Καλό απόγευμα αγαπητοί φίλοι και φίλες του ποδοσφαίρου. Θα σας κρατήσουμε συντροφιά και θα σας μεταφέρουμε λεπτό προς λεπτό, την εξέλιξη του σημερινού αγώνα από το Δημοτικό Στάδιο Ζακύνθου μεταξύ του ΑΠΣ Ζάκυνθος και της Αχαϊκής στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Γ΄ Εθνικής κατηγορίας του 5ου ομίλου.

Διαιτητής: Μαρκαντωνάτος (Ηλείας), βοηθοί: Καραλής, Ασημακόπουλος (Ηλείας)

Συνθέσεις:

ΑΠΣ Ζάκυνθος (Μάρκος Στεφανίδης): Διαμαντής, Μαρίνος, Τριανταφυλλίδης Νικ., Παπαδόπουλος, Τσιριγώτης, Πέττας Νικ., Βλαδίκας (57′ Κυριάζος), Κίτος (65′ Ντάσης), Μπεσού, Πέττας Ραφ., Τσουκαλάς (90+3′ Βυθούλκας)

Πάγκος: Κυριάζος, Λιάμης, Ντάσης, Τριανταφυλλίδης Ιπ., Βυθούλκας, Κόλα

Αχαϊκή (Αλέξης Γραβιλόπουλος): Δρακόπουλος, Γερασιμόπουλος, Στεφανόπουλος, Πατάτης, Κοκκίνης, Σωτηρόπουλος, Καραγιάννης, Κωνσταντινίδης (78′ Μητρόπουλος), Αλμπάνης (63′ λ.τρ. Σαμπανάϊ), Αποστολόπουλοςβ(90+3′ Ντάζος), Σταυρόπουλος (46′ Αντωνόπουλος)

Πάγκος: Αναγνωστόπουλος, Κρίμπας, Μητρόπουλος, Πάγκαλος, Αντωνόπουλος, Ντάτζος, Σαμπανάϊ

Περίπου 500 φίλοι της γηπεδούχου ομάδας στο γήπεδο, υπάρχουν και φίλοι της Αχαϊκής (περίπου 20) που έχουν ταξιδέψει στο νησί, για να υποστηρίξουν την ομάδα τους.

Ξεκίνησε το ματς…. με τις πρώτες μπαλιές από τις δύο ομάδες.

Πρωτοβουλία των κινήσεων από τους γηπεδούχους στα πρώτα λεπτά.

Με μπλε σκούρες και το νησί της Ζακύνθου οι γηπεδούχοι, με τις παραδοσιακές κιτρινόμαυρες η Αχαϊκή. Πράσινες εμφανίσεις οι δύο γκολκίπερ.

5′ Χωρίς σκορ μέχρι στιγμής, με τη Ζάκυνθο να έχει την υπεροχή…

Στην κόντρα προσπαθεί να βγει η Αχαϊκή, που παίζει κυρίως με αμυντικό προσανατολισμό…

Σχεδόν γεμάτο το μεγαλύτερο μέρος της κερκίδας. Αρκετός ο κόσμος για ξεκίνημα της περιόδου.

10′ Παραμένει το 0-0 με την εικόνα να παραμένει ίδια. Αρκετά δυνατός ο άνεμος που πνέει σήμερα στο νησί.

Χωρίς τη μεγάλη φάση το παιχνίδι. Η Ζάκυνθος παίζει καλύτερα, με την Αχαϊκή να είναι πολύ προσεκτική στα μετόπισθεν.

Με δύο αλλαγές στη βασική ενδεκάδα της, η ομάδα του Μάρκου Στεφανίδη. Διαμαντής και Κίτος τα νέα πρόσωπα, αντί των Κυριάζου και Ιπποκράτη Τριανταφυλλίδη (γκολκίπερ). “Πρώτη” και για το νέο τεχνικό του ΑΠΣ Ζάκυνθος.

15′ Το 0-0 διατηρείται, χωρίς ακόμη τη μεγάλη φάση.

20′ Ποδοσφαιρική η ατμόσφαιρα στο γήπεδο. Χωρίς φάσεις και οι δύο ομάδες, καλύτερη η Ζάκυνθος προσπαθεί να δημιουργήσει.

Η Ζάκυνθος προσπαθεί να φτάσει με αξιώσεις στην περιοχή του Δρακόπουλου, αλλά τα χαλάει στην τελική πάσα. Παθητικό ρόλο μέχρι τώρα η Αχαϊκή, η οποία ωστόσο δεν έχει κινδυνεύσει σοβαρά.

Οι φιλοξενούμενοι έχουν κόντρα τον αέρα στο πρώτο μέρος. Ένα ψηλοκρεμαστό σουτ του Πατάτη λίγο πριν, μπλόκαρε με άνεση ο Διαμαντής. Το 0-0 παραμένει στα πρώτα 25 λεπτά.

28′ Πέττας Ρ. σε εκτέλεση φάουλ, Παπαδόπουλος πετάγεται στην πορεία της μπάλας τη βρίσκει, αποκρούει ο Δρακόπουλος αλλά στην συνέχεια της φάσης ο παίχτης της Ζακύνθου θα κάνει επιθετικό φάουλ. Πρώτη πολύ καλή φάση στο ματς.

Βλαδίκας και Σωτηρόπουλος, πεσμένοι στο έδαφος μικρή διακοπή στο ματς.

32′ Δεν υπάρχει σκορ στο ματς, με τη Ζάκυνθο να προσπαθεί να γίνει απειλητική αλλά να χαλάει στην τελική πάσα.

Η Αχαϊκή διατηρεί την ίδια τακτική στο ματς. Κλειστοί χώροι πίσω και κόντρα επίθεση. Χωρίς ωστόσο να έχει ανησυχήσει καθόλου την εστία του Διαμαντή.

Δυναμώνει ο αέρας όσο περνάει η ώρα. Ηλιόλουστος κατά τα λοιπά ο καιρός.

Έντονες διαμαρτυρίες στην εξέδρα, για υπόδειξη του ρέφερι Μαρκαντωνάτου, για επιθετικό φάουλ του Μπεσού στον Κοκκίνη με τον Αφρικανό φορ να φεύγει με εξαιρετικές προϋποθέσεις. Με “γυμνό” μάτι δεν υπήρχε κάτι επιλήψιμο.

40′ Το 0-0 παραμένει στο ματς. Ίδια εικόνα από την αρχή.

41′ Ψηλοκρεμαστό σουτ Πέττα Ρ., η μπάλα ψηλά άουτ.

43′ Επικίνδυνη πάσα του Νίκου Πέττα για το Βλαδίκα, βγαίνει έγκαιρα ο Δρακόπουλος και μπλοκάρει.

Τελευταία λεπτά στο πρώτο μέρος, ίδιο το σκηνικό στο ματς. Αρκετή γκρίνια από την εξέδρα για 2-3 σφυρίγματα του Μαρκαντωνάτου, που έκοψε τη Ζάκυνθο από δύο αντεπιθέσεις με αξιώσεις.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΠΡΩΤΟΥ ΜΕΡΟΥΣ: ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ- ΑΧΑΪΚΗ 0-0

Συμπέρασμα πρώτου μέρους: Η Ζάκυνθος είναι αυτή που έχει την πρωτοβουλία και ελέγχει το ματς. Η ομάδα του Μάρκου Στεφανίδη είναι πολύ καλά “στημένη” στον αγωνιστικό χώρο αλλά έχει ξεκάθαρα “θέμα” στη δημιουργία φάσεων. Από την άλλη η Αχαϊκή έχει κατέβει στον αγωνιστικό χώρο, δίνοντας μεγάλη βάση στην άμυνα, ενώ προσπαθεί να χτυπήσει στην “κόντρα” χωρίς όμως αποτέλεσμα. Δίκαιο το 0-0 του πρώτου μέρους, βάσει της εικόνας των δύο ομάδων.

Αποτελέσματα ημιχρόνου στ’ άλλα ματς:

Πανηλειακός- Καλαμάτα 0-0 (ΤΕΛΙΚΟ)

Παλληξουριακός- Λεωνίδιο 1-0 (ΤΕΛΙΚΟ)

Παναρκαδικός- Αστέρας Αμαλιάδας 0-1

ΠΑΟ Βάρδας- Αστέρας Βλαχιώτη 0-1

Διαγόρας Βραχνεΐκων- Τσικλητήρας Πύλου 1-0

Ξεκινά το δεύτερο μέρος της αναμέτρησης. Χωρίς αλλαγή η Ζάκυνθος, με αλλαγή η ΑχαΊκή. Ο Αντωνόπουλος πήρε τη θέση του Σταυρόπουλου.

Με κόντρα τον αέρα η Ζάκυνθος στην επανάληψη.

Περίπου 800 φίλοι του ποδοσφαίρου στην εξέδρα, πολύ ωραία η ατμόσφαιρα. Σε εξαιρετική κατάσταση ο αγωνιστικός χώρος. Γήπεδο μεγαλύτερης κατηγορίας το δημοτικό στάδιο Ζακύνθου, μετά την τοποθέτηση κουλουάρ στίβου.

Επιθετικά μπήκε στην επανάληψη η Ζάκυνθος. Παροτρύνσεις και από τους οργανωμένους .

55′ Το 0-0 παραμένει μεταξύ Ζακύνθου και Αχαϊκής.

57′ Αλλαγή τον ΑΠΣ Ζάκυνθος, με το Μιχάλη Κυριάζο να περνά στον αγωνιστικό χώρο αντί του Βλαδίκα.

58′ Τριανταφυλλίδης εκτέλεση φάουλ, ο Μπεσού πιάνει την κεφαλιά αρχικά, δεν προλαβαίνει στην συνέχεια ο επερχόμενος Παπαδόπουλος, η μπάλα θα περάσει άουτ.

60′ Η Ζάκυνθος πήγε να γίνει επικίνδυνη στην αντεπίθεση, αλλά η πάσα του Ραφαήλ Πέττα βρήκε στην πλάτη τον Τσουκαλά που έβγαινε με καλές προϋποθέσεις. Παραμένει το 0-0.

63′ Με δέκα παίζει η Αχαϊκή , πεσμένος στο έδαφος ο Αλμπάνης. Αλλαγή θα γίνει ο ψηλόσωμος επιθετικός που δε μπορεί να συνεχίσει. Ο Σαμπανάϊ θα περάσει στη θέση του.

64′ Κίτρινη κάρτα στον Πατάτη της Αχαϊκής.

65′ Ντάσης αντί Κίτου, αλλαγή για τη Ζάκυνθο.

72′ Παραμένει το 0-0 με το ματς να έχει πέσει ποιοτικά.

74′ Κίτρινη στο Μπεσού για επιθετικό φάουλ με τον αγκώνα σε αντίπαλο. Φωνές ξανά από την κερκίδα.

Ένα κόρνερ για τους φιλοξενούμενους στο 75′ θα περάσει ανεκμετάλλευτο.

76′ Μεγάλο λάθος του Διαμαντή που δίνει τη μπάλα σε αντίπαλο, ο Κωνσταντινίδης θα σουτάρει ο Διαμαντής θα διώξει αλλά στην συνέχεια της φάσης ο παίχτης της Αχαϊκής θα υποδειχτεί σε θέση οφσάιντ.

77′ Ωραία ενέργεια του Βαλάντη Τσουκαλά, η μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Δρακόπουλου.

78′ Αλλαγή για την Αχαϊκή, ο Μητρόπουλος θα μπει, θα βγει ο Κωνσταντινίδης.

κίτρινη στον Στεφανόπουλο για φάουλ στον Πέττα Ρ.

79′ ΟΡΙΖΟΝΤΙΟ ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΗ ΖΑΚΥΝΘΟ. Ο Τριανταφυλλίδης θα εκτελέσει απευθείας φάουλ, ο Δρακόπουλος θα αιφνιαστεί αλλά η μπάλα θα βρει στο οριζόντιο δοκάρι. Μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΣ.

Μπήκαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Μεγάλη η αγωνία στην κερκίδα.

85′ Το 0-0 παραμένει, πιέζει για το γκολ της νίκης η Ζάκυνθος.

Κίτρινη κάρτα στον Αποστολόπουλο των φιλοξενούμενων για διαμαρτυρία.

Επικίνδυνη επίσκεψη της Αχαϊκής στα καρέ του Διαμαντή, απομάκρυναν με υπερένταση οι παίχτες του ΑΠΣ.

Στη μισή φάση θα κριθεί το ματς, εάν υπάρξει νικητής.

Έχει αρχίσει να γίνεται επικίνδυνη η Αχαϊκή, που πάει να “κλέψει” τη νίκη. Συνεχίζει να πιέζει η Ζάκυνθος.

Τελευταίο λεπτό στο ματς, “ροντέο” το ματς. Ένας μικροπανικός έχει πιάσει τους γηπεδούχυς, που κάνουν αψυχολόγητα λάθη.

4 λεπτά οι καθυστερήσεις.

Κίτρινη κάρτα στο Νίκο Πέττα για αψιμαχία με αντίπαλο.

90+3′ Αλλαγή για την Αχαϊκή, ο Ντάζος αντί του Αποστολόπουλου. Αλλαγή και η Ζάκυνθος ο Βυθούλκας παίρνει τη θέση του Τσουκαλά.

ΤΕΛΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ: ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ- ΑΧΑΪΚΗ 0-0

ΤΕΛΙΚΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Ίδια εικόνα και στο δεύτερο μέρος. Η Ζάκυνθος την πρωτοβουλία, η Αχαϊκή προσεκτικά στην άμυνα. ‘Ενα ματς με ελάχιστες φάσεις. Ο νικητής θα κρινόταν στο γκολ αλλά οι δύο ομάδες έμειναν στο “Χ”. Η Ζάκυνθος ήταν καλά στημένη στον αγωνιστικό χώρο, είχε την κατοχή αλλά της έλειψε η τελική πάσα και κατά συνέπεια η τελική προσπάθεια. Η ομάδα του Ιονίου έχει ταλαντούχους παίχτες αλλά χρειάζεται ενίσχυση και σαφώς περισσότερη εμπειρία. Θετική εικόνα στις εξέδρες. Πολύς ο κόσμος στην εξέδρα για πρώτο παιχνίδι. Η φιλοξενούμενη κρατάει το βαθμό της ισοπαλίας, ενώ στο τέλος έγινε απειλητική για να “κλέψει” το ματς. Δίκαιο το 0-0.