Kαλό απόγευμα αγαπητοί/τες φίλοι και φίλες του ποδοσφαίρου. Θα σας ενημερώσουμε λεπτό προς λεπτό από το Δημοτικοί γήπεδο του Μαχαιράδου για την εξέλιξη του παιχνιδιού μεταξύ του ΑΟΚ Ζακύνθου και του Αμβρυσσέα Διστόμου για την 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ΄ Εθνικής του 8ου ομίλου.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρούσσος, Κλεπετσάνης, Θεοδωρόπουλος (Κορινθίας)

ΑΟΚ ΖΑΚΥΝΘΟΥ(Δημήτρης Νόλης): Δρακόπουλος, Παναγόπουλος, Σωτηρόπουλος, Μπριλάκης, Κουρέλλας, Τηλιόπουλος (90+2′ Σκουρτάϊ), Πέττας, Σαλακίδης (86′ Μεταξάς), Μεζίνι, Κάρδαρης (90′ Μουσάϊ), Μαρούδας Μ.Ι. (67′ Καρβούνης)

Πάγκος: Μουσάϊ, Μεταξάς, Ταμαρέσης, Καρβούνης, Δρόσος, Σκουρτάϊ

ΑΜΒΡΥΣΣΕΑΣ ΔΙΣΤΟΜΟΥ (Αντώνης Δρακόπουλος): Ιωαννίδης, Στασινόπουλος, Καραλής, Ζυγογιάννης, Στάρις, Χαραλαμπίδης, Αντωνίου (60′ Βαζ), Σένκα (81′ Φωτόπουλος), Ιβάνοφ (73′ Ντουμάνης), Δήμου, Παλαιοπάνος (67′ Σταύρε)

Πάγκος: Μουντομαλάκης, Βλάχος, Φωτόπουλος, Ντουμάνης, Κυριακόπουλος, Σταύρε, Βαζ

Με τις κίτρινες φανέλες και τα μπλε σορτσάκια το Καταστάρι, με ερυθρόλευκες εμφανίσεις ο φιλοξενούμενος Αμβρυσσέας.

Πολύ κρίσιμο ματς και για τις δύο ομάδες, με το Καταστάρι να έχει 25 βαθμούς και αυτή του Διστόμου να μάχεται για την παραμονή της με 17.

Πρώην παίχτες του ΑΠΣ Ζάκυνθος οι Στασινόπουλος και Αντωνίου από τους φιλοξενούμενους.

Περίπου 100 φίλοι του ποδοσφαίρου στις εξέδρες του γηπέδου στο Μαχαιράδο.

2’ Πολύ ωραίο σουτ του Κάρδαρη, η μπάλα μόλις άουτ.

5’ Δυνατό σουτ του Σωτηρόπουλου, δύσκολα ο Ιωαννίδης σε κόρνερ.

Κίτρινη στο Δρακόπουλο, για αψιμαχία με αντίπαλο.

15′ Παραμένει χωρίς σκορ το παιχνίδι. Αμφίρροπο το ματς στα πρώτα του λεπτά.

22′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΟΚ (1-0): Ο Κάρδαρης σε ωραία εκτέλεση κόρνερ, ο Μπριλάκης θα πιάσει την κεφαλιά μέσα από την περιοχή και θα νικήσει τον Ιωαννίδη για το 1-0 υπέρ του Κατασταρίου.

Κίτρινη στον Καραλή για αντικανονικό μαρκάρισμα.

25′ Το Καταστάρι προηγείται με γκολ του Μπριλάκη στο 22′, 1-0.

Έχει δώσει χώρο στους φιλοξενούμενους το Καταστάρι μετά το γκολ, χωρίς ωστόσο να αντιμετωπίζει ιδιαίτερο πρόβλημα αμυντικά.

30′ Συμπληρώσαμε μισή ώρα στο ματς. Λάθος του Τηλιόπουλου, ο Αντωνίου θα γίνει αποδέκτης της μπάλας και θα σουτάρει, εύκολα θα μπλοκάρει ο Δρακόπουλος.

33′ Εκτέλεση κόρνερ του Σένκα, η μπάλα θα περάσει από την άλλη πλευρά χωρίς να απειλήσει την εστία του Δρακόπουλου.

Κίτρινη κάρτα στον Πέττα για αντικανονικό μαρκάρισμα σε αντίπαλο.

Ο Μαρούδας αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού στο κουντεπιέ και λογικά θα αντικατασταθεί. Όμως ο ζακυνθινός μέσος συνεχίζει προς το παρόν.

38′ Δυνατή εκτέλεση φάουλ του Στάρις, πολύ δύσκολα σε κόρνερ ο Δρακόπουλος. Η μπάλα έσκασε μπροστά του με δύναμη και ο γκολκίπερ του ΑΟΚ απομάκρυνε ενστικτωδώς σε κόρνερ. Ευκαιρία για τον Αμβρυσσέα.

Υπάρχει μια σχετική ένταση στον πάγκο των φιλοξενούμενων. Πολλές οι διαμαρτυρίες.

Δεν παίζει πολύ καλά το Καταστάρι στο τελευταίο πεντάλεπτο. Μοιάζουν κάπως αποσυντονισμένοι οι γηπεδούχοι.

Κερδίζει φάουλ έξω από την περιοχή του Δρακόπουλου οι γηπεδούχοι, τα οποία περνούν ανεκμετάλλευτα.

Κίτρινη κάρτα στο Μπριλάκη για μαρκάρισμα σε αντίπαλο, ξανά από πλάγια θέση μπορεί να απειλήσει η ομάδα της Βοιωτίας.

ΛΗΞΗ ΠΡΩΤΟΥ ΜΕΡΟΥΣ: ΑΟΚ ΖΑΚΥΝΘΟΥ- ΑΜΒΡΥΣΣΕΑΣ ΔΙΣΤΟΜΟΥ 1-0

Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος, με τις δύο ομάδες να συνεχίζουν όπως ξεκίνησαν στο πρώτο μέρος.

Καλύτερα μπήκε στην επανάληψη ο Αμβρυσσέας.

55′ Το σκορ παραμένει στο 1-0, κάτι που έχει πρωταρχική σημασία για τον ΑΟΚ, παρότι δεν έχει πιάσει την καλύτερη δυνατή απόδοση.

56′ Επικίνδυνο σουτ του Χαραλαμπίδη, θα διώξει ο Μπριλάκης που βάζει την κόντρα.

60′ Αλλαγή για τον Αμβρυσσέα, με τον πανύψηλο Βαζ να παίρνει τη θέση του Αντωνίου.

63′ Κάνει λάθη στη μεσαία γραμμή ο ΑΟΚ, που δεν “πατάει” καλά στην επανάληψη.

65′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΟΚ (2-0): Ο Τηλιόπουλος θα δώσει στον Κάρδαρη, αυτός με τη μία στον Πέττα που πλασάρει τον Ιωαννίδη στην έξοδο για το δεύτερο γκολ της ζακυνθινής ομάδας. Έκτο γκολ για το νεαρό άσσο στο φετινό πρωτάθλημα.

Την κατάλληλη στιγμή μπήκε το δεύτερο γκολ για την ομάδα του Δημήτρη Νόλη.

67′ Αλλαγές για ΑΟΚ και Αμβρυσσέα. Ο Καρβούνης θα πάρει τη θέση του Μαρούδα για τους γηπεδούχους και ο Σταύρε του Παλαιοπάνου για τους φιλοξενούμενους.

68′ Σουτ του Χαραλαμπίδη, μπλοκάρει με δυσκολία ο Δρακόπουλος.

Πιέζει ο Αμβρυσσέας, με τον ΑΟΚ να κλείνει καλά τους χώρους και να ψάχνει την αντεπίθεση.

Είκοσι λεπτά ακόμη στο παιχνίδι. Το Καταστάρι κρατάει γερά στα χέρια του ένα υπερπολύτιμο τρίποντο.

73′ Αλλαγή για τον Αμβρυσσέα, με τον Ντουμάνη να παίρνει τη θέση του Ιβάνοφ.

75′ Παραμένει το 2-0 για τη ζακυνθινή ομάδα με τα γκολ των Μπριλάκη και Πέττα.

77′ Ατομική προσπάθεια και σουτ του Σωτηρόπουλου, μπλοκάρει ο Ιωαννίδης.

Κίτρινη κάρτα στον Κυριακόπουλο για αντικανονικό μαρκάρισμα.

81‘ Αλλαγή για την ομάδα του Διστόμου, ο Σένκα εκτός και ο Φωτόπουλος θα πάρει τη θέση του.

Μπήκαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο, κρατάει το προβάδισμα το Καταστάρι.

83′ Τρομερή πάσα Πέττα για το Μεζίνι, που θα βγει σε πλάγιο τετ-α-τετ με τον Ιωαννίδη, αλλά το τελείωμα του πολύ άστοχο. Χάνεται μοναδική ευκαιρία για το τρίτο τέρμα.

86′ Αλλαγή για το Καταστάρι, ο Μεταξάς θα πάρει τη θέση του Σαλακίδη.

Μπήκαμε στα τελευταία λεπτά του ματς.

89′ Πέναλτι για τον ΑΟΚ. Το κερδίζει ο Μεζίνι, με το Στάρις να κάνει χέρι. Καθαρή παράβαση!

90′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΟΚ (3-0): Ο Κάρδαρης θα εκτελέσει εύστοχα εύστοχα για να δώσει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ζακυνθινής ομάδας. Στο “καπάκι” ο Μουσάϊ θα πάρει τη θέση του σκόρερ, κάνοντας ντεμπούτο με τη φανέλα του ΑΟΚ.

90+2΄ Νέα αλλαγή για τον ΑΟΚ, με τον Σκουρτάϊ να παίρνει τη θέση του Τηλιόπουλου.

ΤΕΛΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ: ΑΟΚ ΖΑΚΥΝΘΟΥ- ΑΜΒΡΥΣΣΕΑΣ ΔΙΣΤΟΜΟΥ 3-0

Τελικό συμπέρασμα: Σπουδαία νίκη για τον ΑΟΚ, που πήρε το πολυπόθητο τρίποντο σε καθοριστικό ματς απέναντι στον Αμβρυσσέα, φτάνοντας τους 28 βαθμούς στο πρωτάθλημα. Έτσι οι παίχτες του Δημήτρη Νόλη θα “σβήσουν” γρήγορα τη γκέλα στη Μεσσήνη απέναντι στον Πάμισο, όντας εξαιρετικά αποτελεσματικοί στην τελική προσπάθεια. Οι Μπριλάκης, Πέττας και Κάρδαρης ήταν οι “χρυσοί” σκόρερ των γηπεδούχων, που “αγκάλιασαν” για τα καλά την παραμονή τους.