Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον “πιστολέρο” Σάκη Μαλαφούρη, ο Λεβάντες πήρε μια σπουδαία νίκη κόντρα στον Α.Ο. Κατασταρίου με σκορ 4-2, συνεχίζοντας την προσπάθεια του να καταλάβει την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος.

Οι κυανέρυθροι ήταν καλύτεροι συνολικά από τον αντίπαλο τους και στο τέλος πανηγύρισαν το τρίποντο, με το παιχνίδι να είναι αρκετά συναρπαστικό μέχρι και το 83ο λεπτό όπου έγινε το 3-2 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Μέχρι εκείνη την στιγμή το σασπένς ήταν αρκετό, με ένα ευχάριστο για το ‘μάτι” του θεατή πρώτο μέρος που έληξε ισόπαλο 1-1.

Η ομάδα του Κώστα Κλάδη ξεκίνησε πολύ δυνατά το ματς, με τον Σαδίκ να ανοίγει το σκορ με προβολή από ωραία σέντρα του Ματαράγκα στο 4′ (0-1). Εν συνεχεία οι “νυχτερίδες” κυριάρχησαν στο πρώτο 25λεπτο, όπου θα μπορούσαν να είχαν πετύχει και ένα δεύτερο τέρμα. Τόσο στη φάση του 16′ (κεφαλιά του Αλέξη Κομιώτη ελάχιστα πάνω απ’ το οριζόντιο δοκάρι) όσο και σε αυτή του 21′, όταν ο Μαλαφούρης θα πιάσει ένα δυνατό σουτ λίγο πιο κάτω από την σέντρα, με το Λειβαδιώτη να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ με το ένα χέρι.

Στο 23′ ο έμπειρος γκολκίπερ θα πάρει τη “μπουκιά” από το στόμα του Μαλαφούρη, όταν θα τον προλάβει την τελευταία στιγμή, μετά από φαρμακερή σέντρα του Σαδίκ.

Στο 24′ ο Μαλαφούρης (ξανά) θα πλασάρει στην κίνηση μόλις άουτ, για να έρθει η “απάντηση” από την πλευρά του ΑΟΚ και μάλιστα με γκολ! Ο Σωκράτης Διαμαντής θα κάνει το γέμισμα, με τον Δρόσο να παίρνει τη μπάλα σε εξαιρετικά πλεονεκτική θέση και με ψηλοκρεμαστό πλασέ να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του γκολκίπερ Μαρκαντωνάτου για το 1-1.

Η ομάδα των Αλυκών είχε ισορροπήσει το ματς αλλά ο Λεβάντες θα χάσει μεγάλη ευκαιρία στο 40′, όταν ο Ματαράγκας εξ’ επαφής θα πλασάρει το Λειβαδιώτη αλλά πάνω στη γραμμή θα αποκρούσει σωτήρια ο Κουτσουπιάς, για να μπλοκάρει εν συνεχεία ο 34χρονος γκολκίπερ.

Η τελευταία καλή φάση του εξαιρετικού πρώτου μέρους ανήκει στην ομάδα του Δήμου Αγγελάκη, με τους Δρόσο- Μαρίνο να παίζουν το ένα-δύο και τον πρώτο να σουτάρει μόλις άουτ.

Στην επανάληψη ο ρυθμός θα πέσει αισθητά μέχρι και  το 67′, όπου δεν υπήρξε κάποια αξιόλογη φάση για κανέναν από τους δύο “μονομάχους”.

Στο λεπτό εκείνο ο Χρήστος Κομιώτης θα κερδίσει πέναλτι από τον Πάπαδόπουλο (οι δύο παίχτες είχαν μπει ως αλλαγή) με την πλευρά του Κατασταρίου να διαμαρτύρεται έντονα στο Λιβέρη για την υπόδειξη. Την εκτέλεση θα αναλάβει ο Μαλαφούρης που θα γράψει το 1-2 για το Λεβάντε.

Στο 73′ ήταν η σειρά του ΑΟΚ να κερδίσει την εσχάτη των ποινών, όταν ο Δρόσος θα κερδίσει πέναλτι από τον Λογοθέτη, με τις διαμαρτυρίες να ανήκουν στην άλλη πλευρά.

Εκεί συνέβη κάτι ασυνήθιστο έως και πρωτοφανές. Ο Σπύρος Μαρίνος που κλήθηκε να εκτελέσει το πέναλτι, κινήθηκε προς τη μπάλα (δεν είχε σφυρίξει ο Λιβέρης), χωρίς να σουτάρει προς την εστία του Μαρκαντωνάτου. Κάπου εκεί οι παίχτες του Λεβάντε συνέχισαν τη φάση, αφού άπαντες (ακόμη και το διαιτητικό τρίο) είχαν σαστίσει από την εξέλιξη της φάσης.

Κάπου εκεί το ματς πήγε να χαλάσει, με τους ανθρώπους του Κατασταρίου να διαμαρτύρονται έξαλλα για ότι είχε συμβεί αλλά ο Λιβέρης γύρισε κανονικά πίσω τη φάση και το πέναλτι εκτελέστηκε εύστοχα από το Γιάννη Σταμίρη για το 2-2, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Στην ουσία όμως το ντέρμπι τελείωσε στο 83′ όταν οι Γιάννης και Αλέξης Κομιώτης συνεργάστηκαν ωραία μεταξύ τους. με το Μαλαφούρη να “εκτελεί” από κοντά το Λειβαδιώτη για το 2-3, που έγειρε ουσιαστικά την πλάστιγγα υπέρ της ομάδας του.

Ο ίδιος ποδοσφαιριστής στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, έδωσε και τη χαριστική “βολή” στον ΑΟΚ για το 2-4, μετά από ωραία ασίστ του νεοεισελθόντα Νένδου.

Συνθέσεις

Α.Ο Κατασταρίου (Δήμος Αγγελάκης): Λειβαδιώτης, Κουσίδης (30′ λ.τρ. Βάσιος), Παππάς, Βιλιάρδος (59′ Παπαδόπουλος), Χριστοδουλόπουλος, Κουτσουπιάς, Σταμίρης, Διαμαντής Σ., Τεμπονέρας, Μαρίνος, Δρόσος (83′ λ.τ. Βαλτάς)

Α.Ο Λεβάντες (Κώστας Κλάδης): Μαρκαντωνάτος, Σοφός Ι., Μαλαφούρης Αν., Λογοθέτης, Δούμουρας, Μαρίνος, Κομιώτης Αλ., Κομιώτης Ι. (90′ Νένδος), Μαλαφούρης Δ., Ματαράγκας Ν. (87′ Πατίρης Α.), Σαδίκ (56′ Κομιώτης Χρ.)