Παίζοντας πολύ ωραίο αλλά και θεαματικό  μπάσκετ η ΑΓΕΖ κέρδισε για 2η συνεχόμενη φορά στο κλειστό της Παναγούλας. Αυτή την φορά “θύμα της” ήταν η ομάδα των Αραχωβίτικων. Οι νησιώτες επιβλήθηκαν με 81-68 και έδειξαν ότι βρίσκονται σε ανοδική αγωνιστική πορεία.

Οι παίκτες του Αντώνη Ακτύπη από την αρχή μπήκαν δυνατά κατάφεραν με ωραίο επιθετικό παιχνίδι να πάρουν από την αρχή “κεφάλι” στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να βρουν αντίδοτο με τρίποντα αλλά ούτε αυτά στάθηκαν ικανά να σταματήσουν τους νησιώτες που πάντα είχαν την λύση.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν πραγματικό ντέρμπι με την ΑΓΕΖ να προηγείται με 25-22. Στο δεύτερο δεκάλεπτο μέσα σε ένα δαιμονιώδη ρυθμό οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν με βολές τριών πόντων να ροκανίσουν την διαφορά αλλά οι γηπεδούχοι απαντούσαν με φουλ επίθεση και έτσι το ημίχρονο βρήκε ξανά την ΑΓΕΖ να προηγείται με 47-41.

Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στην 3η περίοδο ο Δημόπουλος από τους φιλοξενούμενους με βολές τριών πόντων προσπάθησε να αλλάξει τα δεδομένα αλλά οι ερυθρόλευκοι με με σούπερ Μπονίκο και Ακτύπη που πέτυχαν έκαστος από 18 πόντους κράτησαν την ΑΓΕΖ όρθια. Στην 4η περίοδο η ζακυνθινή ομάδα έκανε ότι ήθελε στο παρκέ και έτσι το τελικό σκορ 81-68 έδωσε το ροζ φύλλο αγώνα στην ομάδα της ΑΓΕΖ που πανηγύρισε την 2η συνεχόμενη νίκη της στο Κλειστό της Παναγούλας.  Πολύ καλή παρουσία και από τον Βαρβαρίγο που πέτυχε 12 πόντους άλλα και από τον Καψαμπέλη που πέτυχε 11 πόντους.

Δεκάλεπτα:25-22, 47-41, 62-59, 81-68

ΑΓΕΖ (Ακτύπης Αντ.): Λούτας 6, Ακτύπης Κ. 18, Σούρμπης 1, Βαρβαρίγος Αν. 12, Δημησιάνος 3, Καψαμπέλης 11, Μάργαρης Κ. 8, Θεοδωρίτσης Β. 2, Μπονίκος Δ. 18, Σταμίρης 2, Πέττας Κ., Ζάγκλας Γ.

Α.Σ. ΑΡΑΧΩΒΙΤΙΚΩΝ (Φραγκισκάτος Λ.): Παπανδρεόπουλος 5, Κούμενος 12, Δημόπουλος 18, Βαγγέλης 10, Σταυρουλάκης 8, Φραγκισκάτος 6, Δώνος 7, Θεοδωρόπουλος 2