Ολοκληρώθηκαν το απόγευμα του Σαββάτου τα δύο ματς της Α΄ κατηγορίας που ήταν προγραμματισμένα για την 12η αγωνιστική της ΕΠΣ Ζακύνθου.

Στο γήπεδο του Μαχαιράδου ο Τοπικός Αστέρας με ψυχή και πίστη σε ένα φοβερό παιχνίδι που έσπασαν καρδιές λύγισε την αντίσταση της μαχητικής και ελλιπούς ομάδας της ΑΕ Γερακαρίων και κέρδισε με 3-2. Στα ορεινά η ΑΕ Αγίου Λέοντας/ Κοιλιωμένου πήρε άλλη μια νίκη και εδραιώθηκε πλέον στις υψηλές θέσεις της βαθμολογίας δείχνοντας ότι και το 2018 θα είναι μια από τις ευχάριστες εκπλήξεις του πρωταθλήματος. Αυτή την φορά “θύμα της” ήταν ο ΑΟ Βασιλικού τον οποίο κέρδισε με 4-1

Είχε καρδιά και μέταλλο νικητή ο Αστέρας και λύγισε την ΑΕ Γερακαρίων…

Είναι όμορφο παιχνίδι παρακολούθησαν όσοι βρέθηκαν το απόγευμα του Σαββάτου Στο Μαχαιράδο. Εκεί όπου ο Αστέρας αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ πήρε τη νίκη με 3-2 από την ψυχωμένη Ένωση Γερακαρίων! Το σκορ άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι με τον πολύ καλό Πάγια στο 11΄ του αγώνα.

Η απάντηση για τον Αστέρα ήρθε με τον παλιό και έμπειρο Σπύρο Μαρίνο στο 28′. Ο Πάγια όμως με ‘εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 40΄ έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του και την έστειλε στα αποδυτήρια με το 2-1 υπέρ της! Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και σε συνδυασμό την κούραση των παικτών της ΑΕ Γερακαρίων που δεν είχε καμιά λύση από τον πάγκο έφεραν το ματς στα ίσια με απίστευτη κεφαλιά του Νώντα Τσιλίκη ο οποίος έκανε το 2-2 για την ομάδα του στο 54΄ του αγώνα.

Στο 62΄ και πάλι ο Σπύρος Μαρίνος από πολύ κοντά έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ με 3-2. Στην συνέχεια όμως το ματς έγινε ροντέο με τις δύο ομάδες να χάνουν σωρεία ευκαιριών για να πετύχουν γκολ. Αποκορύφωμα η φάση διαρκείας μπροστά στα καρέ του Τσιλίκη λίγα λεπτά πριν τελειώσει το ματς που για 30΄΄ έγινε ο χαμός με την μπάλα να φτάνει μέχρι την γραμμή αρκετές φορές!!! Το ματς τελείωσε με αυτό το 3-2 με τον Αστέρα να παίρνει σπουδαία νίκη. Αξίζει να σημειώσουμε ότι 2 δοκάρια είχαν οι γηπεδούχοι με τον Ρέπα και τον Αγαλιώτη.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΜΑΧΑΙΡΑΔΟΥ (Νίκος Γούλιαρης) Τσιλίκης Ν. Τσιλίκης Επ., Κυβετός Σ (46΄ Κυβετός Δ.), Αντίοχος Χ., Κεφαλωνίτης, Αλικανιώτης, Παπαδάτος (45΄ Αγαλιώτης), Αντίοχος Κ., Μαρίνος, Βοζαϊτης, Ρέπα (90+2 Τσιλίκης Γ)

ΑΕ ΓΕΡΑΚΑΡΙΩΝ (Σπύρος Μαρόπουλος) Μουζάκης, Γιαννόπουλος, Λομποτέσης, Μετζαλίρας, Πόθος, Πάγια Ιμπούσι. Μιτάκης, Πέττας, Ντόστι, Πλαρινός Γ.,

Άνετη επικράτηση των ¨Λιονταριών”

Την ανοδική της πορεία συνεχίζει και το 2018 η ΑΕ Άγιου Λέοντα, δείχνοντας ότι δεν ήταν τελικά τυχαία η πολύ καλή παρουσία της στο Α΄ γύρο του πρωταθλήματος. Οι παίκτες του Ανδρέα Γκούσκου κατάφεραν και κέρδισαν τον ΑΟ Βασιλικού με 4-1 και πλέον έχουν δείχνουν ακόμα πιο βελτιωμένη εικόνα. Τα δυο πρώτα γκολ πέτυχε ο νεαρός και ταλαντούχος Διονύσης Μαρίνος βάζοντας την ομάδα του μπροστά στο σκορ με 2-0. Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Στην επανάληψη ο Θανάσης Παινέσης ανέβασε τον δείχτη στο 3-0. Ο Νίκος Ματαράγκας μείωσε για λογαριασμό του ΑΟ Βασιλικού σε 3-1. ‘όμως και πάλι ο Παινέσης έκανε το 4-1 για την ομάδα των “λιονταριών” Το τελικό 4-2 πέτυχε ο Ανδρέας Γιακουμέλος.

ΑΕ ΑΓΙΟΥ ΛΕΟΝΤΑ/ΚΟΙΛΩΜΕΝΟΥ (Ανδρέας Γκούσκος) Κουλόλι, Πέττας, Παπαδάτος, Μουσάϊ, Μίρα, Κατσικώστας, Μαρίνος, Κολεύρης (66΄ Κλάδης Αλ.), Μπάστας (53΄ Σοφός Λ), Παινέσης, Σπίνος (82΄ Ξένος Διον.)

ΑΟ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ (Γιάννης Κακολύρης) Κόκλας, Γιακουμέλος Αθ., Κολοκοτσάς, Γιατράς (66΄ Τσουκαλάς), Μαρίνος (70΄ Βαρδακαστάνης, Σούρμπης (46΄ Ζούγρας), Μαρούδας, Ματαράγκας Δ., Κυριάζος, Ματαράγκας Ν., Γιακουμέλος Α.

* Παράπονα προς  την διοργανώτρια εξέφρασαν οι άνθρωποι της διοίκησης της ΑΕ Αγίου Λέοντα και συγκεκριμένα ο πρόεδρος Διονύσιος Κλάδης καθώς όπως υποστηρίζουν είχαν στείλει εγγράφως στην ΕΠΣ Ζακύνθου αίτημα για να μην γίνει ο αγώνας τους ανήμερα των Φώτων καθώς αδυνατούσαν να συγκεντρώσουν τους ποδοσφαιριστές που πολλοί εξ αυτών δεν μπορούσαν να αγωνιστούν την συγκεκριμένη ημέρα. Αντί αυτού η διοργανώτρια τους αγνόησε όπως υποστηρίζουν.