Kαλό απόγευμα αγαπητοί φίλοι και φίλες από το γήπεδο του Πλάνου… Θα σας μεταφέρουμε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του σημερινού αγώνα μεταξύ των ομάδων του ΑΟ Τσιλιβή και της Ζακύνθου για την 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α΄ κατηγορίας της ΕΠΣ Ζακύνθου. To σημερινό παιχνίδι είναι πάρα πολύ σημαντικό για τις δύο ομάδες καθώς με νίκη η Ζάκυνθος αγκαλιάζει την πρώτη θέση της βαθμολογίας, μια αγωνιστική πριν το πέσιμο της καρό σημαίας του τερματισμού. Με νίκη το Τσιλιβή ανεβαίνει πολύ ψηλά στον πίνακα καθώς την τελευταία αγωνιστική έχει το ρεπό του.

Διαιτητής: Αντώνης Πυλαρινός – Βοηθοί: Κλάδης – Τρομπούκης

ΤΣΙΛΙΒΗ: Νίκος Ντόβρος

Κλάδης, Γιακουμέλος (63΄ Νικολόπουλος), Κοζής, Κόκας, Τσιριγώτης (90΄ Δρόσος), Κλάδης Άγ., Τσάνης (90΄ Κόλα), Γεωργίου Κ., Μαρούδας .Μ., Κακολύρης, Βελλίδης

Αναπληρωματικοί: Κόλα, Νικολόπουλος, Γεωργίου, Φουτζίγια, Γιακουμέλος Τ., Δρόσος Άν., Μάργαρης Χαρ.

ΖΑΚΥΝΘΟΣ: Δημήτρης Νόλης – Παναγιώτης Τρουπιώτης

Διαμαντής, Φυτόπουλος, Τριανταφυλλίδης, Παπαδόπουλος, Μπιάζης, Σούρμπης, Μαλλιάς (46΄ Ζαϊρί), Πέττας (90΄ Κίτος), Μπεσού, Μαλισόβας, Χιονίδης

Αναπληρωματικοί: Μαρίνος, Κυριάζος, Ντάσης, Βλασσόπουλος, Κίτος, Τσουκαλάς, Ζαϊρί

• Με κυανοκίτρινη εμφάνιση η Ζάκυνθος, ερυθρόλευκη για το Τσιλιβή.
  • Ο Παναγιώτης Τρουπιώτης βραβεύεται από τον Πρόεδρο του Τσιλιβή, Αλέκο Σπίνο.

ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ

5΄: Αναγνωριστικό παιχνίδι και για τις δυο ομάδες.

8΄: Λίγο καλύτερη η Ζάκυνθος στα πρώτα λεπτά. 0 – 0 το σκορ στο γήπεδο του Πλάνου.

9΄: Ευκαιρία για την Ζάκυνθο. Ο Μπεσού φεύγει μόνος του μπροστά, αλλά σουτάρει άστοχα.

10΄: Ωραία στιγμή για τον Μπεσού, τον οποίο πρόλαβαν οι αμυντικοί.

12΄: Ισορροπημένο το ματς. Παραμένει το 0 – 0.

15΄: Παιχνίδι τακτικής και από τους δύο πάγκους. Χωρίς φάσεις το ματς.

17΄: Κίτρινη κάρτα στον Μπιάζη για διαμαρτυρία.

18΄: Το 0 – 0 παραμένει. Αρκετά λάθη και από τις δύο ομάδες.

19΄: Εκτέλεση κόρνερ του Τριανταφυλλίδη, κεφαλιά του Παπαδόπουλου, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια της εστίας του Κλάδη.

• Περίπου 300 φίλαθλοι στις κερκίδες.

23΄: Πιο επικίνδυνη η Ζάκυνθος, χωρίς ωστόσο να έχει καταφέρει να κάνει την μεγάλη ευκαιρία.

24΄: Μεγάλη ευκαιρία για την Ζάκυνθο. Ο Πέττας βγάζει ωραία στον Μπεσού, ο οποίος από καλή θέση σουτάρει άστοχα.

26΄: Κίτρινη κάρτα στον Κόκα για σκληρό μαρκάρισμα στον Μαλισόβα.

28΄: Παραμένει το 0 – 0. Πιο γρήγορος ο αγώνας στα τελευταία λεπτά.

32΄: Μεγάλη ευκαιρία για το Τσιλιβή. Εκτέλεση κόρνερ, έδιωξαν οι αμυντικοί της Ζακύνθου, ο Γιακουμέλος έβγαλε σέντρα στο ύψος του πέναλτι, κεφαλιά του Μάριου Μαρούδα, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Στην επαναφορά σουτ του Κακολύρη, απέκρουσε σωτήρια ο Διαμαντής.

• Η πιο σημαντική στιγμή για το Τσιλιβή.

35΄: Το 0 – 0 παραμένει.

42: Κίτρινη κάρτα στον Τσιριγώτη για σκληρό μαρκάρισμα στον Χιονίδη.

45+1΄: Ευκαιρία για το Τσιλιβή.  Σουτ του Τσιριγώτη, η μπάλα καταλήγει λίγο έξω από την εστία του Τσιλιβή.

ΛΗΞΗ Α΄ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

ΕΝΑΡΞΗ Β΄ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

46΄: Αλλαγή για την Ζάκυνθο. Στη θέση του Χάρη Μαλλιά ο Ζαϊρί.

49΄: ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟ ΤΣΙΛΙΒΗ. Αντεπίθεση με Κακολύρη, ο οποίος μπήκε από δεξιά, πάσαρε στον Μαρούδα Μ. και αυτός στέλνει την μπάλα στα δίχτυα. Κίτρινη κάρτα στον σκόρερ, γιατί έβγαλε την μπλούζα του.

51΄: Κίτρινη κάρτα σε Ραφαήλ Πέττα (Ζάκυνθο) και Λέανδρο Τσάνη (Τσιλιβή) για έναν μεταξύ τους διαπληκτισμό.

53΄: Κίτρινη κάρτα στον Κλάδη Άγ. για σκληρό μαρκάρισμα στον Πέττα.

54΄: ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΖΑΚΥΝΘΟ. Καταπληκτική μπαλιά του Πέττα στον Μαλισόβα ο οποίος σουτάρει κάνοντας 1 – 1.

58΄: Παραμένει το 1 – 1 στο γήπεδο του Πλάνου. Έχει “ανεβάσει” ρυθμούς η Ζάκυνθος μετά το γκολ.

59΄: Κίτρινη κάρτα στον Στέλιο Σούρμπη για σκληρό μαρκάρισμα στο Νίκο Κακολύρη.

63΄: Αλλαγή για το Τσιλιβή. Στη θέση του Γιακουμέλου, ο Νικολόπουλος.

66΄: Κίτρινη κάρτα στον Κοζή για σκληρό μαρκάρισμα στον Ζαϊρί.

67΄: ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΖΑΚΥΝΘΟ. Εκτέλεση φάουλ του Ζαϊρί, γυριστή κεφαλιά του Μπεσού, η μπάλα καταλήγει στα δίχτυα του Κλάδη.

• Στο ίδιο λεπτό (σ.σ. 67΄) δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Κόκα για σκληρό μαρκάρισμα στον Μπεσού.
  • Αποβολή του Μπάμπη Μάργαρη και από τον πάγκο του Τσιλιβή, ο οποίος είχε δηλωθεί ως παίκτης.
  • Διακοπή του αγώνα.
  • Συνεχίζεται… Με 10 παίκτες το Τσιλιβή.

73΄: ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΖΑΚΥΝΘΟ. Ο Ζαϊρί “άλωσε” την άμυνα του Τσιλιβή, δίνει καταπληκτική μπαλιά στον Μπεσού, ο οποίος με κεφαλιά κάνει το 1 – 3 για την ομάδα του.

75΄: Το 1 – 3 παραμένει.

79΄: Κίτρινη κάρτα στον Βελλίδη για σκληρό μαρκάρισμα στον Χρήστο Φυτόπουλο.

84΄: Παραμένει το 1 – 3. Το Τσιλιβή προσπαθεί να πιέσει την Ζάκυνθο, η οποία παίζει με αντεπιθέσεις.

85΄: Δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Μαρούδα για σκληρό μαρκάρισμα στον Μπιάζη. Με 9 παίκτες το Τσιλιβή.

• Διακοπή του αγώνα λόγω επεισοδίων στην κερκίδα.

90΄: Αλλαγές για το Τσιλιβή. Στη θέση των Τσάνη και Τσιριγώτη, ο Κόλα και ο Δρόσος, αντίστοιχα. Στο ίδιο λεπτό στη θέση του Πέττα, ο Κίτος για την Ζάκυνθο.

90+4΄: Αλλαγή για την Ζάκυνθο. Στη θέση του Μπεσού, ο Κυριάζος.

ΤΕΛΟΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ: ΤΣΙΛΙΒΗ – ΖΑΚΥΝΘΟΣ 1 – 3