Διαιτητές: Μπορμπαντωνάκης – Γιαννακουδάκης.

Ημίχρονο: 46-43

Τα δεκάλεπτα: (31-18), (46-43), (66-53), (81-69).

Γ.Σ. Κορωπίου (Νότης Κονδύλης): Παπαβλασσόπουλος 4, Εμίρης 13 (3), Ατζαμόγλου 5, Τύρλας 20, Γεωργόπουλος, Κουρής 8 (2), Τσουμπρής 16 (3), Νεδέλκος 4, Υφαντής Π. 8 (1), Παπαγιαννάκος 3.

ΑΓΕ Ζακύνθου (Νίκος Κλάδης): Κοτσέτας 16 (1), Ακτύπης 4, Σκούφης 6 (2), Καρακωσταντάκης, Τζινόπουλος 2, Βαρβαρίγος 5, Μπονικός 14, Χαϊκάλης 3 (1), Νικολόπουλος 19 (1).

Δύσκολη εξ’ αρχής ήταν για την ΑΓΕΖ η «έξοδος» στο Κορωπί, όπου και θα αντιμετώπιζε την ομώνυμη ομάδα, μήπως και καταφέρει να «κλέψει» κάτι από το ματς αυτό αλλά δυστυχώς αυτό δε συνέβη χθες το μεσημέρι, αφού οι ερυθρόλευκοι γνώρισαν την ήττα με 81-69. Παρόλα αυτά ο στόχος της παραμονής στην κατηγορία, παραμένει «ζωντανός», αφού στο άλλο παιχνίδι η Καλαμάτα ηττήθηκε από τη Νίκη Αμαρουσίου και ουσιαστικά δεν άλλαξε κάτι σε ότι αφορά τις θέσεις που οδηγούν στα Περιφερειακά πρωταθλήματα. Οι δύο ομάδες συνεχίζουν να βαδίζουν «χέρι- χέρι» έχοντας από 22 βαθμούς, με την Ένωση να υποδέχεται το Γαλάτσι στην Παναγούλα και να έχει μια μοναδική ευκαιρία να πάρει «κεφάλι» απέναντι στους «Λύκους» οι οποίοι έχουν το αγωνιστικό τους ρεπό, ενώ στην συνέχεια θα πρέπει να έρθουν και στην Παναγούλα, από την οποία θα πρέπει να φύγουν μόνο με το ροζ φύλλο αγώνα.

Άντεξε μέχρι το ημίχρονο, ξέφυγε το Κορωπί και πήρε το ματς

Σε ότι αφορά το ματς, το Κορωπί έφτασε σε μια σχετικά εύκολη νίκη κόντρα στην Ένωση, έχοντας σε πολύ καλή μέρα κάποια σημαντικά «ατού» του, όπως οι Τσουμπρής, Τύρλας και Εμίρης. Οι Κίτρινοι έπαιξαν καλό μπάσκετ στην 1η και την 3η περίοδο, με αποτέλεσμα να «χτίσουν» πάνω σε διψήφιο αριθμό πόντων και να φτάσουν έτσι σε μια νίκη την οποία είχαν απόλυτη ανάγκη, συνεχίζοντας να κυνηγούν τη δεύτερη προνομιούχο θέση, Μπορεί στην πρώτη περίοδο, η ΑΓΕΖ να έδειχνε ότι χάνει την επαφή της με το σκορ αφού βρέθηκε πίσω με 31-18 αλλά στην συνέχεια ανέκαμψε κάνοντας ένα πολύ καλό δεύτερο δεκάλεπτο, για να μειώσει στο τρίποντο και να πάει με προσδοκίες στα αποδυτήρια για κάτι καλό. Η Ένωση έδειχνε ικανή να «χτυπήσει» το ματς. Όμως το Κορωπί ανέβασε ξανά απόδοση για να ξεφύγει και πάλι με διψήφια διαφορά (66-53), με τη διαφορά αυτή τη φορά να μη μαζεύεται και έτσι να φτάνουμε φυσιολογικά στο τελικό 81-69. Εξαιρετικός και πάλι ο Νικολόπουλος με 19 πόντους και 1 τρίποντο, από κοντά ο Κοτσέτας με 16 και επίσης 1 τρίποντο, βοήθησε με 14 ο Μπονίκος.