Kαλό απόγευμα αγαπητοί φίλοι του ποδοσφαίρου… Θα σας μεταφέρουμε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του αγώνα μεταξύ των ομάδων ΑΟ Κατασταρίου – Ζάκυνθος (16.00)  για την 20η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α΄ κατηγορίας της ΕΠΣ Ζακύνθου…

Οι δύο ομάδες βρίσκονται στην 1η θέση της βαθμολογίας έχοντας 48 βαθμούς και θέλουν να επικρατήσουν για να αποκτήσουν προβάδισμα ενόψει των μπαράζ του πρωταθλήματος.

Μείνετε μαζί μας…

Συνθέσεις:

ΑΟ ΚΑΤΑΣΤΑΡΙΟΥ: Παναγιώτης Γουσέτης

Χαρακτινός, Κομιώτης Γιάν. (74΄ λ. τρ. Μαρούδας Μ.), Κωστής, Λιβέρης, Κομιώτης Αλ., Πάνος, Κάρδαρης Ά., Κωστάκης, Μαλαφούρης, Κάρδαρης Κ., Δρόσος (64΄ Μυτιλήνης)

Αναπληρωματικοί: Μαρούδας Μ., Μυτιλήνης, Γιόκιτς, Θωμάς, Αρκαδιανός, Κουτσουπιάς, Πατρινός

ΖΑΚΥΝΘΟΣ: Παναγιώτης Τρουπιώτης – Δημήτρης Νόλης

Διαμαντής, Φυτόπουλος (73΄ Κίτος), Τριανταφυλλίδης, Παπαδόπουλος, Μπιάζης, Σούρμπης, Μαλλιάς (80΄ Κυριάζος), Πέττας, Μπεσού, Μαλισόβας, Χιονίδης (55΄ Ζαϊρί)

Αναπληρωματικοί: Μαρίνος, Κυριάζος, Ντάσης, Βλασσόπουλος, Κίτος, Σόρα, Ζαϊρί

Διαιτητής: Καλογεράκος – Βοηθοί: Μάτσας – Μπέης

15.45: Οι ομάδες έχουν βγει στον αγωνιστικό χώρο για το καθιερωμένο ζέσταμα.

15.50: Γεμίζει σιγά – σιγά το “Ζακυνθίων Ολυμπιονικών”.

16.00: Βγαίνουν οι ομάδες στον αγωνιστικό χώρο. Με μπλε κ κίτρινη εμφάνιση η Ζάκυνθος, ενώ, με μπλε το Καταστάρι.

ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ

3΄: Ευκαιρία για το Κασταστάρι. Ο Άκης Κάρδαρης σουτάρει από την μικρή περιοχή, μπλοκάρει ο Διαμάντης.

• Το Καταστάρι έχει πάρει το τέρμα προς το κέντρο της πόλης της Ζακύνθου, ενώ, η Ζάκυνθος προς το αεροδρόμιο.

8΄: Τεράστια ευκαιρία για την Ζάκυνθο. Βαθιά μπαλιά από τον Πέττα στον Μπεσού, ο οποίος σουτάρει στην κίνηση με τη μία, ο Χαρακτινός πετάγεται στη γωνία του και διώχνει και ο Μαλλιάς από πολύ πλεονεκτική θέση δεν μπορεί να σκοράρει.

10΄: Ισορροπημένο το ματς. Από μια καλή θέση και οι δύο ομάδες.

11΄: Ο Άκης Κάρδαρης κάνει το γύρισμα, η μπάλα βρίσκει στον Παπαδόπουλο. Έντονες διαμαρτυρίες για χέρι και πέναλτι από τους τυπικά γηπεδούχους.

• Με “γυμνό” μάτι φαίνεται ότι ο αμυντικός της Ζακύνθου βρίσκει την μπάλα καθαρά με το χέρι έχοντάς το υψωμένο. Ο πρώτος βοηθός Μπέης ήταν κοντά στη φάση και δεν υπέδειξε κάτι, όπως και ο διαιτητής Καλογεράκος.

20΄: Παραμένει το 0 – 0. Ισορροπημένο το παιχνίδι στα πρώτα 20 λεπτά, έχοντας από μια καλή ευκαιρία και οι δύο ομάδες.

22΄: Τριπλή μεγάλη ευκαιρία για την Ζάκυνθο με τον Μαλλιά να σεντράρει και τους  Μαλισόβα, Χιονίδι και Πέττα να σουτάρουν στην εστία του Χαρακτινού που αποσόβησε σίγουρο γκολ. Η μεγαλύτερη φάση στο ματς ως τώρα.

28΄: Το 0 – 0 παραμένει στο “Ζακυνθίων Ολυμπιονικών”.

33΄: Παραμένει το 0 – 0. Δυο ευκαιρίες για την Ζάκυνθο και μία για το Καταστάρι.

37΄: Μία φάση και για τις δύο ομάδες. Ο Γιάννης Κομιώτης βγάζει κάθετη στον Μαλαφούρη, βγαίνει ο Διαμαντής και μπλοκάρει έγκαιρα. Στη συνέχεια της φάσης ο Μαλισόβας θα βρει πολύ ωραία τον Μπεσού στην μικρή περιοχή, ο οποίος απέναντι από τον Χαρακτινό δεν θα πλασάρει σωστά, η μπάλα θα βρει σε σώμα αμυνομένου και θα βγει κόρνερ.

• Ανεβάζουν “στροφές” και οι δύο ομάδες.

43΄: Παραμένει το 0 – 0.

• “Μπήκαμε” στις καθυστερήσεις. Παραμένει το 0 – 0.

45+1΄: Ο Μπεσού θα πάρει την μπάλα φεύγοντας με πολύ καλές προϋποθέσεις, αλλά, αντί να βγάλει στον ολομόναχο Μαλισόβα, θα σουτάρει εντελώς άστοχα με την μπάλα να καταλήγει πλάγιο άουτ!!!

ΤΕΛΟΣ Α΄ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

ΕΝΑΡΞΗ Β΄ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

• Με τις ίδιες ενδεκάδες συνεχίζουν και οι δύο ομάδες στην επανάληψη του αγώνα.

53΄: Παραμένει το 0 – 0, χωρίς φάσεις στο δεύτερο ημίχρονο.

54΄: Επικίνδυνη σέντρα του Πέττα από δεξιά, ο Χιονίδης ολομόναχος μέσα στην περιοχή κόβεται την τελευταία στιγμή σε κόρνερ. Στη συνέχεια, ο Παπαδόπουλος θα πάρει την κεφαλιά μετά την εκτέλεση από πολύ πλεονεκτική θέση, αλλά η μπάλα θα φύγει πλάγια δεξιά. Πολύ καλή στιγμή για την Ζάκυνθο.

55΄: Αλλαγή για την Ζάκυνθο. Ο Ζαϊρί στη θέση του Χιονίδη.

64΄: Αλλαγή για το Καταστάρι. Ο Σταύρος Μυτιλήνης στη θέση του Παναγιώτη Δρόσου.

65΄: Κίτρινη κάρτα στον Πέττα για μαρκάρισμα στον Λιβέρη. Εκτέλεση φάουλ του Άκη Κάρδαρη, η μπάλα θα φύγει άουτ.

66΄: Κίτρινη κάρτα στον Μαλισόβα για μαρκάρισμα στον Κώστα Κάρδαρη.

72΄: Δεύτερη αλλαγή για την Ζάκυνθο. Ο Σταύρος Κίτος στη θέση του Χρήστου Φυτόπουλου.

74΄: Δεύτερη αναγκαστική αλλαγή για το Καταστάρι. Ο Μάριος Μαρούδας παίνριε τη θέση του Γιάννη Κομιώτη.

76΄: Πολλές οι διακοπές στο παιχνίδι. Δεν παίζεται ποδόσφαιρο τα τελευταία λεπτά. Παραμένει το 0 – 0.

80΄: Τρίτη και τελευταία αλλαγή για την Ζάκυνθο. Στη θέση του Χάρη Μαλλιά, ο Οδυσσέας Κυριάζος.

81΄: ΓΚΟΛ για την Ζάκυνθο. Εκτέλεση κόρνερ του Ζαϊρί, ο Παπαδόπουλος πετάγεται ολομόναχος μέσα στην μικρή περιοχή και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Χαρακτινού κάνοντας το 1 – 0.

84΄: Φάση διαρκείας για το Καταστάρι με τον Σταύρο Μυτιλήνη  να πιάνει το συρτό σουτ και τον Διαμαντή να μπλοκάρει με σχετική άνεση.

86΄: Φάουλ για την Ζάκυνθο. Ο Μαλισόβας ανατρέπεται από τον Πάνο και ο Καλογεράκος σφυρίζει φάουλ αντί για πέναλτι.

88΄: ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΖΑΚΥΝΘΟ. Εκτέλεση φάουλ του Ζαϊρί, καταπληκτικό χτύπημα και η μπάλα στα δίχτυα σε έξαλλους πανηγυρισμούς από την κερκίδα.

90+2΄: Ευκαιρία για το Καταστάρι. Ο Μαλαφούρης ευνοείται από τις κόντρες, βγαίνει απέναντι στον Διαμαντή, πλασάρει με τον γκολκίπερ της Ζακύνθου να τον προλαβαίνει και να διώχνει με τα πόδια σε πλάγιο.

Μετά από 7 λεπτά καθυστερήσεις, ο Καλογεράκος σφυρίζει τη λήξη της αναμέτρησης.

ΤΕΛΙΚΟ: ΚΑΤΑΣΤΑΡΙ – ΖΑΚΥΝΘΟΣ 0 – 2 με γκολ του Παπαδόπουλου και Ζαϊρί

• Πολύ θλιβερά επεισόδια μετά το τέλος της αναμέτρησης. Παίκτες του Κατασταρίου συνεπλάκησαν με φιλάθλους από την κερκίδα. Έγινε ένας γενικός χαμός,με την παρέμβαση των ψυχραιμότερων το συμβάν έληξε. Δυστυχώς έγιναν θλιβερά πράγματα στο τέλος, τα οποία δυναμιτίζουν την ατμόσφαιρα.
  • Η Ζάκυνθος πήρε τη νίκη με το ίδιο σκορ που έχασε στον πρώτο γύρο.