Καλό μεσημέρι αγαπητοί φίλοι και φίλες του ποδοσφαίρου. Θα σας μεταφέρουμε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του αγώνα μεταξύ του ΑΟΚ Ζακύνθου και του ΑΟ Υπάτου από το Δημοτικό Στάδιο Ζακύνθου για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ΄ Εθνικής του 8ου ομίλου.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μαρκαντωνάτος, Καραλής, Καραμέρος (Ηλείας)

AOK Zακύνθου: (Δημήτρης Νόλης): Δρακόπουλος, Σωτηρόπουλος, Καρβούνης, Τηλιόπουλος, Παναγόπουλος, Πέττας, Δημουλάς (46′ λ.τρ. Δρόσος Ανδρ.), Μιχαηλίδης (74′ Μαρίνος Διον.), Κουρέλλας, Κάρδαρης (88′ Μαρούδας), Μεζίνι

Πάγκος: Δρόσος, Μαρίνος, Μαρούδας, Χαρακτινός, Μεταξάς, Κορφιάτης, Ρούφας

ΑΟ Υπάτου: (Κώστας Παρθενίου): Μπαμπανιώτης, Καράϊ (52′ Μπερνιδάκης), Παπαχαραλάμπους, Ευθυμίου (λ.τρ. 25′ Γκαράνης), Οικονομόπουλος, Καραμέρης, Αργυρίου (64′ Σπανός), Γκούμας. Κωστούλας (74′ Πέππας), Δέδες, Σπηλιώτης

Πάγκος: Ταυταρίδης, Πέππας, Βελέτης, Καρανάσος, Γκαράνης, Σπανός, Μπερνιδάκης.

Λιγοστός ο κόσμος στις εξέδρες του Δημοτικού σταδίου, μετά βίας ξεπερνούν τους 50 οι φίλοι του ποδοσφαίρου στο δημοτικό στάδιο Ζακύνθου.

Αήττητη η ζακυνθινή ομάδα στα μέχρι τώρα παιχνίδια της, μια ήττα οι φιλοξενούμενοι απέναντι στην Πελλάνα Καστορείου.

Κίτρινες φανέλες και μπλε σορτσάκια ο ΑΟΚ, πορτοκαλί φανέλες και σορτσάκια η ομάδα του Υπάτου.

Ξεκίνησε το ματς, με τον ΑΟΚ να δείχνει ότι θέλει να πάρει την πρωτοβουλία των κινήσεων.

Οι Λεωνίδας Κωστούλας και Παναγιώτης Ταυταρίδης των φιλοξενούμενων έχουν περάσει από το νησί στο παρελθόν έχοντας φορέσει τη φανέλα του ΑΠΣ Ζάκυνθος.

Ισορροπημένο το ματς στο ξεκίνημα, με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να φανούν επικίνδυνοι.

10′ Χωρίς την κλασική φάση αλλά με καλό ρυθμό το ματς (0-0).

Καλά στοιχεία δείχνουν οι φιλοξενούμενοι στα πρώτα λεπτά, δείχνουν ότι θέλουν να παίξουν καλό ποδόσφαιρο.

13′ Σουτ με καλές προϋποθέσεις από τον Κωστούλα, η μπάλα θα περάσει λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Δρακόπουλου που έπεσε για καλό και για κακό.

Περίπου 100 φίλοι του ποδοσφαίρου στην εξέδρα. Αυξήθηκε ο κόσμος. Δύσκολη η ώρα που διεξάγεται η αναμέτρηση.

15′ Ανοιχτό παιχνίδι, χωρίς ακόμη φάσεις. Δεν υπάρχει σκορ στο ματς.

20′ Δεν έχει αλλάξει η εικόνα του ματς. Απόλυτη ισορροπία σε όλα. 0-0.

23′ Εκτέλεση φάουλ του Κάρδαρη, η μπάλα θα φύγει ψηλά άουτ.

25′ Αλλαγή για τον τεχνικό του Υπάτου, με τον Γκαράνη να παίρνει τη θέση του Ευθυμίου. Κάποιο πρόβλημα τραυματισμού δείχνει να αντιμετωπίζει ο αρχηγός των φιλοξενούμενων.

Κεντρικό αμυντικό δίδυμο οι Γκούμας και Οικονομόπουλος, στα χαφ ο νεοεισελθών Γκαράνης, μετά την αναγκαστική αλλαγή του Ευθυμίου.

28′ Μεγάλη ευκαιρία για το Καταστάρι,με το Μεζίνι να βγαίνει σε πλάγιο τετ-α-τετ με το Μπαμπανιώτη μετά από ασίστ του Κάρδαρη αλλά να σουτάρει άστοχα και να χάνει μοναδική φάση για να βάλει μπροστά τους νησιώτες.

30′ Μισή ώρα στο ματς, η μεγάλη ευκαιρία του Μεζίνι είναι ότι καλύτερο έχουμε δει στο ματς. Παραμένει το 0-0.

34′ Ωραίο μακρινό σουτ του Παπαχαραλάμπους, ο Δρακόπουλος θα μπλοκάρει σταθερά έχοντας πάρει καλή θέση στο κέντρο της εστίας του.

Κίτρινη κάρτα στο Γκούμα για διαμαρτυρία.

35′ Χωρίς σκορ το ματς, με τον ΑΟΚ να “σπαταλά” όλες τις στημένες μπάλες που έχει κερδίσει γύρω από την περιοχή του Μπαμπανιώτη.

Πάμε για το τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου μέρους σε ένα απόλυτα ισορροπημένο αλλά μέτριο ποιοτικά παιχνίδι. 0-0.

40′ Επικίνδυνη σέντρα του Μιχαηλίδη, δε μπορεί ο Κουρέλλας να φανεί περισσότερο απειλητικός για την εστία του Μπαμπανιώτη που βγαίνει και μπλοκάρει σταθερά.

42′ Κίτρινη στον Σωτηρόπουλο, που θα κάνει σωτήριο τάκλιν πάνω στον Αργυρίου που έβγαινε πολύ επικίνδυνα από δεξιά στη μεγάλη περιοχή. Διαμαρτυρήθηκε για επιθετικό φάουλ ο αμυντικός του ΑΟΚ με το ρέφερι Μαρκαντωνάτο να τον τιμωρεί.

Ψιλόβροχο ξεκίνησε στο δημοτικό στάδιο. Το ίδιο είχε συμβεί και στο παιχνίδι με τον Πάμισο δύο εβδομάδες πριν.

Πάμε για το τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους, σε ένα πρώτο μισό χωρίς ιδιαίτερη ποιότητα.

Ο Νώντας Δημουλάς είναι πεσμένος στον αγωνιστικό χώρο, δείχνοντας να έχει κάποιο πρόβλημα.

Τελειώνει το πρώτο μέρος χωρίς σκορ. Ο Δημουλάς σηκώθηκε αλλά δείχνει να πονά κάπου κοντά στη μέση.

Συμπέρασμα πρώτου μέρους: Ισορροπημένο ματς, χωρίς ιδιαίτερη ποιότητα, Καλή ομάδα οι φιλοξενούμενοι, που δεν έχουν καμία σχέση σαν εικόνα με τον Πάμισο Μεσσήνης που είχε επισκεφτεί το νησί πριν δύο εβδομάδες. Το παιχνίδι φαίνεται να είναι του ενός γκολ, δηλαδή όποιος σκοράρει να γίνεται και το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση του τριπόντου. Μεγάλη ευκαιρία αυτή του Ανδρέα Μεζίνιο στο 29′, που θα μπορούσε να είχε δώσει το προβάδισμα στο Καταστάρι. Πάμε για ένα αγωνιώδες και ανοιχτό δεύτερο μέρος.

46′ Μια αναγκαστική αλλαγή για το Καταστάρι με τη θέση του τραυματία Δημουλά, να παίρνει ο Ανδρέας Δρόσος.

Έντονη ηλιοφάνεια στο δεύτερο μέρος, σταμάτησε το ψιλόβροχο που έπεφτε στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους.

Περίπου 150 φίλαθλοι στις εξέδρες.

Πλήγμα για τους νησιώτες η απώλεια του Δημουλά, που ήταν βασικός και αναντικατάστατος στα πρώτα ματς του πρωταθλήματος.

52′ Αλλαγή για τον Α.Ο. Υπάτου με τον Μπερνιδάκη να παίρνει τη θέση του Καράϊ.

Σαν δεξιός μπακ πέρασε ο Δέδες που φορά και το περιβραχιόνιο του αρχηγού, με τον Μπερνιδάκη να παίζει στα χαφ.

55′ Δεν έχει αλλάξει κάτι στο ματς. Παιχνίδι χωρίς ποιότητα αλλά ανοιχτό σε κάθε αποτέλεσμα.

59′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΟ ΚΑΤΑΣΤΑΡΙΟΥ (1-0): Εξαιρετική προσπάθεια από το Μιχαηλίδη που θα σουτάρει δυνατά, ο Μπαμπανιώτης θα επέμβει αρχικά και στην συνέχεια ο Μεζίνι θα σπρώξει τη μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα μέσα σε έντονους πανηγυρισμούς. Εξιλεώνεται ο φορ του ΑΟΚ για τη χαμένη ευκαιρία του 29′.

Γκολ βάλσαμο για την ομάδα του Δημήτρη Νόλη, που γίνεται “αφεντικό” στο ματς, σε ένα καίριο χρονικά σημείο.

64′ Αλλαγή για τον ΑΟ Υπάτου, με τον Σπανό να παίρνει τη θέση του Αργυρίου.

67′ Μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους με τον Σπανό να παίρνει τη μπάλα στη μεγάλη περιοχή από εξαιρετική πάσα του Γκαράνη αλλά να σουτάρει απελπιστικά άουτ, από πολύ καλή θέση.

69′ Συρτό σουτ του Σπηλιώτη η μπάλα θα φύγει άουτ. Κανένα πρόβλημα για τον Δρακόπουλο.

Μπήκαμε στο τελευταίο εικοσάλεπτο στο ματς, το 1-0 για το Καταστάρι παραμένει.

73′ Αλλαγή για τον ΑΟΚ Ζακύνθου με το Μαρίνο να παίρνει τη θέση του Μιχαηλίδη. Αλλαγή και για το Ύπατο, με τον Πέππα να παίρνει τη θέση του Κωστούλα.

74′ Ωραία πάσα του Κάρδαρη στον Πέττα, αυτός θα πιάσει με τη μία το συρτό σουτ η μπάλα θα φύγει άουτ.

Κίτρινη κάρτα στον Πέππα του ΑΟ Υπάτου για τράβηγμα φανέλας στο Ραφαήλ Πέττα.

Διαμαρτυρίες για τον ΑΟ Υπάτου για χέρι του Δρόσου μέσα στην περιοχή, η μπάλα έχει χτυπήσει στο κεφάλι του ζακυνθινού μέσου με το ρέφερι Μαρκαντωνάτο να είναι κοντά στη φάση και να αφήνει το ματς να συνεχιστεί.

Ζακυνθινός ο άξονας του ΑΟΚ, με την παρουσία των Πέττα, Κάρδαρη, Μαρίνου και Δρόσου.

Πιέζει πλέον η φιλοξενούμενη ομάδα, έχει κλείσει τους χώρους το Καταστάρι που προσπαθεί να παίξει την αντεπίθεση.

Κίτρινη κάρτα στον Καραμέρη για διαμαρτυρία.

81′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΟ ΥΠΑΤΟΥ (1-1). Καλοζυγισμένη σέντρα του Παπαχαραλάμπους, εκπληκτική κεφαλιά του Σπανού δε μπόρεσε να αντιδράσει ο Δρακόπουλος με τους Πορτοκαλί να φέρνουν το ματς στα ίσια.

Δύσκολα τα πράγματα για τη ζακυνθινή ομάδα, που δέχτηκε το γκολ σε πολύ κακό σημείο. Πραγματική “ψυχρολουσία”.

Έχει γίνει “ροντέο” το ματς στα τελευταία λεπτά, με τους παίχτες του ΑΟ Υπάτου να πιστεύουν στην πλήρη ανατροπή.

88′ ΓΚΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΟ ΥΠΑΤΟΥ (1-2): Ο Μπερνιδάκης θα βγάλει τη σέντρα για τον Σπηλιώτη που με εξαιρετική προβολή θα βάλει μπροστά στο σκορ την ομάδα του. “Μπλακ άουτ” έπαθε η ζακυνθινή ομάδα στο τελευταίο δεκάλεπτο.

88′ Αλλαγή για τον ΑΟΚ με το Μαρούδα να παίρνει τη θέση του Κάρδαρη.

Κίτρινη κάρτα στο Γκαράνη για καθυστέρηση.

Μπήκαμε στις καθυστερήσεις, οι φιλοξενούμενοι βρίσκονται “αγκαλιά” με ένα σπουδαίο διπλό.

90+3′ Τεράστια ευκαιρία για τον ΑΟΚ με το Μεζίνι να κάνει ατομική προσπάθεια απ’ τα αριστερά και τη μπάλα να κοντράρει σε σώμα αμυνόμενου και να φεύγει σύρριζα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Μπαμπανιώτη. Θα μπορούσαν να ισοφαρίσουν εδώ οι νησιώτες.

ΤΕΛΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ: ΑΟΚ ΖΑΚΥΝΘΟΥ- ΑΟ ΥΠΑΤΟΥ 1-2

ΤΕΛΙΚΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Ότι “έχτιζε” σε 80 αγωνιστικά λεπτά το “γκρέμισε” μέσα σε ένα δεκάλεπτο ο ΑΟ Κατασταρίου. Το γκολ του Ανδρέα Μεζίνι στο 60′ φαινόταν ότι μπορούσε να δώσει μια “χρυσή” νίκη στους γηπεδούχους αλλά ένα καταστροφικό τελευταίο δεκάλεπτο ήταν αρκετό να χαλάσει την καλή εικόνα τους. Οι παίχτες του Δημήτρη Νόλη οπισθοχώρησαν ίσως και χωρίς λόγο στο τέλος, ενώ φάνηκαν να “έμειναν” και από δυνάμεις. Όπως και να έχει είναι μια ήττα που “πονάει” τους νησιώτες έτσι όπως ήρθε. Μεγάλο διπλό για τους Βοιωτούς με τα σπουδαία γκολ από Σπανό και Σπηλιώτη που τους δίνουν άλλο “αέρα” για την συνέχεια. Δύσκολο πρόγραμμα για τον ΑΟΚ στις επόμενες δύο αγωνιστικές κόντρα σε Ασπρόπυργο (εκτός) και Καλαμάτα (εντός).