Μεγάλη νίκη πέτυχε το Καλαμάκι (1-2)  απέναντι στην καλύτερη Δόξα Λιθακιάς που έχασε ευκαιρίες για να πάρει τουλάχιστον την ισοπαλία.

Σοβαρά παράπονα έχουν οι γηπεδούχοι από την διαιτησία του Κωστάκη!

Ολοκληρώθηκε η 1η αγωνιστική της Β΄ κατηγορίας του τοπικού πρωταθλήματος της ΕΠΣ Ζακύνθου με το παιχνίδι ανάμεσα στην Δόξα Λιθακιάς και το Καλαμάκι.

Πραγματικό ντέρμπι ήταν το ματς για τις δύο ομάδες που ικανοποίησαν τους φιλάθλους που βρέθηκαν στο νταμάρι της Λιθακιάς…

Από όλα είχε το “μενού” στο συγκεκριμένο παιχνίδι, πάθος, ένταση νεύρα, αποβολή και παράπονα από τους γηπεδούχους για την διαιτησία του διαιτητή Δημήτρη Κωστάκη για δύο περιπτώσεις πέναλτι λίγο πριν το φινάλε.

Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν ορεξάτοι στο παιχνίδι βέβαια στάθηκαν τυχεροί καθώς μόλις στο 2ο λεπτό Μούσουρας και Μόρφης δεν συνεννοήθηκαν με αποτέλεσμα ο πρώτος με γυριστή κεφαλιά να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του.

Η πίεση των φιλοξενούμενων εντάθηκε και στο 13΄ ο Τριανταφυλλίδης με ωραίο δυνατό σουτ έκανε το 0-2 και ανεβάζοντας την ψυχολογία της ομάδας του στα ύψη.

Παρά το εξαιρετικό ξεκίνημα όμως, οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να οπισθοχωρούν με την Δόξα να αρχίσει να ισορροπεί το παιχνίδι.

Παρότι οι γηπεδούχοι πίεζαν, δεν κατάφεραν να γίνουν απειλητικοί στην εστία του του Μαμφρέδα. Έτσι πήγε το ημίχρονο με το Καλαμάκι να προηγείται με 2-0.

Στην επανάληψη η πίεση των κυανόλευκων συνεχίστηκε, με το Καλαμάκι να έχει οπισθοχωρήσει ολοκληρωτικά και το παιχνίδι να θυμίζει ντέρμπι από τα παλιά.

Οι ευκαιρίες από την μεριά της Λιθακιάς ήταν πολλές και το γκολ δεν ερχόταν. Σε αυτό όμως βοήθησε και ο τερματοφύλακας του Καλαμακίου που έκανε την απόκρουση της αγωνιστικής στο 61′, όταν ο Μπιζιντής βρέθηκε σε ανεπανάληπτο τετ-α-τετ μαζί του και με εκπληκτική επέμβαση κράτησε το μηδέν.

Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι έχασαν και άλλες ευκαιρίες με τον Αλ. Μποζίκη δύο φορές αλλά και πάλι ο Μαμφρέδρας ήταν εκεί.

Στο 86΄ ο Πίττας από κοντά μείωσε σε 1-2 και στα τελευταία λεπτά έγινε το “έλα να δεις”.

Όμως οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν και παραλίγο σε μια αντεπίθεση ο Μουζάκης  να κάνει το 1-3.

Το παιχνίδι έληξε με τους παράγοντες της Δόξας να έχουν σοβαρά παράπονα από την διαιτησία του Κωστάκη καθώς όπως είπαν δεν δόθηκαν 2 πέναλτι λίγο πριν το τέλος της αναμέτρησης.

Αξίζει να σημειώσουμε ότι από το 71΄ οι γηπεδούχοι έπαιζαν με 10 παίκτες λόγω αποβολής με απευθείας κόκκινη του Κοριανίτη!

To επόμενο στοίχημα για το Καλαμάκι είναι να κερδίσει την επόμενη 2η αγωνιστική τον ΑΟ Βασιλικού στο μεγάλο ντέρμπι της κατηγορίας την Δευτέρα 31/10

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: KΩΣΤΑΚΗΣ, ΚΑΛΟΓΕΡΑΚΟΣ, ΠΕΤΤΑΣ

ΔΟΞΑ ΛΙΘΑΚΙΑΣ ( Καράμπελας Γιώργος) Μόρφης, Μποζίκης Π., Τεμπονέρας, Μουσούρας, Μποζίκης Αλ., Μπιάζης, Ταμπακάκης, Ανδρεώλας, Γιατράς (84΄ Μπάστας Α.)  Γιατράς, Κοριανίτης, Μπιζιντής

ΚΑΛΑΜΑΚΙ (Γκούσκος Ανδρέας) Μαμφρέδας, Δημητρίου Χ., Ξένος, Σταβοπόδης, Δημητρίου Δ., Σταμίρης, Ζούγρας, Μπάστας, Καποδίστριας, Τριανταφυλλίδης, Τάρε (76΄ Μουζάκης Λ.)