Ανήμερα των Φώτων ο ΑΟΚ Ζακύνθου πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση και παρ΄ όλες τις δυσκολίες που είχε με την αποχώρηση παικτών κέρδισε μέσα στο Κρανίδι δικαία την Ένωση Ερμιονίδας με 3-1 και έκανε ένα τεράστιο βήμα παραμονής στην κατηγορία ανεβαίνοντας στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 22 βαθμούς. Τα γκολ για τους νησιώτες πέτυχαν οι Μεζίνι (10΄), Μαρούδας (57΄) και Κάρδαρης (64΄) για την Ένωση είχε ισοαφάρισει ο Τριμπόνιας στο (33΄) Από ένα δοκάρι ειχαν οι δύο ομάδες. Ο ΑΟΚ με τον Τηλιόπουλο (75΄) και η Ερμιονίδα με τον Τριμπόνια (81΄)

Παρουσία λιγοστών φιλάθλων (περίπου 100 ) άρχισε το ματς στο γήπεδο του Κρανιδίου. Παιχνίδι για την 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ΄ Εθνικής κατηγορίας για τον 80 όμιλο, ανάμεσα στην ΑΕ Ερμιονίδας και τον ΑΟΚ Ζακύνθου. Ο τεχνικός του ΑΟΚ παρέταξε την ομάδα του με 2 αλλαγές, με δύο καινούργια πρόσωπα. Ο ένας ήταν ο Θεόδωρος Μπριλάκης ο οποίος παίρνει θέση βασικού από την αρχή σαν αμυντικό χαφ και ο δεύτερος ήταν ο Νίκος Κορφιάτης ο οποίος μέχρι πρότινος είναι πάρει ελάχιστα λεπτά συμμετοχής στο πρωτάθλημα και πήρε θέση στο αριστερό άκρο της επίθεσης.

Έτσι η ζακυνθινή ομάδα παρατάχτηκε με ένα σύστημα 4-3-3 ή 4-5-1 καλύτερα. Κάτω από τα δοκάρια ο Δρακόπουλος, δεξιά στην άμυνα ο Παναγόπουλος, αριστερά ο Κουρέλλας, κεντρικό αμυντικό δίδυμο Σωτηρόπουλος και Καρβούνης. Στην μεσαία γραμμή Μπριλάκης, Τηλιόπουλος με το Πέττα σε ρόλο οργανωτή. Δεξιά ο Κάρδαρης, αριστερά ο Κορφιάτης και μοναδικός προωθημένος ο Μεζίνι.

Το παιχνίδι άρχισε με 5 λεπτά καθυστέρηση με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να βρουν τα πατήματα τους στον αγωνιστικό χώρο με τους νησιώτες να έχουν σαφείς ανασταλτικούς προσανατολισμούς. Στο 10΄ οι νησιώτες έφτασαν πολύ κοντά στο γκολ όταν μετά από κόρνερ του Κάρδαρη ο Κορφιάτης έπιασε την Κεφαλιά μόνος στο ύψος του πέναλτι με την μπάλα να περνά λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Αλευρά! Δυο λεπτά αργότερα όμως η ζακυνθινή ομάδα κατάφερε να μπει μπροστά στο σκορ με τον Ανδρέα Μεζίνι όταν ο Koυρέλλας έβγαλε  μια ωραία σέντρα και ο επιθετικός του ΑΟΚ με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για την ομάδα του κάνοντας το 0-1!

Στο αμέσως επόμενο λεπτό οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να απαντήσουν και να ισοφαρίσουν όταν ο Τριμπόνιας έπιασε το σουτ με την μπάλα να περνά ελάχιστα άουτ! Στα πρώτα 20 λεπτά ο ΑΟΚ παίζοντας κλειστά κράτησε την γηπεδούχο ομάδα μακριά από την εστία του Δρακόπουλου αλλά ήταν επικίνδυνος στις αντεπιθέσεις και έτσι προήλθε το γκολ του Μεζίνι με την καταπληκτική σέντρα του Κουρέλλα.

Από το 20΄ και μετά ο ρυθμός έγινε πιο γρήγορος με την μπάλα να πηγαίνει πάνω κάτω και τους νησιώτες να ελέγχουν το ματς αφήνοντας τους γηπεδούχους εκτός περιοχής του Δρακόποπουλου. Στο 29΄ η ζακυνθινή ομάδα έφτασε πολύ κοντά στο 2ο γκολ όταν ο Μεζίνι βρέθηκε εντός περιοχής, είχε το χρόνο να κάνει κοντρόλ αλλά προτίμησε να σουτάρει όμως άστοχα αυτή την φορά!!!  Και αντί να γίνει το 0-2 έγινε το 1-1 όταν Τριμπόνιας με σουτ νίκησε τον Δρακόπουλο φέρνοντας το ματς στα ίσια σε 1-1 στο 33΄ του αγώνα ( η μπάλα κτύπησε τα πόδια του Καρβούνη και αλλαξε πορεία). Από την επίτευξη του γκολ της ισοφάρισης οι γηπεδούχοι ανέλαβαν τα ηνία του αγώνα και πίεσαν για να πετύχουν και 2ο γκολ. Στο 40΄ ο Πούτσι βρέθηκε σε θέση βολής, σουτάρισε με τον Ραφαήλ Πέττα σαν “από μηχανής θεός” να βγάζει την μπάλα πάνω από την γραμμή και να σώζει την ομάδα του από βέβαιο γκολ!!! Το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με αυτό το 1-1.

Το Β΄ μέρος άρχισε με μια αλλαγή για την ζακυνθινή ομάδα. Την θέση του Κορφιάτη που τραυματίστηκε πήρε ο Μάριος Μαρούδας. Ο τεχνικός του ΑΟΚ Δημήτρης Νόλης δεν είχε λύσεις στο πάγκο λόγω των γνωστών αποχωρήσεων.  Με το καλημέρα ο ΑΟΚ έφτασε πολύ κοντά στο να πάρει εκ νέου προβάδισμα στο σκορ όταν ο Πέττας έπιασε ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή με τον Αλευρά να κάνει σπουδαία επέμβαση και να κρατά η ομάδα του όρθια στο ματς!

Στο 49′ ήταν η σειρά του Δρακόπουλου να κάνει εκπληκτική-σωτήρια επέμβαση σε σουτ που έγινε! Το ματς συνεχίστηκε με τον ΑΟΚ να είναι και πάλι κυριάρχος του αγώνα. Στο 57΄ οι νησιωτες θα μπουν μπροστά στο σκορ στο 57΄ οταν ο Ραφαήλ Πέττας με μια καταπληκτική πάσα έβγαλε μόνο του τον Μάριο Μαρούδα και ο τελευταίος με φοβερό γκολ στην έστειλε την μπάλα στην απέναντι γωνία του Αλευρά κάνοντας το 1-2 για την ομάδα του!

Η κυριαρχία της Ζακυνθινής ομάδας συνεχίστηκε. Η ομάδα του Δημήτρη Νόλη παίζοντας πολύ καλό ποδόσφαιρο, ουσίας όμως κατάφερε να πετύχει και 3ο γκολ! Αϊτή την φορά ήταν η σειρά του Κώστα Κάρδαρη να χριστεί σκόρερ και να πετύχει το πρώτο του γκολ στο πρωτάθλημα. ήταν στο 64΄ όταν ο Τηλιόπουλος πλαγιοκόπησε την άμυνα της Ερμιονίδας έβγαλε παράλληλη πάσα στο ύψος του πέναλτι και εκεί ο Κάρδαρης με ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Αλευρά βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη της ομάδας του!

Στο 75΄ ο ΑΟΚ έφτασε πολύ κοντά στο 4ο γκολ αλλά του σου που τράβηξε ο Κώστας Τηλιόπουλος τράνταξε ο οριζόντιο δοκάρι του Αλευρά! Οι γηπεδούχοι είχαν “βραχυκυκλώσει” και δεν μπορούσαν να βρουν λύσεις και να ξαναμπούν στο ματς. Στο 80΄ όμως στάθηκαν άτυχοι καθώς ο Τριμπόνιας με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Δρακόπουλου! Στο 81΄ ο Δρακόπουλος με εκπληκτική επέμβαση κράτησε όρθια την ομάδα του σε κεφαλιά και πάλι του Τριμπόνια που ήταν ο πιο επικίνδυνος παίκτης της γηπεδούχου ομάδας. Οι παίκτες της Ερμιονίδας πίεσαν στη συνέχεια για να μειώσουν το σκορ και να μπουν και πάλι στο ματς αλλά ο ΑΟΚ κρατούσε καλά αυτό το 3-1!

Συνθέσεις

ΕΝΩΣΗ ΕΡΜΙΟΝΙΔΑΣ (Θαν.Κολιτσιδάκης): Αλευράς- Τζιέρης, Βιρβίλης, Μπιμπισίδης, Βασιλέρης- Πούτση, Κορνελάτος- Τριμπόνιας- Νικολόπουλος, Μακρίδης, Σαλταπίδας (Ιλσι).

ΑΟΚ ΖΑΚΥΝΘΟΥ ( Δημήτρης Νόλης): Δρακόπουλος, Παναγόπουλος, Σωτηρόπουλος, Καρβούνης, Κουρέλλας, Μπριλάκης, Τηλιόπουλος, Πέττας, Κάρδαρης, Μεζίνι, Κορφιάτης  ( 46′ λ.τρ.Μαρούδας).