Kαλό απόγευμα αγαπητοί φίλοι και φίλες. Θα σας κρατήσουμε συντροφιά και θα σας μεταφέρουμε λεπτό προς λεπτό από το δημοτικό στάδιο ζακύνθου την αναμέτρηση μεταξύ του ΑΟ Τσιλιβή και του Πανηλειακού για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ΄ εθνικής κατηγορίας του 7ου ομίλου.

Διαιτητές: Χρονάς, Ζούλης, Ανδριανός (Αχαΐας)

AO Tσιλιβή: ( Πέτρος Τσούκλης): Χαρακτινός, Μπάτσης, Κόκας, Μούστα, Γεωργίου, Λιβέρης, Μανωλακάκης, Βερνάρδος, Υψηλός, Παναγιωτίδης, Αμαραντίδης

Πάγκος: Τριαντάφυλλος, Ελέζι, Μπαγιαμλάρη, Μαρούδας, Παναγιωτόπουλος, Τσάνης, Γκέκας

Πανηλειακός: (Kώστας Λούσκος): Καρακίτσος, Νικολόπουλος, Κύταρης, Τσίγκρηλας Δ., Μπαβέλης, Σταματελάτος, Λούσκος, Μπάλας, Τσίγκρηλας Π., Πρέντι, Παπαπέτρου

Πάγκος: Χριστόπουλος, Κούζης, Κωστόπουλος, Θεοδωρόπουλος, Λιαρόπουλος, Τσαμπούρης, Αρβανίτης

Καλοκαιρινός ο καιρός στο νησί της Ζακύνθου. Υπάρχει υπερβολική ζέστη για τα δεδομένα της εποχής. Έρχεται σιγά- σιγά ο κόσμος στην εξέδρα.

Ερυθρόλευκα τα χρώματα των δύο ομάδων, θα έχει ενδιαφέρον να δούμε με ποιες φανέλες θα παραταχθούν στον αγωνιστικό χώρο.

Σε πολύ καλή κατάσταση ο αγωνιστικός χώρος του δημοτικού σταδίου. Περίπου 20 εκδρομείς από το γειτονικό Πύργο ήρθαν για ενισχύσουν τον Πανηλειακό.

Με κόκκινες φανέλες, σορτσάκια και κάλτσες οι γηπεδούχοι με σκούρες μπλε, άσπρα σορτσάκια και κάλτσες οι φιλοξενούμενοι.

Την εστία μπροστά από το κοιμητήριο της πόλης παίρνει το Τσιλιβή, αυτή που βλέπει στους Αμπελόκηπους ο Πανηλειακός.

Ξεκίνησε το παιχνίδι…

2′ Επικίνδυνη εκτέλεση φάουλ του Πρέντι, η μπάλα θα περάσει λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Χαρακτινού. Καλή στιγμή για τους Πυργιώτες.

3′ Απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Λιβέρη, δύσκολα θα διώξει στη γωνία του ο Καρακίτσος.

Περίπου 150 φίλοι του ποδοσφαίρου στο δημοτικό στάδιο Ζακύνθου. Δεν έχουν σταματήσει να φωνάζουν οι φίλοι του Πανηλειακού από το ξεκίνημα.

10′ Χωρίς σκορ μέχρι στιγμής το ματς το οποίο όμως έχει καλό ρυθμό.

11′ Εκτέλεση φάουλ Λιβέρη, ο Μούστα θα πάρει την κεφαλιά αλλά δε θα ανησυχήσει ο γκολκίπερ Καρακίτσος. Προσπαθεί να πιέσει η Ζακυνθινή ομάδα.

Κίτρινη κάρτα στο Μανωλακάκη για αντικανονικό μαρκάρισμα.

Ήρθε και άλλος κόσμος στο δημοτικό στάδιο, περίπου 200 φίλοι του ποδοσφαίρου στην κεντρική κερκίδα. Οι φίλοι του Πανηλειακού συνεχίζουν να φωνάζουν ασταμάτητα.

15′ Ωραία προσπάθεια του Λιβέρη από δεξιά, η μπάλα θα φτάσει στον Υψηλό που θα σουτάρει πάνω στα σώματα.

17′ ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟ ΤΣΙΛΙΒΗ: Τεράστια ευκαιρία για το Τσιλιβή, με τον Υψηλό να παίρνει τη μπάλα εκτός περιοχής, να σουτάρει δυνατά και να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι του Καρακίτσου.

20′ Παραμένει το 0-0 σε ένα καλό μέχρι στιγμής παιχνίδι με ένταση και αμφίρροπη εξέλιξη. Προσπαθεί να κυκλοφορήσει σωστά τη μπάλα το Τσιλιβή, προσεκτικά παίζει ο Πανηλειακός.

Προσωρινή διακοπή στο παιχνίδι για να δροσιστούν οι ποδοσφαιριστές λόγω ζέστης.

26′ Αναγκαστική αλλαγή για το Τσιλιβή με τον Ελέζι να παίρνει τη θέση του Κόκα που τραυματίστηκε. Πιθανότατα τράβηγμα υπέστη ο έμπειρος αμυντικός.

29′ Ευκαιρία για το Τσιλιβή με το Λιβέρη να εκτελεί κόρνερ από δεξιά και το Μούστα να παίρνει την κεφαλιά από εξαιρετικά πλεονεκτική θέση αλλά θα στείλει τη μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Καρακίτσου.

30′ Επικίνδυνη προσπάθεια του Νικολόπουλου από αριστερό αλλά “χλιαρό” το πλασέ που θα επιχειρήσει με το Χαρακτινό να μπλοκάρει άνετα.

32′ Νέα καλή στιγμή για το Τσιλιβή με το Βερνάρδο να βρίσκει τον Υψηλό και αυτός με γυριστό σουτ να προσπαθεί να αιφνιδιάσει τον Καρακίτσο που αντέδρασε σωστά μπλοκάροντας τη μπάλα.

Κίτρινη κάρτα στο Νικολόπουλο για αντικανονικό μαρκάρισμα στο Βερνάρδο.

Μετά τον τραυματισμό του Κόκα, υπήρξε μετακίνηση του Μπατσή στο δεξί άκρο με το νεοεισελθόντα Ελέζι να παίζει αριστερά.

35′ Παραμένει το 0-0.

39′ Μεγάλη ευκαιρία για το Τσιλιβή με το Λιβέρη να τροφοδοτεί τον Υψηλό και αυτός να σουτάρει δυνατά με το δεξί, για να μπλοκάρει πολύ δύσκολα στη δεξιά του γωνία ο Καρακίτσος με διπλή προσπάθεια.

Νέο cooling brake καθώς η ζέστη στη Ζάκυνθο είναι αφόρητη. Ευκαιρία για τους δύο προπονητές να δώσουν οδηγίες στους παίχτες τους.

43′ Τεράστια ευκαιρία για το Τσιλιβή, όταν ο Βερνάρδος θα βγάλει τρομερή μπαλιά στον επερχόμενο Αμαραντίδη αυτός δε θα βρει για ένα “κλικ” τη μπάλα ώστε να την στείλει στα δίχτυα του Καρακίτσου,

44′ Νέα φάση για τους γηπεδούχους με τον Υψηλό από κοντά να απειλεί την εστία του Καρακίτσου και τον τελευταίο να μπλοκάρει σταθερά.

Πολύ επιθετική η ομάδα του Πέτρου Τσούκλη στα τελευταία λεπτά.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου: Τσιλιβή- Πανηλειακός 0-0

Σχόλιο πρώτου μέρους: Άδικο το μέχρι στιγμής αποτέλεσμα για τους γηπεδούχους, που έχουν 3-4 κλασικές ευκαιρίες για γκολ με αποκορύφωμα το δοκάρι του Υψηλού στο 17′ που θα μπορούσε να δώσει προβάδισμα στη Ζακυνθινή ομάδα. Οι παίχτες του Πέτρου Τσούκλη πίεσαν πολύ στο τελευταίο δεκάλεπτο και θα μπορούσαν να πάνε με το προβάδισμα στα αποδυτήρια. Αναμένουμε με ενδιαφέρον την επανάληψη.

Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος, χωρίς κάποια αλλαγή. Θυμίζουμε ότι οι γηπεδούχοι έχουν κάνει μια αναγκαστική με τον Κόκα να αποχωρεί και τη θέση του να παίρνει ο Ελέζι.

Έχει έρθει και άλλος κόσμος στο γήπεδο, περίπου 300 άτομα στην εξέδρα.

48′ Επικίνδυνη εκτέλεση φάουλ του Πρέντι μπλοκάρει σταθερά ο Χαρακτινός.

50′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟ (0-1): Σε μια φάση που δε “μύριζε” με τίποτα γκολ, ο Μπαβέλης εκτέλεσε φάουλ λίγο κάτω από τη σέντρα με τη μπάλα να παίρνει περίεργη τροχιά και να αιφνιδιάζει το Χαρακτινό που δε θα έχει καλή αντίδραση, ο Λούσκος από αριστερά θα βγάλει στον ολομόναχο Τσίγκρηλα Π. που σε κενή εστία θα γράψει το 0-1. “Ψυχρολουσία” για τους γηπεδούχους. Έξαλλοι πανηγυρισμοί παιχτών και φιλάθλων του Πανηλειακού.

Κίτρινη κάρτα σε Λιβέρη και Πρέντι για αψιμαχία που είχαν μετά το γκολ του Πανηλειακού. Να δούμε πως θα αντιδράσει η γηπεδούχος ομάδα που θα κυνηγήσει την ανατροπή.

57′ Τεράστια ευκαιρία για το Τσιλιβή με το Βερνάρδο να βγάζει εκπληκτική μπαλιά στο Λιβέρη αλλά ο έμπειρος χαφ από εξαιρετική θέση θα πλασάρει ψηλά άουτ.

“Μαγική εικόνα” μέχρι στιγμής το αποτέλεσμα με το Τσιλιβή να χάνει πολλές ευκαιρίες και τον Πανηλειακό να σκοράρει κόντρα στη ροή του ματς.

58′ Ευκαιρία για τον Πανηλειακό με τον Τσίγκρηλα Π. να περνάει το Μπατσή από αριστερά και να σουτάρει στην εξωτερική πλευρά της εστίας του Χαρακτινού που είχε προλάβει να κλείσει τη γωνία του.

59′ Αλλαγή για τον Πανηλειακό με τον Αρβανίτη να παίρνει τη θέση του Μπάλα.

60′ Ο Πανηλειακός εξακολουθεί να προηγείται με το γκολ του Παναγιώτη Τσίγκρηλα (0-1). Πιέζουν για την ισοφάριση οι γηπεδούχοι.

62′ Διπλή αλλαγή για το Τσιλιβή με τους Γκέκα και Μαρούδα να παίρνουν τις θέσεις των Αμαραντίδη και Μανωλακάκη.

Ίδια εικόνα στο ματς με το Τσιλιβή να πιέζει και τον Πανηλειακό να προσπαθεί να κρατήσει το υπέρ του σκορ.

67′ Σουτ του Υψηλού, η μπάλα θα φύγει κάποια μέτρα άουτ. Θα μπορούσε να κάνει κάτι καλύτερο ο νεαρός επιθετικός στην προηγούμενη φάση.

Πολλές οι διακοπές στο παιχνίδι με τον Μπαβέλη να πέφτει στον αγωνιστικό χώρο αλλά να ξαναπερνάει μέσα, μιας και δεν έχει κάτι σοβαρό. Μια κράμπα ενόχλησε το νεαρό αμυντικό που συνεχίζει κανονικά.

73′ Παραμένει το 0-1, μεγάλο το άγχος των γηπεδούχων που θέλουν απεγνωσμένα να φτάσουν στην ισοφάριση.

74′ Κόκκινη κάρτα στον Πρέντι για τράβηγμα φανέλας. Με δέκα ο Πανηλειακός.

77΄ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛ ΓΙΑ ΤΟ Τσιλιβή! 1-1

Σέντρα του Ελέζι και ο Μάριος Μαρούδας με κεφαλιά κάνει το 1-1 για την ομάδα του.

85′ Αλλαγή για τον Πανηλειακό με τον Κωστόπουλο να παίρνει τη θέση του Λούσκου.

86′ ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟ ΤΣΙΛΙΒΗ: Τεράστια ευκαιρία για το 2-1 με το Μαρούδα να σημαδεύει το δοκάρι της εστίας του Καρακίτσου μετά από εκτέλεση φάουλ του Λιβέρη. Σουτ του Ελέζι στην συνέχεια δύσκολα σε κόρνερ ο Καρακίτσος.

87′ Κεφαλιά του Βερνάρδου μπλοκάρει σταθερά ο Καρακίτσος.

Πιέζει ασφυκτικά το Τσιλιβή που έχει το αριθμητικό πλεονέκτημα. Πολλές οι διακοπές από τους παίχτες του Πανηλειακού.

93΄ Δοκάρι για τον ΑΟ Τσιλιβή ο Ελέζι με σουτ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι!

Τελικό συμπέρασμα. Αδικεί στο σκορ την ομάδα του Τσιλιβή που είχε τις ευκαιρίες και τρία δοκάρια να πάρει τη νίκη. Αντί αυτού ο Πανηλειακός από το πουθενά πέτυχε γκολ μετά από λάθος του Χαρακτινού. Από το 75΄ και μετά που οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες με την αποβολή του Πρέντι “έγειρε” το γήπεδο καθώς το Τσιλιβή πίεσε για να πάρει τη νίκη τελικά δεν τα κατάφερε πάρα την ασφυκτική πίεση και τα δοκάρια.