Λίγες ημέρες πριν ξεκινήσουν τα μπαράζ ανόδου για την Γ΄ Εθνική κατηγορία ο Ζακυνθιακός γνώρισε την ήττα σε φιλικό παιχνίδι στο Δημοτικό Στάδιο από ομάδα επίλεκτων ποδοσφαιριστών. Η εμφάνιση του πρωταθλητή Ζακύνθου δεν άφησε σημάδια αισιοδοξίας καθώς οι παίκτες του Στράτου Κουρούμαλου στο Α΄ μέρος ήταν νευρικοί και πολύ αγχωμένοι στο παιχνίδι τους κάτι που δεν δικαιολογείται αφού το παιχνίδι ήταν φιλικής σημασίας.

z44

Αυτή η ήττα ήρθε μια εβδομάδα  πριν από την μεγάλη “μάχη” κόντρα στον Άρη Αρχαίας Ολυμπίας δείχνοντας ότι κάτι δεν πάει καλά στο στρατόπεδο των γαλαζοπράσινων αφού η ομάδα σε δύο φιλικές αναμετρήσεις με Νίκη Τραγανού και ομάδα Επίλεκτων έχει ηττηθεί με 4-3 και 5-3 αντίστοιχα, δηλαδή οι πρωταθλητές έχουν δεχθεί σε δύο αγώνες 9 τέρματα κάτι που πρέπει να προβληματίσει ‘άπαντες στην ομάδα!

z2

Στο αγωνιστικό μέρος το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο με τις δύο ομάδες να παίζουν δυνατά, οι τυπικά γηπεδούχοι ήταν ασύνδετοι και νευρικοί σε αντίθεση οι επίλεκτοι ήταν πιο ουσιαστικοί και κτυπώντας από την αριστερή αδύναμη πλευρά του Ζακυνθιακού βρήκαν τον τρόπο να προηγηθούν όταν ο Γιάννης Κομιώτης με ωραίο ψηλοκρεμαστό σουτ άνοιξε το σκορ στο 38′ και στο 45 ο Μπάμπης Άντίοχος με πλασέ σε κ΄νη εστία διπλασίασε τα τέρματα των Επίλεκτων. Πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο ο Καραμαλίκης με ένα “κεραυνό” έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Διαμαντή μειώνοντας σε 1-2.

z77

Στην επανάληψη έγιναν πολλές αλλαγές κυρίως από πλευράς φιλοξενούμενων. ο Ζακυνθιακός με την είσοδο του Μαλλιά που πέρασε στη θέση του Δρόσσου ήταν πιο κινητικός κατάφερε να ισοφαρίσει με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 63΄  που κέρδισε ο Λιβέρης από τον Μετζαλήρα και στο 65′ ο Λιβέρης με δυνατό  σουτ έξω από την περιοχή διαμόρφωσε το 3-2.  Στο 68′ ο Νικολόπουλος έβγαλε μια σέντρα, ο Μαρμαράς στην προσπάθεια του να διώξει την μπάλα την έστειλε με κεφαλιά στα δίχτυα της ομάδας (αυτογκόλ και 3-3). Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με δύο τέρματα του Άλκη Αλεξανδρίδη (από σέντρες Κουρούμαλου και Νικολόπουλου) στο 88′ και στο 94΄.