαρκάρισμα στον Καραμαλίκη.

70′ Αλλαγή για το Ζακυνθιακό, τη θέση του Πέττα θα πάρει ο Μαλλιάς

73′ Άστοχη έξοδος του Χαρακτινού, ο Πάγκαλης θα πιάσει την κεφαλιά με τη μπάλα να φεύγει μόλις άουτ. Ευκαιρία για τους Συναράδες.

74′ Τεράστια ευκαιρία για το Ζακυνθιακό, με το Λιβέρη να βγάζει για τον Κόλα με τον τελευταίο να σουτάρει και  τον γκολκίπερ Ζάχο να διώχνει σωτήρια σε κόρνερ.

76′ Το 1-0 υπέρ των Συναράδων παραμένει. Σέντρα σουτ του Μαλαφούρη, ο Ζάχος θα διώξει και πάλι σε κόρνερ.

78′ Επικίνδυνο φάουλ υπέρ του Ζακυνθιακού, στο ημικύκλιο της περιοχής. Ο Λιβέρης θα το εκτελέσει και ο Ζάχος θα μπλοκάρει σταθερά. Άσχημα χτυπημένο το φάουλ, εύκολα ο έμπειρος γκολκίπερ.

Φτάσαμε στο 80ό λεπτό, το 1-0 παραμένει. Πιέζει ο χρόνος το Ζακυνθιακό.

84′ Παραμένει το 1-0 για τους Φαίακες

Έπεσε ο ρυθμός του Ζακυνθιακού, μαζικά αμύνεται πίσω από την σέντρα η Κερκυραϊκή ομάδα, που παίζει με δέκα λόγω αποβολής του Πετρογιάννη στο 53′.

86′ Έξαλλες διαμαρτυρίες απ’ το Ζακυνθιακό, για οφσάιντ στο Μαλαφούρη που έβγαινε ολομόναχος με το Ζάχο. Με “γυμνό” μάτι δε φαίνεται να υπάρχει κάτι.

87′ Αλλαγή για τους Συναράδες, στο ματς περνά ο Διαβάτης και φεύγει ο Βλάχος.

Μπήκαμε στο 90ό λεπτό… ο Ζακυνθιακός με την πλάτη στον τοίχο.

Κίτρινη κάρτα στο Βλάχο απ’ τον πάγκο, που κάτι είπε στον επόπτη.

Μπήκαμε στις καθυστερήσεις… Τρία λεπτά είχε δώσει ο πρώτος διαιτητής.

Κίτρινη στον Σφακιανάκη για μαρκάρισμα στον Σούρμπη.

Κίτρινη στο Μαλαφούρη.

Τελείωσε το ματς… 1-0

Ο Α.Ο Συναράδων στον επόμενο γύρο του κυπέλλου ερασιτεχνών! Ο Ζακυνθιακός θα γνωρίσει την πρώτη του ήττα τη φετινή χρονιά!

Ανταπόκριση απ’ το γήπεδο του Μεσολογγίου: Δημήτρης Πέττας