Καλό απόγευμα αγαπητοί φίλοι και φίλες του ποδοσφαίρου. Θα σας μεταφέρουμε λεπτό προς λεπτό την σημερινή αναμέτρηση ΑΠΣ Ζάκυνθος-Αστέρας Βλαχιώτη από το Δημοτικό Στάδιο “Ζακυνθιών Ολυμπιονικών” για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ΄ Εθνικής κατηγορίας του 5ου ομίλου

Διαιτητής Νίκος Σταυρόπουλος  από τον Σύνδεσμό Ηλείας Βοηθοί Ασημακόπουλος, Καραμέρος από τον ίδιο Σύνδεσμο

ΑΠΣ Ζάκυνθος (Μάρκος Στεφανίδης): Διαμαντής, Μαρίνος (73′ Τσουκαλάς), Τριανταφυλλίδης Ν., Παπαδόπουλος, Τσιριγώτης, Κίτος (65′ Ντάσης- 79′ λ.τρ. Κυριάζος), Πέττας Ν., Πέττας Ρ., Μπεσού, Βουτσίτσεβιτς, Βαρότσης

Πάγκος: Κυριάζος, Τσικρικάς, Βλαδίκας, Τριανταφυλλίδης Ιπ., Ντάσης, Λιάμης, Τσουκαλάς

Αστέρας Βλαχιώτη (Θεόδωρος Γκάτσιος): Παλιούρας, Κατσίκας (46′ Σαραντόπουλος), Κόντι (57′ Βιγιαφάνιες), Ίλιεφ, Μπριλάκης, Τσιμικλής, Τσουκαλάς, Ψιάνος, Γεμιστός, Μικελάτος, Χρήστου

Πάγκος: Βιγιαφάνιες, Μινέα, Σταμόγιαννος, Γκαρόζης, Λεμονίτης, Σαρίδης, Σαραντόπουλος

Ξεκίνησε το ματς στο δημοτικό στάδιο. Με τις καινούργιες κίτρινες φανέλες τους οι γηπεδούχοι. Με μπλε και μαύρες εμφανίσεις οι φιλοξενούμενοι.

Περίπου 200 φίλοι του ποδοσφαίρου στις εξέδρες.

1′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛ Για τον ΑΠΣ Ζάκυνθος (1-0): Εκπληκτικό ξεκίνημα για τους γηπεδούχους, με τρομερό αριστερό σουτ του Βαρότση, η μπάλα καρφώνεται στα δίχτυα του Παλιούρα.

Ζήτημα να πέρασαν τριάντα δευτερόλεπτα από την επίτευξη του γκολ των νησιωτών. Από τα πιο γρήγορα τέρματα που έχουν σημειωθεί ποτέ στο νησί.

Πρώτο εντός έδρας γκολ για τους νησιώτες, στο ντεμπούτο του Γιώργου Βαρότση με τη νέα του ομάδα. Έξαλλοι πανηγυρισμοί από τους παίχτες του Μάρκου Στεφανίδη, που δείχνουν να ξεσπούν.

Έσπασαν το κακό τους σερί οι παίχτες του Στεφανίδη, που είχαν μείνει “άσφαιροι” στα τελευταία 3 ματς.

5′ Επικίνδυνη κατάσταση στα καρέ του Διαμαντή, ο Κόντι θα προσπαθήσει να αιφνιδιάσει αλλά οι αμυνιτκοί θα απομακρύνουν ψύχραιμα.

9′ Σουτ του Τσουκαλά η μπάλα θα περάσει άουτ. Πιέζουν οι φιλοξενούμενοι, που δείχνουν σημεία αντίδρασης παρά την ψυχρολουσία του πρώτου λεπτού.

Δύο πρώην παίχτες του ΑΠΣ Ζάκυνθος, αγωνίζονται με την ομάδα του Αστέρα στο σημερινό ματς, ο λόγος για τον Κώστα Παλιούρα και το Γιάννη Κόντι.

Κίτρινη κάρτα στον Τριανταφυλλίδη Ν., για μαρκάρισμα στο Μικελάτο.

Λιγοστός ο κόσμος στο στάδιο, “παγωμένη” η ατμόσφαιρα, παρότι η Ζάκυνθος προηγείται με το “καλημέρα” στο ματς.

15′ Σύγχυση στα καρέ του Διαμαντή, ο Γεμιστός θα επωφεληθεί από τις κόντρες αλλά την τελευταία στιγμή θα κοπεί από τους αμυντικούς του ΑΠΣ.

Την κατοχή ο Αστέρας Βλαχιώτη, τις αντεπιθέσεις η Ζάκυνθος. Αυτή είναι η εικόνα του πρώτου τέταρτου στο ματς.

Ισορρόπησε το παιχνίδι η Ζάκυνθος, που είχε κλειστεί λιγάκι για ένα δεκάλεπτο μετά το γκολ.

Κίτρινη κάρτα στο Χρήστου του Αστέρα, για επικίνδυνο μαρκάρισμα στον Πέττα Ρ.

22′ ΓΚΟΟΟΟΛΛΛΛ για τον Αστέρα Βλαχιώτη (1-1) με τον Ψιάνο να πιάνει δυνατό δεξί σουτ έξω από την περιοχή και να στέλνει τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Διαμαντή για το 1-1.

24′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα, ο Βαρότσης θα γυρίσει επικίνδυνα τη μπάλα πίσω, θα την κλέψει ο Κατσικάς με τον Κίτο να του κάνει την σωτήρια προβολή πριν βγει απέναντι στο Διαμαντή. Στην ίδια φάση ο παίχτης των φιλοξενούμενων θα πάρει κίτρινη κάρτα για “θέατρο”.

Πιέζει ο Αστέρας, δυσκολεύεται να κρατήσει μπάλα στο κέντρο η Ζάκυνθος.

Προσπαθούν να ενισχύσουν την ομάδα τους οι “απέναντι” που ακούγονται έντονα το τελευταίο πεντάλεπτο.

30′ Παραμένει το 1-1 στην αναμέτρηση, με το γκολ των Βαρότση και Ψιάνου.

Κίτρινη κάρτα στο Μαρίνο για μαρκάρισμα στο Μικελάτο, που έβγαινε με εξαιρετικές προϋποθέσεις στην αντεπίθεση. Είχε προηγηθεί γέμισμα του Πέττα Ν., ο οποίος κόπηκε με τους παίχτες του Αστέρα να βγάζουν φαρμακερή κόντρα.

Σύρραξη μεταξύ των ποδοσφαιριστών στον αγωνιστικό χώρο, μετά από μαρκάρισμα του Βουτσίτσεβιτς στον Τσιμικλή που άναψε τα αίματα. Εκτονώνεται σταδιακά η ένταση.

38′ Απευθείας ΚΟΚΚΙΝΗ κάρτα στο Βουτσίτσεβιτς, για την προηγούμενη φάση. Με δέκα η Ζάκυνθος. Κίτρινη κάρτα και στον Τσιριγώτη.  Ο Σέρβος ακραίος τιμωρήθηκε για άσχημο μαρκάρισμα από πίσω. Έντονες διαμαρτυρίες από τους παίχτες του ΑΠΣ.

Άσχημη τροπή παίρνει το ματς για τους νησιώτες, που δείχνουν να μην ελέγχουν την κατάσταση.

42′ Τεράστια ευκαιρία για το Βλαχιώτη, με τον Τσουκαλά να “σπάει” το τεχνικό οφσάιντ, να βγάζει για το Γεμιστό που ολομόναχος και με το Διαμαντή εξουδετερωμένο θα πλασάρει στην κενή εστία αλλά ο Νίκος Πέττας θα διώξει σωτήρια πάνω στη γραμμή.

44′ Μεγάλη ευκαιρία για τη Ζάκυνθο, ο Πέττας Ραφαήλ θα στοπάρει τη μπάλα μέσα στη μικρή περιοχή, ο Βαρότσης θα πιάσει το σουτ με το αριστερό η μπάλα θα κοντράρει και θα καταλήξει κόρνερ.

Μπήκαμε στις καθυστερήσεις.

Προσωρινή διακοπή με το Μπεσού πεσμένο στο έδαφος. Φαίνεται να έχει χτυπήσει στη μέση. Τελείωσε το πρώτο μέρος με τις δύο ομάδες ισόπαλες.

Συμπέρασμα πρώτου μέρους: Μπορεί να μπήκε με το “καλημέρα” μπροστά στο σκορ η Ζάκυνθος, όμως δε μπόρεσε να διαχειριστεί σωστά το υπέρ της προβάδισμα. Το εξαιρετικό γκολ του Βαρότση στο 30ό δευτερόλεπτο (!!!) δεν αρκούσε στους γηπεδούχους, που οπισθοχώρησαν και έδωσαν πολύ χώρο στον Αστέρα που πίεσε και έφτασε στην ισοφάριση με τον Ψιάνο. Στην συνέχεια οι κυανοκίτρινοι θα μείνουν και με παίχτη λιγότερο, μετά την απευθείας αποβολή του Βουτσίτσεβιτς. Πλέον το δεύτερο μέρος θα είναι δύσκολο για τον ΑΠΣ, που καλείται να αντέξει στην πίεση των φιλοξενούμενων.

ΕΝΑΡΞΗ Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

Με αλλαγή για τον Αστέρα Βλαχιώτη ξεκινά το δεύτερο μέρος. Ο υπηρεσιακός τεχνικός Θοδωρής Γκάτσιος θα αποσύρει τον Κατσικά που είχε κάρτα και θα περάσει τον Σαραντόπουλο.

Την αποθέωση από τους “απέναντι” γνωρίζει ο Γιάννης Κόντι που αγωνίζεται σαν αντίπαλος στο σημερινό ματς. Ο έμπειρος ακραίος ευχαρίστησε τους οργανωμένους δείχνοντας την καρδιά του.

Εσωτερική αλλαγή για τον ΑΠΣ, με το Νίκο Πέττα να μετακομίζει στο δεξί άκρο της άμυνας και τον Σπύρο Μαρίνο στα χαφ, δίπλα στον Κίτο.

Ανησυχητικά τα σημάδια στη Ζακυνθινή άμυνα, με λάθος διωξίματα και γενικότερη σύγχυση. Είμαστε στο 50′ παραμένει το 1-1.

Περίπου 300 φίλοι του ποδοσφαίρου στην εξέδρα. Αυξήθηκε ελαφρώς η προσέλευση.

Ετοιμάζει το Λιάμη, ο Μάρκος Στεφανίδης.

53′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα με το Γεμιστό να βγαίνει τετ-α-τετ με το Διαμαντή που θα διώξει σωτήρια.

54′ Αλλαγή για τον ΑΠΣ. στη θέση του Βαρότση που καταχειροκροτείται μπαίνει ο Λιάμης.

55′ Μεγάλη φάση ξανά για τον Αστέρα, με το Μικελάτο να αποφεύγει από πλάγια αριστερά τον Τσιριγώτη, να βγάζει για το Γεμιστό και αυτός για τον Τσουκαλά, που την πρώτη φορά θα σουτάρει πάνω στο Διαμαντή και τη δεύτερη ψηλά άουτ από θέση βολής. Έχει “κατηφορίσει” το γήπεδο στο δεύτερο μέρος…

57′ Αλλαγή για τον Αστέρα Βλαχιώτη με το Βιγιαφάνιες να παίρνει τη θέση του Κόντι, που χειροκροτείται από όλο το γήπεδο.

58′ Τεράστια ευκαιρία για τον Αστέρα με το Μικελάτο να σουτάρει δυνατά και το Λιάμη να διώχνει πάνω στη γραμμή…

Μικρή διακοπή στο ματς, με τον Κίτο να είναι πεσμένος στο τερέν. Θα σηκωθεί ο νεαρός μέσος και θα συνεχίσει κανονικά.

65′ Παραμένει το 1-1. Ο Χρήστος Ντάσης ετοιμάζεται να περάσει στο ματς. Και όντως θα πάρει τη θέση του Κίτου. Πρόκειται για τη δεύτερη κίνηση του Μάρκου Στεφανίδη στο ματς.

66′ Ο Μικελάτος θα βρεθεί στη μικρή περιοχή αλλά δε θα πιάσει καλά το σουτ, με τη μπάλα να περνά άουτ.

Συνεχίζει την πίεση η ομάδα της Λακωνίας, με αντεπιθέσεις και παίχτη λιγότερο η Ζάκυνθος.

69′ ΓΚΟΟΟΛΛΛΛΛ για τον Αστέρα Βλαχιώτη (1-2). Ο νεοεισελθών Βιγιαφάνιες θα βγάλει πάσα στον Τσιμικλή μέσα στη μικρή περιοχή, ο τελευταίος με το κεφάλι θα σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα του Διαμαντή για το 1-2. Απόλυτα δικαιολογημένο το σκορ με βάση την εικόνα του ματς.

73′ Τρίτη αλλαγή για τον ΑΠΣ, ο Βαλάντης Τσουκαλάς στη θέση του Σπύρου Μαρίνου.

Αποδοκιμασίες στην διοίκηση και συγκεκριμένα στην Πρόεδρο Ροδούλα Σπινθάκη από τους οργανωμένους.

75′ Καλή φάση για τη Ζάκυνθο, με το Ντάση να πιάνει δυνατό σουτ και τη μπάλα να περνάει λίγο έξω από το δεξί δοκάρι.

76′ Νέα καλή φάση για τον ΑΠΣ, ο Πέττας Ρ., θα πιάσει άσχημα το σουτ από θέση πλάγια αριστερά αλλά η μπάλα θα φύγει μακριά.

77′ Αλλαγή για τον Αστέρα ο Λεμονίτης θα πάρει τη θέση του Γεμιστού. Τραυματίστηκε ο Χρήστος Ντάσης που λογικά δε μπορεί να συνεχίσει.

79′ Ο Κυριάζος θα μπει στη θέση του τραυματία Ντάση, που πιο πριν είχε περάσει σαν αλλαγή στον αγωνιστικό χώρο.

Χλιαρές αποδοκιμασίες και για τον τεχνικό Μάρκο Στεφανίδη από τους “απέναντι”…

84′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛ για τον ΑΠΣ Ζάκυνθος (2-2): Σκόρερ ο Λιάμης, μετά από σύγχυση στην περιοχή του Παλιούρα και αρχικά από σουτ του Βαλάντη Τσουκαλά.

Έξαλλοι πανηγυρισμοί από κόσμο και παίχτες μετά το 2-2. Το πιστεύει πλέον η νησιώτικη ομάδα.

Η είσοδος του Τσουκαλά άλλαξε την πορεία της αναμέτρησης, ο νεαρός εξτρέμ έδωσε πολλή ενέργεια στην ομάδα του.

Μπήκαμε στο 88ο λεπτό, “φωτιά” έχει πάρει το ματς.

Φτάσαμε στο 90ο λεπτό, το ματς έχει γίνει άνω- κάτω.

90+2′ Βιγιαφάνιες εκτέλεση φάουλ, η μπάλα πέρασε σύρριζα έξω από το αριστερό δοκάρι. Καλή ευκαιρία για τον Αστέρα.

Κίτρινη στο Βαλάντη Τσουκαλά που έδιωξε τη μπάλα με το χέρι.

Τελευταία δευτερόλεπτα στο ματς.

Αρκετές οι καθυστερήσεις από τον ρέφερι Σταυρόπουλο. Έξι λεπτά στο σύνολο.

Χειροκροτήματα απ’ όλο τον κόσμο στην ομάδα, που τα έδωσε όλα αν και αγωνιζόταν με παίχτη λιγότερο από το 37ο λεπτό.

ΤΕΛΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ: ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ- ΑΣΤΕΡΑΣ ΒΛΑΧΙΩΤΗ 2-2

ΤΕΛΙΚΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Ψυχωμένος βαθμός για τον ΑΠΣ Ζάκυνθος, που παρότι έπαιζε με δέκα παίχτες για παραπάνω από ένα ημίχρονο αλλά έστω και στο τέλος κατάφερε να πάρει τον πολύτιμο πόντο και να φτάσει τους 5 στη βαθμολογία. Μάλιστα απέναντι σε έναν εξαιρετικό αντίπαλο, που κυριάρχησε επιθετικά στο μεγαλύτερο μέρος του ματς. Η ομάδα του Βλαχιώτη είχε κάποιες κλασικές ευκαιρίες για γκολ αλλά δε μπόρεσε να τις μετουσιώσει σε γκολ, χάνοντας με την σειρά της δύο πολύτιμους βαθμούς στην προσπάθεια που κάνει για πρωταθλητισμό. Το γκολ του Νίκου Λιάμη άλλαξε κατά πολύ την κακή ψυχολογία που υπήρχε στο γήπεδο μέχρι και το 1-2, δίνοντας “αέρα” αισιοδοξίας στον κόσμο μετά το τελικό σφύριγμα. Και οι ίδιοι οι παίχτες του ΑΠΣ το πανηγύρισαν με την ψυχή τους, μιας και έδωσαν “μάχη” σε όλο το 90λεπτο. Επόμενη αναμέτρηση για τη Ζακυνθινή ομάδα στην Καλαμάτα, απέναντι στην ομώνυμη ομάδα.