Στο +4 από τον δεύτερο Παναρκαδικό και στο +6 από τον τρίτο ΠΑΟ Βάρδας, άνοιξε την ψαλίδα από τους διώκτες της η Παναχαϊκή, η οποία πέρασε νικηφόρα από την Μεσσηνία και την Πύλο, πετυχαίνοντας παράλληλα την πέμπτη σερί νίκη της… Στα του αγώνα ο Τσικλητήρας ήταν αυτός που μπήκε καλύτερα στα πρώτα λεπτά του αγώνα, και στο 7΄ έφτασε κοντά στο να ανοίξει το σκορ, το σουτ όμως που επιχείρησε ο Κωστής αποκρούστηκε σε κόρνερ από τον Βρονταρά.

Αυτό το οποίο δεν πέτυχαν οι Μεσσήνιοι σε εκείνο το χρονικό σημείο του ματς, το πέτυχαν οι Αχαιοί με τον Σιαλμά στο 11΄ να νικά τον Παλιγγγίνη, κάνοντας με τον τρόπο αυτό το 0-1 στην πρώτη αξιόλογη φάση της ομάδας του Σωκράτη Οφρυδόπουλου στο παιχνίδι. Έπειτα από την εξέλιξη αυτή, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε με συνέπεια να μην υπάρξει κάποια αξιόλογη φάση μπροστά στις δύο εστίες, εξέλιξη θετική για την Παναχαϊκή με το ήδη υπάρχον αποτέλεσμα να μένει ως έχει μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο και πιο συγκεκριμένα στο 49΄ ο Τσικλητήρας έμεινε με δέκα παίκτες, λόγω της αποβολής του Κωστή με 2η κίτρινη κάρτα. Ωστόσο παρά το αριθμητικό της μειονέκτημα η ομάδα του Νίκου Κακαλέτρη, ενέτεινε τις προσπάθειες της προκειμένου να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης. Αυτό θα μπορούσε να είχε συμβεί σε δύο περιπτώσεις. Αρχικά στο 57΄ με το ψαλιδάκι του Μικελάτου το οποίο και απέκρουσε ο Βρονταράς, και εν συνεχεία στο 66΄ με το σουτ του Γραμματικόπουλου να περνά λίγο πάνω από την εστία των «κοκκινόμαυρων», με το σκορ να διατηρείται ως έχει μέχρι το φινάλε του αγώνα.

TΣΙΚΛΗΤΗΡΑΣ ΠΥΛΟΥ (Νίκος Κακαλέτρης):Παλιγγίνης, Xοτζάι, Ρούσης, Κυριαζόπουλος, Γραμματικόπουλος, Καραμπάς, Μικελάτος, Παναγόπουλος, Κερμενίδης, Τσάτος, Κωστής.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Βρονταράς, Λαμπρόπουλος (58΄Αδαμόπουλος), Βλάχος, Λουμπαρδέας, Μακρυδημήτρης, Γκίνο, Φωτάκης, Πιτταράς (70΄ Μπιτσάκος), Ελευθεριάδης, Μαστραντωνάκης, Σιαλμάς (80΄ Μωραϊτης).

Πρώτη νίκη για τον Αστέρα, ισόπαλο χωρίς τέρματα το αρκαδικό ντέρμπι

Σ΄ότι έχει να κάνει με τα υπόλοιπα αποτελέσματα του 3ου ομίλου, ο Αστέρας Αμαλιάδας πέτυχε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα κερδίζοντας με 1-0 στην έδρα του τον ΑΟ Ζευγολατιού, την ίδια στιγμή όπου Παναρκαδικός και Δόξα Μεγαλόπολης αναδεικνύονταν ισόπαλοι χωρίς τέρματα (0-0) στο μεταξύ τους αρκαδικό ντέρμπι με τους «πράσινους» να χάνουν έδαφος στην μάχη για την κατάληψη της πρώτης θέσης, ενώ την πρώτη του εντός έδρας νίκη πέτυχε και ο Παναργειακός που κέρδισε με 1-0 τον Φωστήρα.