Μια ισοπαλία 24 καρατίων! Μια ισοπαλία που έχει μεγαλύτερη ισχύ και από νίκη, έτσι όπως εξελίχθηκε ο μεγάλος “τελικός” του πρωταθλήματος της Α’ κατηγορίας της ΕΠΣ Ζακύνθου.

Η επτάψυχη Ζάκυνθος κατάφερε να αποδράσει με ένα “χρυσό” βαθμό από το “κλουβί” του Αγγερικού, απέναντι σε έναν σπουδαίο και πανάξιο αντίπαλο όπως ο Α.Ο. Κατασταρίου.

Ο νεαρός μέσος Στέλιος Σούρμπης ήταν ο “ήρωας” της αναμέτρησης, βάζοντας ένα ιστορικό γκολ (στο 90+5′), το οποίο φέρνει “αγκαλιά” την ομάδα του με την κατάκτηση του τίτλου και την άνοδο στη Γ’ εθνική, μετά τη φετινή “εξορία” στο τοπικό.

Θυμίζουμε ότι ο συγκεκριμένος παίχτης ήταν και πάλι καθοριστικός λίγα χρόνια πριν, όταν ο Ζακυνθιακός είχε εξασφαλίσει την άνοδο του στη Γ’ Εθνική, με ένα ακόμη μεγάλο γκολ, κόντρα στον Άρη Αρχαίας Ολυμπίας (1-0 στο στάδιο).

Φαίνεται το έχει το ριζικό του, να δίνει… ανόδους στις ομάδες του.

Η προβολή του νεαρού μέσου στο 90+5′ μετά το μοιραίο λάθος του ανίκητου μέχρι εκείνη την στιγμή Άρη Θωμά ήταν η χαριστική βολή για τον ΑΟΚ. Ο δεύτερος κρατούσε μόνος του στα τελευταία λεπτά την ομάδα του “ζωντανή” στο κόλπο. Αυτή όμως είναι η μπάλα, αυτή είναι και η θέση του τερματοφύλακα.

Πιο πριν ο κίπερ του Κατασταρίου είχε κατεβάσει “ρολά” σε τρεις τουλάχιστον περιπτώσεις μετά το 80ο λεπτό. οι γηπεδούχοι δε μπόρεσαν να κρατήσουν το υπέρ τους 1-0 που είχε διαμορφωθεί από το γκολ του Μάριου Κωστάκη στο 56′, ενώ είχαν μείνει και με δέκα παίχτες λόγω της αποβολής του Αλέξη Κομιώτη στο 82′.

Απ’ το ματς δεν έλειψαν τα “παρατράγουδα” όταν στο 63′ οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτι σε σέντρα του Χιονίδη και προβολή του Μαρούδα (πιθανότατα με το χέρι), με τον βοηθό Τρομπούκη να μην υποδεικνύει κάτι στον ρέφερι Πυλαρινό που άφησε το ματς να συνεχιστεί.

Εκεί έγινε ένας κακός χαμός, με τους “απέναντι” που βρίσκονταν στην “πλάτη” του βοηθού να σπρώχνουν με δύναμη τα σίδερα της περίφραξης και το ματς να διακόπτεται για 8 περίπου λεπτά.

Μετά το σφύριγμα της λήξης έγινε το “έλα να δεις” από ποδοσφαιριστές, τεχνικό τιμ και φίλους των κυανοκίτρινων, που έκαναν πρόωρη φιέστα τίτλου.

Ματς… “ρωσική ρουλέτα” απ’ το πρώτο ημίχρονο!

Τι παιχνίδι και αυτό! Ένα ματς απίστευτο σε εξέλιξη, ακατάλληλο για καρδιακούς. Δύο ομάδες που κατέθεσαν ότι είχαν και δεν είχαν στον αγωνιστικό χώρο, για ένα σκοπό. Καταστάρι και Ζάκυνθος έδωσαν τον υπέρ πάντων αγώνα, παίζοντας τα “ρέστα” τους και τους κόπους μιας ολόκληρης χρονιάς.

Σε ένα ακατάλληλο γήπεδο, που δε μπορούσε να παιχτεί ποδόσφαιρο αξιώσεων, το ματς έγινε ποδοσφαιρικό “ροντέο”.

Η μπάλα από τη μια περιοχή στην άλλη, πάνω- κάτω. Τα πόδια των ποδοσφαιριστών βαριά από το άγχος και η μπάλα να “ζυγίζει” πολύ περισσότερα κιλά απ’ το κανονικό της βάρος.

Πραγματική “καραμπόλα” κάθε φάση. Ποιος θα έκανε το λάθος; Ποιος θα ήταν ο μοιραίος; Ένα απόλυτα ισορροπημένο ματς στο πρώτο μέρος.

Με πολλά λάθη, με λίγες καλές φάσεις και τη μπάλα να “ταξιδεύει” πολλάκις απ’ τον ένα γκολκίπερ στον άλλο. Στο μεσοδιάστημα οι δύο αυτές ομάδες με τις πολλές αρετές και “περγαμηνές” προσπαθούσαν να παίξουν μπάλα αλλά… τέτοια ώρα τέτοια λόγια.

Πρώτη επικίνδυνη επίσκεψη στα αντίπαλα καρέ, ήταν αυτή του ΑΟΚ.

Στο 11′ ο Άκης Κάρδαρης θα πιάσει ένα δυνατό δεξί σουτ, έξω από τη μεγάλη περιοχή με το Διαμαντή να χάνει αρχικά μέσα από τα χέρια του και να μπλοκάρει σταθερά με δεύτερη προσπάθεια.

Στο 13′ ήταν σειρά της Ζακύνθου να “απαντήσει” όταν ο Μαλισόβας θα βρεθεί “φάτσα” με το Θωμά στο ύψος της μικρής περιοχής αλλά το σουτ που θα επιχειρήσει με εξωτερικό δεξί σουτ, θα φύγει λίγο δίπλα απ’ το δοκάρι. Πιο πριν ο Μιχάλης Χιονίδης είχε κερδίσει τις “μονομαχίες” με τους αντίπαλους αμυντικούς.

Στο 19′ ο ΑΟΚ κέρδισε φάουλ σε καλή θέση, με τον Στάθη Καραμαλίκη να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να “υποχρεώνει” το Διαμαντή σε δύσκολη επέμβαση. Στην συνέχεια ο Άκης Κωστής θα γυρίσει τη μπάλα στην “καρδιά” της άμυνας με τον Κωστάκη να αστοχεί εξ’ επαφής στο γυριστό που επιχείρησε.

Το παιχνίδι κυλούσε με το ίδιο τέμπο, μέχρι το 40′ όταν ο Λιβέρης προσπάθησε να επωφεληθεί από σύγχυση της αντίπαλης άμυνας αλλά δε μπόρεσε να νικήσει το Διαμαντή που επενέβη με υπερένταση.

Η πιο σημαντική φάση του πρώτου μέρους, ήταν αυτή του 42′ για τη Ζάκυνθο. Ο Τριανταφυλλίδης θα επιχειρήσει σέντρα- σουτ απ’ τα αριστερά με τη μπάλα να χτυπάει αρχικά στον έδαφος και στην συνέχεια να βρίσκει στο δοκάρι του Θωμά που δε μπορούσε να κάνει κάτι περισσότερο.

Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στ’ αποδυτήρια με τη “λευκή” ισοπαλία που άφηνε “ανοιχτούς λογαριασμούς” για τη συνέχεια.

Άλλαξαν τα δεδομένα με το γκολ του Κωστάκη

Με τον καλύτερο τρόπο μπήκαν οι γηπεδούχοι στην επανάληψη. Ο ΑΟΚ έψαχνε το γκολ, για να στείλει το “μπαλάκι” του άγχους και της νευρικότητας στην άλλη πλευρά. Και όντως το κατάφερε στο 56ο λεπτό. “Δράστης” ο πολύπειρος Μάριος Κωστάκης που όπως και στον τελικό του κυπέλλου, κατάφερε να σκοράρει απέναντι στην πρώην ομάδα του.

Στο 56ο λεπτό συγκεκριμένα ο επίσης “πρώην” Στέλιος Λιβέρης θα εκτελέσει καλοτραβηγμένο κόρνερ από δεξιά. με τον υψηλόσωμο χαφ να παίρνει “παραμάζωμα” την άμυνα της Ζακύνθου και με καρφωτή κεφαλιά να στέλνει αρχικά τη μπάλα στο έδαφος και στην συνέχεια στον “ουρανό” των διχτύων του Διαμαντή για το  1-0, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς από τον κυανόλευκο πάγκο.

Μετά την εξέλιξη αυτή οι φιλοξενούμενοι υποχρεώθηκαν να βγουν μπροστά γιατί με το σκορ αυτό, έμεναν εκτός τίτλου. Λίγα δεύτερα μετά το γκολ του ΑΟΚ, ο Μπεσού θα βρεθεί σε πλεονεκτική θέση (από ασίστ Τριανταφυλλίδη) αλλά το σουτ που θα επιχειρήσει θα περάσει έξω από την εστία του Θωμά.

8λεπτη διακοπή στο ματς, με δέκα το Καταστάρι στην επανέναρξη

Το παιχνίδι κυλούσε ήρεμα μέχρι και το 63′ όταν έγινε ένας χαμός, για πέναλτι που ζήτησε η Ζάκυνθος στη φάση των Χιονίδη και Μαρούδα (αναφερόμαστε παραπάνω). Στην συνέχεια ο Τριανταφυλλίδης εκτέλεσε φάουλ το οποίο πέρασε σύρριζα άουτ από την εστία του Θωμά. Όμως έξω από το συρματόπλεγμα, υπήρχε… θέμα!

Πίσω απ’ τον Τρομπούκη γινόταν ένας “μακελειό” από τους φανατικούς φίλους της Ζακύνθου, που “έβραζαν” για το βοηθό. Αποτέλεσμα όλων αυτών ήταν ο ρέφερι Πυλαρινός να διακόψει το ματς για περίπου 8 λεπτά.

Με τα πολλά και αφότου επήλθε η ηρεμία, το ματς επαναξεκίνησε στο 74′ με τον ΑΟΚ να ζητά με τη σειρά του παράβαση (λιγότερα έντονα) σε σέντρα του Μυτιλήνη και προβολή του Τριανταφυλλίδη, με τη μπάλα να βρίσκει και στο χέρι του. Όμως τόσο ο βοηθός Ψάρρης όσο και ο ρέφερι Πυλαρινός δεν έδειξαν κάτι, θεωρώντας προφανώς ότι ο αριστεροπόδαρος άσσος δεν είχε πρόθεση.

Κάπου εκεί φτάσαμε και στο 80′ όταν ο Κωστής θα βρεθεί σε πλεονεκτική θέση μέσα στη μικρή περιοχή αλλά θα σουτάρει στ’ αντίπαλα σώματα. Στο “καπάκι¨ η Ζάκυνθος θα φύγει στην κόντρα με το Χιονίδη να βγαίνει απέναντι στο Θωμά, που με μεγάλη επέμβαση θα πει το πρώτο “όχι” σε σωρεία επεμβάσεων.

Στο 82′ οι γηπεδούχοι θα χάσουν τον Αλέξη Κομιώτη, που θα δει την απευθείας κόκκινη για σκληρό χτύπημα στο Χιονίδη. Ο έμπειρος στόπερ θα φύγει αδιαμαρτύρητα από τον αγωνιστικό χώρο, αφήνοντας την ομάδα του με παίχτη λιγότερο.

“Πολιορκία” στα καρέ του Θωμά, κρατούσε μόνος του ο Πατρινός κίπερ

Από εκεί ξεκίνησε η ¨πολιορκία” στα καρέ του Άρη Θωμά. Η Ζάκυνθος τα έπαιξε όλα για όλα με την είσοδο των Κίτου, Μαλλιά και Τσουκαλά, ενώ από την άλλη μεριά το τεχνικό τιμ του ΑΟΚ προσπάθησε να φυλάξει τα μετόπισθεν με Δρόσο, Γιόκιτς και Πάνο.

Στο 84′ ο Παπαδόπουλος εξ’ επαφής θα προσπαθήσει να χριστεί και πάλι σκόρερ απέναντι στην ομάδα των Αλυκών αλλά ο Θωμάς θα διώξει σε κόρνερ.

Ο Αντώνης Πυλαρινός θα υποδείξει 11 λεπτά καθυστερήσεων και το ματς θα γίνει ξανά “ροντέο”. Στο 90+3′ ο Πέττας θα βρεθεί απέναντι στο Θωμά από πλάγια θέση αριστερά αλλά η “βολίδα” που θα επιχειρήσει θα βρει ξανά σε ετοιμότητα τον έμπειρο γκολκίπερ (τρομερή επέμβαση) που θα διώξει σε κόρνερ.

Σούρμπης… ο “λυτρωτής” και 1-1 στο 90+5′

Στο 90+5′ όμως ο “ήρωας” μέχρι εκείνη τη στιγμή, θα γίνει μοιραίος. Ο Χιονίδης  θα βγάλει την σέντρα από αριστερά με τον Θωμά να δείχνει αρχικά ότι ελέγχει τη φάση και ότι θα μπλοκάρει σταθερά. Όμως η μπάλα θα φύγει από τα χέρια του, με τον επερχόμενο Σούρμπη να  την στέλνει από κοντά στα δίχτυα σε ένα πραγματικό “πανδαιμόνιο” για το 1-1. Κάποιοι παίχτες του ΑΟΚ διαμαρτυρήθηκαν για επιθετικό φάουλ στον τερματοφύλακα τους, χωρίς ωστόσο να υποδείξει κάτι ο κ. Πυλαρινός.

Ο τίτλος του “μοιραίου” παραλίγο να αλλάξει κάτοχο και να μεταφερθεί από τον έναν γκολκίπερ στον άλλο. Δύο λεπτά πριν το τέλος (90+9′) ο Λιβέρης θα γεμίσει στην περιοχή του ΑΠΣ, ο Διαμαντής θα βγει να μπλοκάρει αλλά θα χάσει τη μπάλα μέσα από τα χέρια του, με την “στρογγυλή θεά” να κατευθύνεται “καρφί” στα δίχτυα του. Σαν από μηχανής Θεός, ο Παπαδόπουλος θα γλιτώσει τους φιλοξενούμενους από το “έμφραγμα” αφού θα σώσει λίγο πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή.

Όμως η φάση είχε και συνέχεια, αφού μέσα στην αναμπουμπούλα θα γίνει και νέο γυριστό προς την εστία της Ζακύνθου με το Διαμαντή να μην μπορεί να επέμβει και τον Τριανταφυλλίδη να σώζει ξανά με τη σειρά του πάνω στη γραμμή, γλιτώνοντας την ομάδα του από “ξαφνικό θάνατο”.

Κάπου εκεί τελείωσαν όλα, με τη Ζάκυνθο να πανηγυρίζει μια ισοπαλία “μισό” πρωτάθλημα. Το τι έγινε μετά το τέλος της αναμέτρησης είναι δύσκολο να περιγραφεί με λόγια…

Διαιτητής ήταν ο Αντώνης Πυλαρινός που απέβαλλε με απευθείας κόκκινη τον Αλέξη Κομιώτη και έδειξε την κίτρινη στους Κάρδαρη Άκη, Λιβέρη, Κωστή, Δρόσο (ΑΟΚ) και στους Κυριάζο, Παπαδόπουλο.

Πρώτος βοηθός ο Κώστας Ψάρρης που έδειξε να συνεχιστεί το ματς στη φάση των Μυτιλήνη και Τριανταφυλλίδη, ενώ δεύτερος ο Θωμάς Τρομπούκης που επίσης δεν έδειξε κάτι στη φάση με τους Χιονίδη- Μαρούδα Μ.Ι.

Τέταρτος διαιτητής ο Διονύσης Κλάδης που δεν είχε ιδιαίτερα δύσκολο έργο.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΑΟ ΚΑΤΑΣΤΑΡΙΟΥ: (Παναγιώτης Γουσέτης- Πέτρος Μίχος): Θωμάς, Κάρδαρης Α., Μαρούδας Μ., Λιβέρης, Κομιώτης Αλ., Αρκαδιανός, Μυτιλήνης, Κωστάκης, Καραμαλίκης, Κάρδαρης Κ. (85΄ Γιόκιτς), Κωστής (87΄ Δρόσος)

Αναπληρωματικοί: Μαλαφούρης, Χαρακτινός, Μεταξάς

ΖΑΚΥΝΘΟΣ 1961 (Δημήτρης Νόλης – Παναγιώτης Τρουπιώτης): Διαμαντής, Φυτόπουλος (85΄ Τσουκαλάς), Τριανταφυλλίδης, Παπαδόπουλος, Μπιάζης, Σούρμπης, Χιονίδης, Πέττας, Μπεσού, Μαλισόβας (61΄ Κίτος), Κυριάζος (73΄ Μαλλιάς)

Αναπληρωματικοί: Βλασσόπουλος, Ντάσης, Μαρίνος