Καλό απόγευμα από το Δημοτικό Στάδιο Ζακύνθου. Θα σας μεταφέρουμε στις οθόνες του υπολογιστή σας, του τάμπλετ ή του κινητού σας, την εξέλιξη του σημερινού αγώνα μεταξύ του ΑΠΣ Ζάκυνθος και του Τσικλητήρα Πύλου για την 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ΄ Εθνικής κατηγορίας του 5ου ομίλου.

Διαιτητές: Aνούσος (Λακωνίας), Μεσσήνης, Οικονόμου (Αχαΐας)

AΠΣ Ζάκυνθος: (Δημήτρης Νόλης): Διαμαντής, Κίτος, Κυριάζος, Λιάμης, Ράδης, Άμος (66′ Τσιριγώτης), Τσουκαλάς (69′ Τριανταφυλλίδης), Πέττας Ρ., Γιασίν (90+1′ Καλίμ), Κεϊτά (76′ Παπαδόπουλος), Σκοζάϊ

Πάγκος: Παπαδόπουλος Βαρότσης, Τριανταφυλλίδης, Ντάσης, Καλίμ, Λάλι

Τσικλητήρας Πύλου: (Nίκος Κακαλέτρης): Κόκκαλης, Σβίγγος, Γεωργιάδης (80′ Κροτσίδας), Αμπραχαμιάν, Σεντεμέντες, Νιόκκας, Κωστόπουλος (55′ Σουσίου), Τσάτσος, Γεωργιόπουλος, Γιαννόπουλος, Χατζηστάμου (86′ Μεμά)

Πάγκος: Κροτσίδας, Μέμα, Πύλιος, Χατζηδάκης, Σουσίου, Κότσοβος, Καλλιντέρης

Εξαιρετικός ο καιρός στη Ζάκυνθο. Ιδανικές συνθήκες για το φίλαθλο κόσμο του νησιού που έρχεται σιγά- σιγά στις εξέδρες για να ενισχύσει την προσπάθεια των γηπεδούχων.

Πραγματικός “τελικός” το ματς και για τις δύο ομάδες. Ιδιαιτέρως για τους γηπεδούχους που παίζουν ένα από τα τελευταία τους “χαρτιά” για την παραμονή στην κατηγορία. Με στόχο το βαθμό ή και τους βαθμούς η ομάδα της Πύλου, που μακριά από την έδρα της δείχνει αξιόπιστη.

Πολλά τα προβλήματα για τους γηπεδούχους που θα στερηθούν τις υπηρεσίες του Στάθη Καραμαλίκη (ίωση). Επίσης στον πάγκο έμεινε ο Ηλίας Τσιριγώτης που και αυτός είχε ίωση όλη την εβδομάδα χωρίς να κάνει προπονήσεις. Ο Δημήτρης Παπαδόπουλος έχει πρόβλημα στους κοιλιακούς και έμεινε στον πάγκο, ενώ και ο Ραφαήλ Πέττας είχε υποστεί διάστρεμμα κάνοντας θεραπεία για να παίξει αλλά ξεκινά στο βασικό σχήμα.

Περίπου 200 φίλοι της Ζακύνθου στην εξέδρα, συνεχίζεται η προσέλευση.

Με τις γαλάζιες φανέλες και μπλε σκούρα σορτσάκια οι γηπεδούχοι, με κατάμαυρη εμφάνιση ο Τσικλητήρας.

Ξεκίνησε το ματς, με το πρώτο σφύριγμα από το Λάκωνα Ανούσο.

Με την απουσία του Καραμαλίκη ο Αλκάου Κεϊτά είναι ο μοναδικός καθαρόαιμος φορ που παρέταξε ο Δημήτρης Νόλης.

ΕΝΑΡΞΗ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

2′ Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τη Ζάκυνθο. Ο Σκοζάϊ ελίχθηκε από τ’ αριστερά, έβγαλε πάσα (λίγο πιο δυνατή) στον ολομόναχο Κεϊτά, ο οποίος δεν τη βρήκε για λίγο ώστε να την στείλει σε κενή εστία.

Δυνατά όπως και στο ξεκίνημα κόντρα στην Καλαμάτα έχει μπει η Ζάκυνθος.

7′ Τεράστια χαμένη διπλή ευκαιρία για τον Τσικλητήρα, όταν ο Γεωργιόπουλος έπιασε το γυριστό ο Διαμαντής έδιωξε αρχικά, για να πάρει ο Κωστόπουλος που πλάσαρε σε κενή εστία, με τον Κυριάζο να διώχνει σωτήρια πριν η μπάλα περάσει την τελική γραμμή. Ανεπανάληπτη φάση για το 0-1 που… δεν ήρθε ποτέ!

10′ Συμπληρώσαμε το πρώτο δεκάλεπτο στην αναμέτρηση, από μια κλασσική ευκαιρία για τις δύο ομάδες.

Η Ζάκυνθος έχει την πρωτοβουλία, έχει μπει καλύτερα στα πρώτα λεπτά. Μπορούσε να προηγηθεί με τον Κεϊτά αλλά θα μπορούσε και να βρίσκεται πίσω στο σκορ αν ο Κωστόπουλος έστελνε τη μπάλα στα δίχτυα του Διαμαντή. Δείχνει διάθεση στο παιχνίδι της η νησιώτικη ομάδα.

15′ Χωρίς σκορ το ματς (0-0).

17′ Νέα τεράστια χαμένη ευκαιρία για τον Τσικλητήρα, με τον Χατζηστάμου, ολομόναχο, να αποτυγχάνει να νικήσει εις διπλούν το Διαμαντή που με ισάριθμες σωτήριες επεμβάσεις κρατά το “μηδέν” στην εστία.

19′ Ευκαιρία για τη Ζάκυνθο, με το Γιασίν να κάνει ατομική προσπάθεια και να σουτάρει αλλά τον Κόκκαλη να μπλοκάρει δύσκολα με διπλή προσπάθεια. Αν υπήρχε κάποιος παίχτης των γηπεδούχων κοντά θα μιλούσαμε για μεγάλη ευκαιρία.

Η Ζάκυνθος την πρωτοβουλία και την κατοχή, προσεκτικά η Πύλος που επιθετικά όταν της δίνεται η δυνατότητα γίνεται πολύ επικίνδυνη.

Αυξήθηκε ο κόσμος στην κερκίδα. Περίπου 300 άτομα αυτή τη στιγμή στο δημοτικό στάδιο.

25′ Το 0-0 παραμένει…

28′ Σκοζάϊ πολύ ωραία ατομική ενέργεια και σουτ στην κλειστή γωνία του Κόκκαλη που μπλοκάρει δύσκολα με διπλή προσπάθεια.

30′ Μισή ώρα στο ματς, δεν έχει αλλάξει κάτι. Ζάκυνθος- Τσικλητήρας 0-0.

Νευρική και αγχωμένη η Ζάκυνθος, τα χαλάει στην τελική προσπάθεια.

35′ Κλέψιμο του Γεωργιάδη στη μεσαία γραμμή, μακρινό σουτ και άουτ.

Ίδια εικόνα στο ματς, η Ζάκυνθος την κατοχή, σφιχτός και με συνοχή ο Τσικλητήρας.

43′ Ο Γιασίν θα ελιχθεί έξω από τη μεγάλη περιοχή, θα βγάλει για τον Τσουκαλά που θα σουτάρει με το αριστερό, λίγο πάνω απ’ τα δοκάρια.

45′ Σουτ του Πέττα έξω από την περιοχή σε φάση διαρκείας, μπλοκάρει ξανά με διπλή προσπάθεια ο Κόκκαλης. Ασταθής δείχνει ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων.

ΛΗΞΗ ΠΡΩΤΟΥ ΜΕΡΟΥΣ: ΖΑΚΥΝΘΟΣ- ΤΣΙΚΛΗΤΗΡΑΣ ΠΥΛΟΥ 0-0

Συμπέρασμα πρώτου μέρους: Με δύο μεγάλες ευκαιρίες ξεκίνησε το πρώτο μέρος, από μία για τον καθένα, με κλασσικότερη αυτή της Πύλου που είχε την δυνατότητα να μπει μπροστά στο σκορ. Από εκεί και πέρα ο Τσικλητήρας είχε μια ακόμη διπλή ευκαιρία να προηγηθεί με τον Διαμαντή να σώζει εις διπλούν. Η Ζάκυνθος είχε από την αρχή την πρωτοβουλία, με τους Μεσσήνιους να κλείνονται πίσω και να κρατούν αμυντικά στο “μηδέν” τους κυανοκίτρινους, Το δεύτερο μέρος αναμένεται με ενδιαφέρον, μιας και η Ζάκυνθος “καίγεται” για τη νίκη που θα την κρατήσει “ζωντανή” στο κόλπο της σωτηρίας.

Έντονα παράπονα για την διαιτησία του Ανούσου από τους ανθρώπους της Ζακύνθου στην ανάπαυλα, καθώς θεωρούν ότι ο Λάκωνας ρέφερι δεν παίζει επί ίσοις όροις τις δύο ομάδες.

Βγήκαν οι δύο ομάδες, όλα έτοιμα για το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους.

ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

Αυξήθηκε ο κόσμος στην κερκίδα, περίπου 400 φίλοι της Ζακύνθου δίνουν το παρόν στο στάδιο, Κάποιοι λίγοι εκδρομείς από την Πύλο, έχουν ακολουθήσει την αποστολή στο νησί.

46′ Ευκαιρία για τη Ζάκυνθο, με τον Σκοζάϊ να πιάνει πολύ ωραίο σουτ έξω από την περιοχή και να στέλνει τη μπάλα λίγον πάνω απ’ τα δοκάρια του Κόκκαλη.

49′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ (1-0). Ο Πέττας από δεξιά θα βγάλει μπαλιά πάρε- βάλε, ο Κόκκαλης δε μπόρεσε να διώξει με τον Σκοζάϊ να χρίζεται σκόρερ για το πρώτο γκολ των κυανοκίτρινων.

Κίτρινη στον Σεντεμέντε για αντικανονικό μαρκάρισμα.

53′ Ευκαιρία για τη Ζάκυνθο, με τον Πέττα να εκτελεί απευθείας φάουλ απ’ τα αριστερά και να στέλνει τη μπάλα μόλις άουτ.

55′ Αλλαγή για τον Τσικλητήρα ο Σουσίου παίρνει τη θέση του Κωστόπουλου.

56′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΣΙΚΛΗΤΗΡΑ (1-1). Εκτέλεση κόρνερ του Τσάτσου, ο Γεωργιόπουλος θα πιάσει την κεφαλιά και θα στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Διαμαντή για την ισοφάριση σε έξαλλους πανηγυρισμούς από τον πάγκο.

Κόντρα στη ροή του ματς η ισοφάριση. Την ώρα που η Ζάκυνθος απέκτησε ενθουσιασμό και έδειχνε ότι ψάχνει το δεύτερο δέχτηκε την “ψυχρολουσία” και ισοφαρίστηκε.

‘Επεσε ψυχολογικά μετά το 1-1 η Ζάκυνθος, η Πύλος “πατάει” καλύτερα στα τελευταία λεπτά.

66′ Αλλαγή για τη Ζάκυνθο ο Τσιριγώτης θα πάρει τη θέση του Άμος.

69′ Αλλαγή για τη Ζάκυνθο, με τον Τριανταφυλλίδη να παίρνει τη θέση του Τσουκαλά.

70′ Σουτ του Κεϊτά, μπλοκάρει εύκολα ο Κόκκαλης.

73′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ (2-1): Εκτέλεση φάουλ του Τριανταφυλλίδη, ο Λιάμης θα πιάσει την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι και στέλνει τη μπάλα στο βάθος της εστίας του Κόκκαλη. “Θύελλα” ενθουσιασμού στην κερκίδα.

75′ Αλλαγή για τη Ζάκυνθο, ο Παπαδόπουλος στη θέση του Κεϊτά.

4-1-4-1 θα παίξουν οι νησιώτες.

80′ Αλλαγή για τον Τσικλητήρα με τον Κροτσίδα να περνά στη θέση του Γεωργιάδη.

Κίτρινη κάρτα στο Γιασίν για σκληρό μαρκάρισμα στον Σβίγγο.

84′ Μεγάλη ευκαιρία για τη Ζάκυνθο, ο Πέττας θα πιάσει δυνατό σουτ έξω από την περιοχή δύσκολα ο Κόκκαλης σε κόρνερ.

86′ Αλλαγή για τον Τσικλητήρα, ο Μεμά παίρνει τη θέση του Χατζηστάμου.

Μπαίνουμε στο τελευταίο λεπτό του αγώνα, παραμένει το 2-1.

Κίτρινη στον Σούσιου, για αντικανονικό μαρκάρισμα στον Σκοζάϊ.

Διακόπτεται για λίγα λεπτά το ματς, ο Γιασίν είναι πεσμένος στο έδαφος.

90+1′ Αλλαγή για τη Ζάκυνθο, με τον Καλίμ να παίρνει τη θέση του Γιασίν.

90+6′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛ Ο ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ (3-1): Αντεπίθεση για τον ΑΠΣ, ο Τριανταφυλλίδης θα βγάλει σέντρα για τον Κυριάζο να σκοράρει με το κεφάλι από τη μικρή περιοχή σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

ΤΕΛΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ: ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ- ΤΣΙΚΛΗΤΗΡΑΣ ΠΥΛΟΥ 3-1

Τελικό συμπέρασμα: Τεράστια νίκη για τον ΑΠΣ Ζάκυνθος στο σημερινό ματς. Οι παίχτες του Δημήτρη Νόλη βάσει εμφάνισης άξιζαν το τρίποντο και το πήραν. Προηγήθηκαν με το γκολ του Σκοζάϊ, δέχτηκαν την “κρύα” ισοφάριση από τον Γεωργιόπουλο, για να έρθει το 2-1 από το Λιάμη, που αποδείχτηκε “χρυσός” σκόρερ για τους γηπεδούχους, Το “κερασάκι” στην τούρτα έβαλε ο Κυριάζος στις καθυστερήσεις, δίνοντας στους γηπεδούχους μια μεγάλη ψυχολογική “ανάσα” που τόσο είχαν ανάγκη. Επόμενο ματς “τελικός” στην Κεφαλονιά κόντρα στο Ληξούρι. Για την Πύλο το εντός έδρας παιχνίδι με την Αχαϊκή είναι σχεδόν “όλα τα λεφτά” για τις τελευταίες 4 “στροφές” που απομένουν.