Καταστάρι και Τσιλιβή έμειναν στο 1-1 και πλέον όπως όλα δείχνουν θα λύσουν τις διαφορές τους την 4η αγωνιστική στο ματς στον Πλάνο με τους κόκκινους να κρατάνε το προβάδισμα των δύο βαθμών.

Το Καταστάρι έφυγε με την πίκρα από το γήπεδο, καθώς είχε προηγηθεί με 1-0 με γκολ του Δρόσου στο 76΄ αλλά δύο λεπτά αργότερα ισοφαρίστηκε από τον Κότσα μετά από λάθος του Κομιώτη!

Δοκάρι είχε στο 80΄ ο Παναγιώτης Δρόσος, ο οποίος πήγε να πάρει μόνος του το ματς μετά από εκπληκτικό σουτ! Στο 82΄ ο Χαρακτινός είπε “όχι” στον Νικολόπουλο που πήγε να τελειώσει την υπόθεση τίτλος!

Μέτριο ποιοτικά το θέαμα, με τους τεχνικούς  να δίνουν πολύ μεγάλο βάρος στην άμυνα τους. Στο τελευταίο τέταρτο ουσιαστικά υπήρχε καταιγιστικός ρυθμός από τους δύο αντιπάλους.

Παρ΄ ολίγον “σούπα” το ματς αλλά στο τέλος έγινε το “έλα να δεις” μεταξύ ΑΟ Κατασταρίου και ΑΟ Τσιλιβή. Δύο ομάδες που το πάλεψαν πάρα πολύ αλλά η “μπίλια”  κάθισε στο “χ” μετά από αυτό το 1-1.

Μια ισοπαλία που αφήνει πλέον “ανοιχτούς λογαριασμούς” για το ποιος θα είναι ο μεγάλος νικητής για την κατάκτηση  του τίτλου και φυσικά της ανόδου στην Γ΄ Εθνική κατηγορία. Το ματς άρχισε με τους καλύτερους οιωνούς ότι θα γίνει καλό παιχνίδι.

Το Τσιλιβή μπήκε δυνατά στα πρώτα λεπτά, όμως ο ΑΟΚ ήταν αυτός που έφτασε δύο φορές πολύ κοντά στο γκολ. Στο 2΄  ο Λιβέρης μετά από εκτέλεση πλαγίου θα βρεθεί σε πλεονεκτική θέση προλαβαίνοντας την έξοδο του Κλάδη Β. αλλά το ψηλοκρεμαστό πλασέ που θα επιχειρήσει θα φύγει λίγο πάνω απ’ το οριζόντιο δοκάρι. Και στο 11΄ Λιβέρης και Ψάρρης θα αλλάζουν πολύ ωραία τη μπάλα, με το Λιβέρη να βγαίνει απέναντι στον Κλάδη Β., που θα του πάρει τη “μπουκιά” από το στόμα την τελευταία στιγμή.

Σημαντική στιγμή για τον ΑΟΚ. Από εκεί και πέρα κυριάρχησαν η δύναμη τα πολλά λάθη και φυσικά το άγχος, που είχαν οι ποδοσφαιριστές και των δύο ομάδων. Από το 20΄ και μετά ο ρυθμός έπεσε αισθητά και οι δύο τερματοφύλακες είχαν εύκολη δουλειά να κάνουν. Ο ΑΟΚ είχε βραχυκυκλώσει το Τσιλιβή κυρίως στην μεσαία γραμμή, εκεί όπου ο Λιβέρης γινόταν ο 3ος χαφ μαζί με τους Μαλισόβα και Κώστα Κάρδαρη. Επίσης η αμυντική λειτουργία της ομάδας των Αλυκών δούλευε άψογα. Από την άλλη πλευρά οι φιλοξενούμενοι είχαν θέμα έως το 30΄ αλλά από εκεί και πέρα με Τσάνη και Γεωργίου πήραν τα ηνία στον χώρο της μεσαίας γραμμής αλλά δεν μπόρεσαν να φανούν επιθετικά καθώς ο Κακολύρης και Ντόγνγο ήταν πολύ καλά μαρκαρισμένοι! Κάπως έτσι κύλησε ο ημίχρονο χωρίς περαιτέρω φάσεις παρά μόνο στο 43΄ μια ωραία εκτέλεση φάουλ του Κότσα η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ!

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ: ΑΟ ΚΑΤΑΣΤΑΡΙΟΥ- ΑΟ ΤΣΙΛΙΒΗ 0-0

Συμπέρασμα πρώτου μέρους: Το Καταστάρι μπήκε καλύτερα στο ματς και είχε τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής μέχρι και το πρώτο μισάωρο. Το Τσιλιβή κατάφερε να πάρει τα “ηνία” στο τελευταίο τέταρτο, χωρίς ωστόσο να κάνει κλασική ευκαιρία μπροστά από την εστία του Χαρακτινού. Αντιθέτως η ομάδα των Αλυκών απείλησε δύο φορές με το Λιβέρη στο 4′ και στο 11′ χωρίς ωστόσο να σκοράρει. Η επανάληψη αναμένεται με ενδιαφέρον.

Στην επανάληψη δεν άλλαξε κάτι. Το θέαμα ήταν μέτριο έως κακό. Καμιά από τις δύο ομάδες δεν ρίσκαρε για να απειλήσει την αντίπαλη εστία. Δυνατές μονομαχίες και σκληρά μαρκαρίσματα. Στο 51΄ οι φιλοξενούμενοι έφτασαν πολύ κοντά στο γκολ όταν ο  ο Γουάλι θα στρώσει με το στήθος στον Κακολύρη, αυτός από αριστερά θα αδειάσει τον προσωπικό του αντίπαλο αλλά ο Χαρακτινός με ωραία επέμβαση θα αποτρέψει την παραβίαση της εστίας του. Στην συνέχεια ο Τσάνης θα σουτάρει πάνω στον γκολκίπερ του ΑΟΚ. Φώναξαν για οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης οι γηπεδούχοι.

Από το 60΄ και μετά οι δυο τεχνικοί άλλαξαν τους σχηματισμούς τους, με τις δύο ομάδες να γίνονται πιο επιθετικές.  στο 66΄ Βελλίδης και Σόρα άλλαξαν ωραία τη μπάλα, μονοκόμματο σουτ από το Βελλίδη η μπάλα θα περάσει λίγο πάνω απ’ τα δοκάρια του Χαρακτινού. Πολύ καλή στιγμή για το Τσιλιβή. Οι κόκκινοι “πατούσαν” καλύτερα πλέον στον αγώνα και έδειχναν πιο ομάδα. Στο 74΄ οι κόκκινοι έφτασαν πολύ κοντά στο γκολ όταν ο Γουάλι προσπάθησε με ωραίο σουτ να αιφνιδιάσει τον Χαρακτινό ο οποίος έκανε πολύ μεγάλη επέμβαση και κράτησε την ομάδα του όρθια στο παιχνίδι.

Στο 76΄ ο νεοεισελθών στο ματς Παναγιώτης Δρόσος ήταν αυτός που έβαλε μπροστά την ομάδα του στο σκορ όταν ο Μάριος Κωστάκης θα γεμίσει στην “καρδιά” της άμυνας του Τσιλιβή, εκεί οι αμυντικοί δεν θα διώξουν σωστά και ο Δρόσος από πολύ κοντά θα προλάβει την έξοδο του Κλάδη και θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-0 μέσα σε πανηγυρισμούς! Πανηγυρισμοί όμως που δεν θα κρατήσουν για πολύ για τους γηπεδούχους, καθώς στο 78΄ ο Κότσα με υποδειγματικό πλασέ, θα εκμεταλλευτεί ολέθριο λάθος της άμυνας του ΑΟΚ και θα φέρει το ματς στα ίσια κάνοντας το 1-1.

Το ματς έγινε “ροντέο”  στην κυριολεξία, με τη μπάλα να αλλάζει περιοχή από την μια στιγμή στην άλλη. Εναλλαγή συναισθημάτων και στους δύο πάγκους! Στο 80′  ο Παναγιώτης Δρόσος πήγε να κάνει το μεγάλο κόλπο όταν από μια ωραία μπαλιά του Μαλισόβα βρέθηκε έξω αριστερά και μια  βολίδα έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Κλάδη και τις καρδιές όλων δεξιά και αριστερά! Δύο λεπτά αργότερα ο Νικολόπουλος πήγε και αυτός μόνος του να πάρει το πρωτάθλημα, όταν  βρέθηκε απέναντι από τον Χαρακτινό από πλάγια δεξιά, σούταρε αλλά η μπάλα πήγε στα πόδια του τερματοφύλακα του ΑΟΚ που έσωσε την ομάδα του για μια ακόμα φορά! Στα τελευταία λεπτά δεν έγινε κάτι το αξιοσημείωτο, με τις δύο ομάδες να μένουν σε αυτό το 1-1 που τους δίνει την δυνατότητα να ελπίζουν λίγο πολύ για την κατάκτηση του πρωταθλήματος!

ΤΕΛΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ: ΑΟ ΚΑΤΑΣΤΑΡΙΟΥ- ΑΟ ΤΣΙΛΙΒΗ 1-1

Τελικό συμπέρασμα: Το καλύτερο για το τέλος άφησαν οι παίχτες των δύο ομάδων, με το Καταστάρι να προηγείται με σκόρερ τον Παναγιώτη Δρόσο και να σφιχταγκαλιάζει την πρώτη θέση, όμως ο Κότσα είχε αντίθετη άποψη και ισοφάρισε σχετικά άμεσα (δύο λεπτά αργότερα). Εν συνεχεία το Καταστάρι είχε τεράστια φάση για το 2-1 με το δοκάρι του Δρόσου, αλλά και το Τσιλιβή θα μπορούσε την ολική ανατροπή με τη φάση του Νικολόπουλου. Ανοιχτοί λογαριασμοί για την συνέχεια. Το Τσιλιβή διατηρεί το αβαντάζ των 2 βαθμών που έχει κερδίσει από την αρχή της χρονιάς. Στο άλλο ματς ο Παναρτεμισιακός νίκησε τον Εθνικό Σκουλικάδου με σκορ 4-1.

Στη βαθμολογία: Α.Ο. Τσιλιβή 12, Α.Ο. Κατασταρίου 10, Παναρτεμισιακός 9, Εθνικός Σκουλικάδου 0.

Πολύ καλή η διαιτησία του Άγγελου Αδαμόπουλου και τον βοηθών του Κώστα Ψάρρη και Βασίλη Μπέη που δεν έκαναν το μεγάλο λάθος και ούτε καθόρισαν το ματς. Μικρά σχετικά λαθάκια κυρίως όταν υπήρχε ρυθμός στο Β΄ μέρος. Σωστές και οι κίτρινές κάρτες.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Άγγελος Αδαμόπουλος, Κώστας Ψάρρης, Βασίλης Μπέης

ΑΟ ΚΑΤΑΣΤΑΡΙΟΥ: (Δημήτρης  Νόλης- Παναγιώτης Γουσέτης): Χαρακτινός, Φυτόπουλος, Μαρούδας Μ.Ι., Λιβέρης, Κομιώτης Α., Μαλισόβας, Κάρδαρης Α. (46′ Μαλαφούρης), Κωστάκης, Ψάρρης (76′ Δρόσος), Κάρδαρης Κ. (85′ Μαλλιάς), Μεταξάς (90′ Καπαρέλης Ι.)

Πάγκος: Μαλαφούρης, Δρόσος Π., Μαρούδας Π., Ποταμίτης, Μπιάζης, Μπιάζης,  Μαλλιάς. Καπαρέλης Ι.

ΑΟ ΤΣΙΛΙΒΗ: (Nίκος Ντρόβρος-Πατρίκ Ενγκεμά): Κλάδης Β., Δρόσος, Ρέντα, Κόκας (57′ λ.τρ. Βελλίδης), Τζαφέρης, Ν’ Ντονγκό, Τσάνης, Γεωργίου, Γουάλι (76′ Νικολόπουλος), Κότσα (82′ Μαρούδας Μ.), Κακολύρης (65′ Σόρα)

Πάγκος: Βελλίδης, Νικολόπουλος, Μαρούδας Μ., Φιλιάς, Γιακουμέλος Π., Σόρα, Κλάδης Αγγ.