Καλό απόγευμα αγαπητοί φίλοι και φίλες του ποδοσφαίρου. Θα σας κρατήσουμε συντροφιά και θα σας μεταφέρουμε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του σημερινού αγώνα της 1ης αγωνιστικής για την ανάδειξη του πρωταθλητή της ΕΠΣ Ζακύνθου μεταξύ του ΑΟ Κατασταρίου και του ΑΟ Τσιλιβή από το γήπεδο του Αγγερικού (17.00).

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Άγγελος Αδαμόπουλος, Κώστας Ψάρρης, Βασίλης Μπέης

ΑΟ ΚΑΤΑΣΤΑΡΙΟΥ: (Δημήτρης  Νόλης- Παναγιώτης Γουσέτης): Χαρακτινός, Φυτόπουλος, Μαρούδας Μ.Ι., Λιβέρης, Κομιώτης Α., Μαλισόβας, Κάρδαρης Α. (46′ Μαλαφούρης), Κωστάκης, Ψάρρης (76′ Δρόσος), Κάρδαρης Κ. (85′ Μαλλιάς), Μεταξάς (90′ Καπαρέλης Ι.)

Πάγκος: Μαλαφούρης, Δρόσος Π., Μαρούδας Π., Ποταμίτης, Μπιάζης, Μπιάζης,  Μαλλιάς. Καπαρέλης Ι.

ΑΟ ΤΣΙΛΙΒΗ: (Nίκος Ντρόβρος-Πατρίκ Ενγκεμά): Κλάδης Β., Δρόσος, Ρέντα, Κόκας (57′ λ.τρ. Βελλίδης), Τζαφέρης, Ν’ Ντονγκό, Τσάνης, Γεωργίου, Γουάλι (76′ Νικολόπουλος), Κότσα (82′ Μαρούδας Μ.), Κακολύρης (65′ Σόρα)

Πάγκος: Βελλίδης, Νικολόπουλος, Μαρούδας Μ., Φιλιάς, Γιακουμέλος Π., Σόρα, Κλάδης Αγγ.

Ηλιόλουστος ο καιρός στο γήπεδο του Αγγερικού, εξαιρετικές οι καιρικές συνθήκες.

Περίπου 150 φίλοι του ποδοσφαίρου στις εξέδρες.

Με μπλε εμφανίσεις οι γηπεδούχοι, με ερυθρόλευκες οι φιλοξενούμενοι.

Είναι ο πιο κρίσιμος αγώνας μέχρι τον επόμενο, καθώς ο πρωταθλητής θα εκπροσωπήσει τη Ζάκυνθο στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής κατηγορίας.

1′ Δυνατά μπαίνει το Τσιλιβή στο ματς, με το Ρέντα να κάνει ωραία προσπάθεια αλλά να κόβεται σε κόρνερ, το οποίο θα περάσει ανεκμετάλλευτο στην συνέχεια.

2′ Μεγάλη ευκαιρία για το Καταστάρι, ο Λιβέρης μετά από εκτέλεση πλαγίου θα βρεθεί σε πλεονεκτική θέση προλαβαίνοντας την έξοδο του Κλάδη Β. αλλά το ψηλοκρεμαστό πλασέ που θα επιχειρήσει θα φύγει λίγο πάνω απ’ το οριζόντιο δοκάρι.

4′ Ο Μεταξάς θα βρεθεί σε πλεονεκτική θέση αλλά το σουτ που θα επιχειρήσει θα φύγει ψηλά άουτ.

Απόλυτη ισορροπία στο ματς μετά το πρώτο πεντάλεπτο.

8′ Ο Κώστας Κάρδαρης θα κλέψει στο χώρο του κέντρου αλλά θα σουτάρει άουτ.

10′ Συμπληρώσαμε το πρώτο δεκάλεπτο, χωρίς σκορ αλλά με πολύ καλό ρυθμό το ματς.

11′ Λιβέρης και Ψάρρης αλλάζουν πολύ ωραία τη μπάλα, με το Λιβέρη να βγαίνει απέναντι στον Κλάδη Β., που θα του πάρει τη “μπουκιά” από το στόμα την τελευταία στιγμή. Σημαντική στιγμή για τον ΑΟΚ.

Κίτρινη κάρτα στο Γουάλι, για αντικανονικό μαρκάρισμα στον Κωστάκη.

20′ Μπαίνουμε στο πρώτο εικοσάλεπτο, με το Καταστάρι να ελέγχει το ρυθμό. Χωρίς γκολ μέχρι τώρα (0-0).

Αποβλήθηκε ο παράγοντας και παλιός τερματοφύλακας του Α.Ο. Τσιλιβή Μπάμπης Μάργαρης, για διαμαρτυρία στον διαιτητή Αδαμόπουλο.

25′ Παραμένει το ισόπαλο αποτέλεσμα, με το Τσιλιβή να έχει “εγκλωβιστεί” στη μεσαία γραμμή.

Κίτρινη κάρτα στον Ν’ Ντονγκό και το Μαλισόβα. Για χτύπημα στον πρώτο και για υπερβολική αντίδραση στο δεύτερο.

30′ Έπεσε ο ρυθμός στα τελευταία λεπτά, το Καταστάρι έχει την πρωτοβουλία αλλά έχει κοπάσει η ορμή του.

Η αναμέτρηση μεταδίδεται και ραδιοφωνικά από το ραδιόφωνο του Ερμή στους 91.8.

33′ Ακίνδυνο σουτ του Γουάλι από μακρινή απόσταση, μπλοκάρει εύκολα ο Χαρακτινός.

Μπήκαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης.

Κίτρινη κάρτα στο Μεταξά, για σκληρό μαρκάρισμα στο Λάμπρο Κόκα.

Απόλυτη ισορροπία, δεν υπάρχουν φάσεις για τις δύο ομάδες. Μπαίνουμε στο τελευταίο πεντάλεπτο.

Κίτρινη κάρτα στο Λιβέρη, για αντικανονικό μαρκάρισμα στο Γεωργίου.

43′ Επικίνδυνη εκτέλεση φάουλ του Κότσα για το Τσιλιβή, με τη μπάλα να περνά λίγο πάνω απ’ τα δοκάρια του Χαρακτινού.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ: ΑΟ ΚΑΤΑΣΤΑΡΙΟΥ- ΑΟ ΤΣΙΛΙΒΗ 0-0

Συμπέρασμα πρώτου μέρους: Το Καταστάρι μπήκε καλύτερα στο ματς και είχε τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής μέχρι και το πρώτο μισάωρο. Το Τσιλιβή κατάφερε να πάρει τα “ηνία” στο τελευταίο τέταρτο, χωρίς ωστόσο να κάνει κλασική ευκαιρία μπροστά από την εστία του Χαρακτινού. Αντιθέτως η ομάδα των Αλυκών απείλησε δύο φορές με το Λιβέρη στο 4′ και στο 11′ χωρίς ωστόσο να σκοράρει. Η επανάληψη αναμένεται με ενδιαφέρον.

ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΜΕΡΟΥΣ

46′ Αλλαγή για το Καταστάρι, ο Μαλαφούρης θα πάρει τη θέση του Άκη Κάρδαρη.

Δυναμικό ξεκίνημα στο δεύτερο μέρος, το Καταστάρι με την είσοδο του Μαλαφούρη φαίνεται διατεθειμένο να ρισκάρει.

Περίπου 300 φίλοι του ποδοσφαίρου στο γήπεδο, έχει αυξηθεί η προσέλευση όσο περνάει.

51′ Μεγάλη ευκαιρία για το Τσιλιβή, ο Γουάλι θα στρώσει με το στήθος στον Κακολύρη, αυτός από αριστερά θα αδειάσει τον προσωπικό του αντίπαλο αλλά ο Χαρακτινός με ωραία επέμβαση θα αποτρέψει την παραβίαση της εστίας του. Στην συνέχεια ο Τσάνης θα σουτάρει πάνω στον γκολκίπερ του ΑΟΚ. Φώναξαν για οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης οι γηπεδούχοι.

Πεσμένοι στο έδαφος Μαλαφούρης, Κόκας, χτύπησαν κεφάλι με κεφάλι με τον τον Κόκα να αιμορραγεί καθώς έχει ένα σχίσιμο πάνω από το φρύδι. Διαμαρτύρονται οι άνθρωποι του Τσιλιβή για κάρτα που δεν δόθηκε στον επιθετικό του ΑΟΚ. Θα χρειαστεί να πάει στο νοσοκομείο ο Λάμπρος Κόκας για να του γίνουν ράμματα.

57′ Αναγκαστική αλλαγή για τους κόκκινους, με τον τραυματία Κόκα να δίνει τη θέση του στο Βελλίδη.

60′ Μια ώρα αγώνα, χωρίς σκορ παραμένει το 0-0. Έπεσε ξανά ο ρυθμός της αναμέτρησης.

65′ Αλλαγή για το Τσιλιβή, ο Ιμπραήμ Σόρα θα πάρει τη θέση του Νίκου Κακολύρη.

66′ Βελλίδης και Σόρα άλλαξαν ωραία τη μπάλα, μονοκόμματο σουτ από το Βελλίδη η μπάλα θα περάσει λίγο πάνω απ’ τα δοκάρια του Χαρακτινού. Πολύ καλή στιγμή για το Τσιλιβή.

Κίτρινη κάρτα στον Κώστα Κάρδαρη για “θέατρο” από το ρέφερι Αδαμόπουλο, σε προσπάθεια του πρώτου να κερδίσει πέναλτι.

Μπήκαμε στο 70ό λεπτό, ακόμη 20 λεπτά στην αναμέτρηση, σε ένα παιχνίδι που συνεχίζει στο ίδιο μέτριο μοτίβο.

Έχουμε μικρή διακοπή στο παιχνίδι, στο έδαφος ο γκολκίπερ του Τσιλιβή Βασίλης Κλάδης, ο οποίος όμως θα σηκωθεί.

74′ Μεγάλη ευκαιρία για το Τσιλιβή, με το Γουάλι να προσπαθεί να αιφνιδιάσει το Χαρακτινό αλλά ο γκολκίπερ του Κατασταρίου θα αποκρούσει με τρομερή επέμβαση σε κόρνερ. Η μεγαλύτερη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους.

75′ Αλλαγές για τις δύο ομάδες, με τον Δρόσο Π., να παίρνει τη θέση του Ψάρρη και το Νικολόπουλο να παίρνει τη θέση του Γουάλι.

76′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΟ ΚΑΤΣΤΑΡΙΟΥ (1-0). Εκτέλεση φάουλ του Κωστάκη, οι αμυντικοί του Τσιλιβή δε θα διώξουν σωστά και ο Δρόσος Π. (μπήκε σαν αλλαγή πριν ένα λεπτό), θα σουτάρει εύστοχα νικώντας τον Κλάδη Β. για το 1-0, σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

78′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΟ ΤΣΙΛΙΒΗ (1-1). Ο Κότσα με υποδειγματικό πλασέ, θα εκμεταλλευτεί ολέθριο λάθος της άμυνας του ΑΟΚ και θα φέρει το ματς στα ίσια. Έξαλλοι πανηγυρισμοί από τη μεριά των φιλοξενούμενων.

80′ ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΟ ΚΑΤΑΣΤΑΡΙΟΥ, “Βολίδα” του Παναγιώτη Δρόσου από πάσα του Μαλισόβα, η μπάλα θα τραντάξει το οριζόντιο δοκάρι του Κλάδη Β.

82′ Αλλαγή για το Τσιλιβή, ο Μαρούδας Μ., θα πάρει τη θέση του σκόρερ Κότσα.

82′ Μεγάλη ευκαιρία για το Τσιλιβή, με το Νικολόπουλο να βγαίνει απέναντι απ’ το Χαρακτινό που αποτρέπει το δεύτερο γκολ της ομάδας του Πλάνου.

Κίτρινη στον Τσάνη για αντικανονικό μαρκάρισμα στο Λιβέρη. Τεντωμένα τα νεύρα.

85′ Αλλαγή για το Καταστάρι, ο Μαλλιάς θα πάρει τη θέση του Κώστα Κάρδαρη.

Ομηρικές “μάχες” στο χώρο του κέντρου. Προσωρινή διακοπή, πεσμένος στο έδαφος ο Λιβέρης. Συνεχίζεται το παιχνίδι.

90‘ Μπήκαμε στο τελευταίο λεπτό. Αλλαγή για το Καταστάρι, με τον Καπαρέλη Ι., να παίρνει τη θέση του Μεταξά.

ΤΕΛΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ: ΑΟ ΚΑΤΑΣΤΑΡΙΟΥ- ΑΟ ΤΣΙΛΙΒΗ 1-1

Τελικό συμπέρασμα: Το καλύτερο για το τέλος άφησαν οι παίχτες των δύο ομάδων, με το Καταστάρι να προηγείται με σκόρερ τον Παναγιώτη Δρόσο και να σφιχταγκαλιάζει την πρώτη θέση, όμως ο Κότσα είχε αντίθετη άποψη και ισοφάρισε σχετικά άμεσα (δύο λεπτά αργότερα). Εν συνεχεία το Καταστάρι είχε τεράστια φάση για το 2-1 με το δοκάρι του Δρόσου, αλλά και το Τσιλιβή θα μπορούσε την ολική ανατροπή με τη φάση του Νικολόπουλου. Ανοιχτοί λογαριασμοί για την συνέχεια. Το Τσιλιβή διατηρεί το αβαντάζ των 2 βαθμών που έχει κερδίσει από την αρχή της χρονιάς. Στο άλλο ματς ο Παναρτεμισιακός νίκησε τον Εθνικό Σκουλικάδου με σκορ 4-1. Στη βαθμολογία: Α.Ο. Τσιλιβή 12, Α.Ο. Κατασταρίου 10, Παναρτεμισιακός 9, Εθνικός Σκουλικάδου 0.