Καλό απόγευμα αγαπητοί φίλοι και φίλες του ποδοσφαίρου. Θα σας ενημερώσουμε λεπτό προς λεπτό από την εξέλιξη του σημαντικού αυτού αγώνα που θα κρίνει σε μεγάλο βαθμό την ανάδειξη του πρωταθλητή της Α΄ κατηγορία της ΕΠΣ Ζακύνθου ανάμεσα στον ΑΟ Τσιλιβή και τον ΑΟ Κατασταρίου (16.30). Όλα αυτά στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής των αγώνων κατάταξης.

Διαιτητής: Άγγελος Αδαμόπουλος. Βοηθοί: Κώστας Ψάρρης και Βασίλης Μάτσας. 4ος: Βασίλης Μπέης

ΑΟ Τσιλιβή: (Νίκος Ντόβρος): Κλάδης Β., Ρέντα, Βελλίδης, Δρόσος, Τζαφέρης Θ., Ν’ Ντονγκό, Τσάνης, Γεωργίου, Μαρούδας Μ., Κακολύρης (70′ Κότσα), Γουάλι

Πάγκος: Γουσέτης, Νικολόπουλος, Κότσα, Φιλιάς, Κόκας, Σόρα, Γιακουμέλος Π.

ΑΟ Κατασταρίου: (Δημήτρης Νόλης): Χαρακτινός, Κάρδαρης Θ. (43′ λ.τρ. Φυτόπουλος), Μαρούδας Μ.Ι., Λιβέρης, Μπιάζης, Μαλισόβας, Κάρδαρης Κ., Μαλαφούρης, Ψάρρης, Μεταξάς, Κωστάκης

Πάγκος: Φυτόπουλος, Κομιώτης Α., Δρόσος, Ποταμίτης, Καπαρέλης Ι., Πέττας, Μαλλιάς

Ιδανικός καιρός για ποδόσφαιρο, φυσάει ένα ελαφρύ βοριαδάκι. Ξεκίνησε το ματς.

Με τις κόκκινες εμφανίσεις οι γηπεδούχοι, με τις μπλε οι φιλοξενούμενοι.

Την εστία στην παραλία έχει ο Διαμαντής Χαρακτινός, αυτή που βλέπει προς τον Πλάνο ο Βασίλης Κλάδης.

5′ Αναγνωριστικό παιχνίδι στο ξεκίνημα. Αγχωμένες φαίνονται οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα. Λογικό!

8‘ Ο Κακολύρης θα βγάλει την σέντρα, ο Μπιάζης απομακρύνει προσωρινά ο Γεωργίου θα πιάσει με τη μία το σουτ αλλά η μπάλα θα φύγει μόλις λίγο έξω από την εστία του Χαρακτινού. Πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο ματς για τους γηπεδούχους.

10′ Περάσαμε το πρώτο δεκάλεπτο, χωρίς σκορ παραμένει το ματς.

Παιχνίδι κέντρου, μοιρασμένη η κατοχή.

15‘ Προσωρινή διακοπή στο ματς, ο Κωστάκης πεσμένος στο έδαφος αλλά δεν έχει κάτι και σηκώνεται.

17‘ Μπιάζης σέντρα για τον Κάρδαρη, αυτός πάει να βγάλει με τη μία στο Μαλαφούρη, κόβει την τελευταία στιγμή ο Θανάσης Τζαφέρης, Επικίνδυνη επίσκεψη του ΑΟΚ στα καρέ του Κλάδη Β.

20′ Συμπληρώσαμε το πρώτο εικοσάλεπτο, χωρίς σκορ το ματς που παραμένει μέτριο ποιοτικά.

25‘ Χωρίς φάσεις στα τελευταία λεπτά, το 0-0 μένει ως έχει.

Κίτρινη κάρτα στον Κώστα Κάρδαρη για σκληρό μαρκάρισμα στον Ν’ Ντονγκό.

30′ Πρώτο μισάωρο στην αναμέτρηση, το ματς παραμένει νευρικό και “άνοστο”. 0-0.

Ο αέρας δυσκολεύει τις προσπάθειες των δύο ομάδων, με το Καταστάρι σε αυτό το πρώτο μέρος να τον έχει υπέρ του.

Γέμισε το γήπεδο του Πλάνου, τόσο στην κεντρική εξέδρα όσο και στην περίφραξη. Πολύς κόσμος δε γνώριζε ότι άλλαξε η ώρα διεξαγωγής και από τις 17.00 πήγε στις 16.30.

35′ Το άγχος και η νευρικότητα εξακολουθούν να κυριαρχούν στον αγωνιστικό χώρο.

38′ Μεγάλη ευκαιρία για το Τσιλιβή, με τον Ν’ Ντόνγκο να κερδίζει τις κόντρες και τη μπάλα να φτάνει στα πόδια του Κακολύρη που από πλεονεκτική θέση θα στείλει τη μπάλα ψηλά άουτ.

Στο έδαφος ο Άκης Κάρδαρης, προσωρινή διακοπή στο ματς. Έχει μπει φορείο για τον έμπειρο άσσο που δείχνει να έχει χτυπήσει.

Σηκώνεται για προθέρμανση ο Χρήστος Φυτόπουλος. Για να δούμε αν μπορεί να συνεχίσει ο Κάρδαρης. Φαίνεται να έχει χτυπήσει στο γόνατο.

42′ Καλή στιγμή για το Καταστάρι, με τον Ψάρρη να σουτάρει δυνατά και το Βασίλη Κλάδη να διώχνει με ωραία επέμβαση.

43′ Μεγάλη ευκαιρία για το Καταστάρι, με τον Κάρδαρη Κ., να βγάζει για το Μεταξά που από πλεονεκτική θέση έξω αριστερά θα σουτάρει, με τον ΚλάδηΒ., να διώχνει σωτήρια σε κόρνερ.

43‘ Αναγκαστική αλλαγή για το Καταστάρι, ο Φυτόπουλος θα πάρει τη θέση του τραυματία Θοδωρή Κάρδαρη.

“Άναψε” το παιχνίδι στα τελευταία 5 λεπτά.

45′ Μεγάλη ευκαιρία για το Καταστάρι, όταν ο Λιβέρης εκτέλεσε κόρνερ, ο αφύλαχτος Διονύσης Μαλαφούρης έπιασε την κεφαλιά ολομόναχος αλλά ο Κλάδης Β., με σπουδαία επέμβαση θα πει “όχι” στο 0-1.

Τελειώνει το πρώτο μέρος.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ: Α.Ο. ΤΣΙΛΙΒΗ- Α.Ο. ΚΑΤΑΣΤΑΡΙΟΥ 0-0

Συμπέρασμα πρώτου μέρους: Ανοιχτούς λογαριασμούς, άφησαν για την επανάληψη οι δύο ομάδες μετά το 0-0. Το ματς μέχρι και τα πρώτα 35 λεπτά δεν είχε ρυθμό. Οι δύο “μονομάχοι” είχαν άγχος και νευρικότητα μέχρι εκείνη την στιγμή. Η φάση του Κακολύρη “άναψε” επί της ουσίας τα “αίματα” και στην πορεία ακολούθησαν τρεις καλές φάσεις για το Καταστάρι με αποκορύφωμα τη μεγάλη ευκαιρία των φιλοξενούμενων με το Μαλαφούρη στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους. Αναμένεται συναρπαστικό το δεύτερο 45λεπτο.

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο στον Πλάνο. Χωρίς αλλαγές οι δύο τεχνικοί.

50′ Πρώτο πεντάλεπτο στην επανάληψη, χωρίς φάσεις με το Καταστάρι πάντως να έχει μπει πιο δυνατά. 0-0.

Υπέρ του Τσιλιβή ο αέρας στην επανάληψη.

53′ Μεγάλη ευκαιρία για το Καταστάρι, ο Κάρδαρης βρήκε το Μαλαφούρη που σούταρε στη γωνία του Κλάδη Β., που με σωτήρια επέμβαση διώχνει σε κόρνερ.

55‘ Πρώτο δεκάλεπτο στην επανάληψη, με το Καταστάρι να έχει τη “μερίδα του λέοντος” στις ευκαιρίες μετά το 35′.

Κίτρινη κάρτα στο Φυτόπουλο, για αντικανονικό μαρκάρισμα στον Ν’ Ντόνγκο.

Κίτρινη κάρτα σε Τσάνη και Μαλαφούρη, γιατί σπρώχτηκαν μεταξύ τους στην προηγούμενη φάση.

60′ Μια ώρα συμπληρώσαμε, δεν έχει αλλάξει κάτι στο σκορ. 0-0. Ξανά μοιρασμένο το παιχνίδι.

Κίτρινη κάρτα στο Μάριο Μαρούδα του Τσιλιβή, για μαρκάρισμα στο Μάριο Ι. Μαρούδα του Κατασταρίου.

61′ Αλλαγή για την ομάδα του Πλάνου, ο Σόρα θα πάρει τη θέση του Μάριου Μαρούδα.

63′ Αλλαγή για την ομάδα του Κατασταρίου, ο Αλέξης Κομιώτης θα πάρει τη θέση του Σάκη Ψάρρη,

Κίτρινη κάρτα στον Τζαφέρη, για αντικανονικό μαρκάρισμα στο Μαλαφούρη.

65′ Το ματς συνεχίζει να βαδίζει σε “τεντωμένη κλωστή”. Παραμένει χωρίς σκορ (0-0).

66′ ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΟ ΚΑΤΑΣΤΑΡΙΟΥ!!! Ο Μαλαφούρης βγάζει την σέντρα η μπάλα στο χέρι του Ρέντα και πέναλτι για την ομάδα των Αλυκών.

67′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΟ ΚΑΤΑΣΤΑΡΙΟΥ (0-1): Εύστοχη εκτέλεση από τον Στέλιο Λιβέρη που νικά από την άσπρη βούλα το Βασίλη Κλάδη. Έξαλλοι πανηγυρισμοί από τους φιλοξενούμενους.

Δραματική τροπή στο ματς, καθώς το γκολ του Κατασταρίου αλλάζει όλα τα δεδομένα. Το Τσιλιβή πρέπει επειγόντως να ισοφαρίσει.

70‘ Μπήκαμε στο τελευταίο εικοσάλεπτο, που αναμένεται συγκλονιστικό.

70′ Αλλαγή για το Τσιλιβή με τον Κακολύρη να αφήνει τη θέση του στον Κότσα.

71′ Πέναλτι ζητά το Καταστάρι, όταν ο Λιβέρης μπαίνει κατά μέτωπο στην εστία του Κλάδη Β. αλλά θα πέσει στον αγωνιστικό χώρο με τον Αδαμόπουλο να θεωρεί ότι δεν υπάρχει κάτι αντικανονικό. Ήταν ολομόναχος ο έμπειρος άσσος.

Δεύτερη κίτρινη στον Άκη Κάρδαρη του ΑΟΚ από τον πάγκο για έντονη διαμαρτυρία. Το Καταστάρι παίζει κανονικά με 11, καθώς ο παίχτης έχει ήδη αντικατασταθεί.

74′ Αλλαγή για το Τσιλιβή, με το Νικολόπουλο να παίρνει τη θέση του Βελλίδη.

Μπήκαμε στο 75ο λεπτό, το Καταστάρι εξακολουθεί να προηγείται (0-1).

Όλοι όρθιοι στις κερκίδες, το ματς έχει γίνει “ροντέο”.

77‘ Μεγάλη στιγμή για το Καταστάρι, ο Μαλαφούρης πάει να βγει ολομόναχος απέναντι στον Κλάδη Β. κόβεται την τελευταία στιγμή από τον Τζαφέρη.

Κίτρινη κάρτα στο Λιβέρη για αντικανονικό μαρκάρισμα.

80′ Μπήκαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο, το Καταστάρι κρατά την “τύχη” στα δικά του χέρια. Το Τσιλιβή με την πλάτη στον τοίχο, πρέπει να ισοφαρίσει οπωσδήποτε. Παραμένει το 0-1.

Ετοιμάζει τον Παναγιώτη Δρόσο ο πάγκος του Κατασταρίου. Καλύτεροι οι μπλε μετά το γκολ του Λιβέρη.

84′ Αλλαγή για τον ΑΟΚ με τον Δρόσο να παίρνει τη θέση του Κώστα Κάρδαρη.

Μπήκαμε στο τελευταίο πεντάλεπτο. Το ματς παραμένει δραματικό.

86′ ΚΟΚΚΙΝΗ ΚΑΡΤΑ στον Τσάνη, Δεύτερη κίτρινη στο Λέανδρο Τσάνη για αψιμαχία με το Μεταξά. Κίτρινη και στο νεαρό άσσο του ΑΟΚ. Με δέκα το Τσιλιβή.

87′ Αλλαγή για τον Α.Ο. Τσιλιβή, με τον Κόκα να παίρνει τη θέση του Γουάλι.

88′ Εκτέλεση φάουλ του Νικολόπουλου, η μπάλα στο τείχος και φεύγει πλάγιο. “Μπαστούνια” τα πράγματα για τον Α.Ο. Τσιλιβή.

Μπήκαμε στο 90ό λεπτό. Περιμένουμε τις καθυστερήσεις.

Προσωρινή διακοπή με το Μαλαφούρη να έχει πέσει στο έδαφος.

90+2′ Αλλαγή για τον ΑΟΚ ο Μαλαφούρης θα φύγει και τη θέση του θα πάρει τη θέση του Μαλλιά.

90+3′ ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ Α.Ο. ΤΣΙΛΙΒΗ!!!! Διαγώνιο σουτ του Κότσα, η μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Χαρακτινού. Τεράστια ευκαιρία για τους γηπεδούχους για τη “λύτρωση”.

Κερδίζει χρόνο το Καταστάρι, ο Μαλισόβας είναι πεσμένος στο έδαφος.

“Έληξε- έληξε” φωνάζουν από τον πάγκο του Κατασταρίου, συνεχίζεται το ματς.

ΤΕΛΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ: ΤΣΙΛΙΒΗ- ΚΑΤΑΣΤΑΡΙ 0-1

Σκηνές αλλοφροσύνης στον πάγκο του Κατασταρίου, με παίχτες και τεχνικό τιμ να πανηγυρίζουν σε έξαλλη κατάσταση τη μεγάλη νίκη τους στο γήπεδο του Πλάνου.

Κατήφεια στην άλλη πλευρά, σοκαρισμένοι οι παίχτες των γηπεδούχων που βρίσκονται με την “πλάτη στον τοίχο”, περιμένοντας ένα “θαύμα” για να πάρουν το πρωτάθλημα το οποίο φαίνεται να χάνεται μέσα από τα “χέρια” τους.

Το Καταστάρι θέλει δύο ακόμη νίκες με Παναρτεμισιακό (εκτός) και Εθνικό Σκουλικάδου (εντός) για την κατάκτηση του τίτλου και την άνοδο στη Γ’ Εθνική για πρώτη φορά στην ιστορία του.