Ολοκληρώθηκαν τα 3 ματς της Α΄ κατηγορίας της ΕΠΣ Ζακύνθου για την 7η αγωνιστική. Στον Πλάνο ο ΑΟ Τσιλιβή συνεχίζει ακάθεκτος την ξέφρενη πορεία του προς τον τίτλο.

Αυτή την φορά θύμα του ο Αστέρας Μαχαιράδου τον οποίο συνέτριψε με το εντυπωσιακό 7-0 με τα γκολ των Σόρα, Κότσα (3), Γουσέτη, Γεωργίου και Μαρούδα.

Στα ορεινά ο Παναρτεμισιακός κέρδισε την ΑΕ Αγίου λέοντα με 4-1 και βρίσκεται μόνος στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Στον γήπεδο Αμπελοκήπων Απόλλωνας και Βασιλικός μοιράστηκαν από έναν βαθμό στο μεταξύ τους 2-2 σε ένα επεισοδιακό  ματς που είχε αποβολές λεκτική επίθεση στους διαιτητές από τον πρόεδρο του Απόλλωνα και επίθεση (απώθηση)  στον παρατηρητή του αγώνα από το ίδιο άτομο!

Αναψαν τα αίματα στο 2-2 μεταξύ του Απόλλωνα και του ΑΟ Βασιλικού

Δεν πέρασε στα ψιλά αυτο το ματς που καθώς υπήρξε ένταση, αποβολές, γαλλικά και χειροδικίες! Στο αγωνιστικό μέρος οι τυπικά φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πετύχουν δύο γκολ με τον Αποστόλη Κονίδη και να βρεθούν έστω για λίγο σε θέση ισχύος! Ο Ζογκάι όμως λίγο πριν λήξει το Α΄ μέρος μείωσε σε 1-2 και έβαλε και πάλι την ομάδα του στο κόλπο! Στην επανάληψη ο Μαρίνος έφερε το ματς στα ίσια ισοφαρίζοντας σε 2-2, αυτό ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Όμως το ματς είχε και ευτράπελα καθώς στο 67΄ ο Βαρυπάτης που Απόλλωνα αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα άλλα δεν ήθελε να βγει εκτός αγωνιστικού χώρου με αποτέλεσμα ο διαιτητής Άγγελος Αδαμόπουλος να διακόψει το ματς και να αποσυρθεί μαζί με τους επόπτες στα αποδυτήρια. Εκεί μπήκε εντός γηπέδου ο πρόεδρος του Απόλλωνα Διον Κακολύρης ο οποίος την “έπεσε” εις την γαλλικήν στους διαιτητές και απώθησε βίαια τον παρατηρητή του αγώνα Χρήστο Μαρμαρά ο οποίος άκουσε και αυτός κάποιες εκφράσεις και έφυγε με κάποιες γρατσουνιές! ! Με την επέμβαση των ψυχραιμότερων τα πνεύματα ηρέμησαν και το ματς διεξήχθη κανονικά με τον γνωστό αποτέλεσμα!

Αυτά έγραψε στο φύλλο αγώνα ο διαιτητής Άγγελος Αδαμόπουλος

Ο εν λόγω ποδοσφαιριστής (Βαρυπάτης)  αφού αντίκρυσε την κόκκινη κάρτα κάθισε κάτω και μου λέει εγώ δεν βγαίνω, αν θέλεις βγάλε με. Τότε εγώ πήγα στους βοηθούς μου κάνοντας προσωρινή διακοπή και πήγα στα αποδυτήρια μέχρι ο εν λόγω ποδοσφαιριστής βγει εκτός αγωνιστικού χώρου. «Την ώρα που ήμασταν στα αποδυτήρια ο πρόεδρος της ομάδας ΑΟ Απόλλων Κακολύρης Δ. ο οποίος ήταν εκτός αγωνιστικού χώρου εισήλθε σε αυτόν και εξύβρισε με εκφράσεις Αντε γαμ…. ποιος εσύ ρε μ..κα και έσπρωξε βίαια προς τα πίσω τον παρατηρητή του αγώνα

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ (Koντονής Ν.): Θανάσης Ν., Λογοθέτης Σ., Βεντουρής Δ., Γκιτσα, Βαρυπάτης, Κουρούμαλος, Ζογκάϊ, Μπεσίρης, Μαρίνος, Ελέζι, Κούτσης (85’ Παναγόπουλος)

ΑΟ ΒΑΣΙΛΙΚΟΣ (Κακολύρης): Κόκλας, Σούρμπης Σ., Θεοδόσης (73’ Κολοκοτσάς), Μαρούδας, Γιατράς, Γιακουμέλος Αθ., Γιακουμέλος Α., Ματαράγκας Δ., Κονίδης Α. (56’ Σούρμπης Δ.), Ματαράγκας Ν., Κυργιάζος Οδ.

Περίπατος για το Τσιλιβή 7-0 τον Αστέρα

Από πολύ νωρίς καθάρισε το ματς στον Πλάνο ο ΑΟ Τσιλιβή που μέσα σε λίγα λεπτά έκανε το παιχνίδι να τελειώσει πριν καν αρχίσει. Οι ερυθρόλευκοι από την αρχή μπήκαν δυνατά σοβαρά και με πίστη κατάφεραν να προηγηθούν στο 7΄ με τον Σόρα και από εκεί και πέρα κύλησαν όλα όπως τα ήθελαν! Ότι πήγαινε προς την εστία του Αστέρα έγραφε και γκολ! Στο 10΄ Ο Κόστα έκανε το 2-0 για να ήρθε ο ο Γεωργίου με κεφαλιά και να κάνει το 3-0. Οι γηπεδούχοι δεν σταμάτησαν εκεί! Στο 35΄ και πάλι ο Κόστα ανέβασε την δείκτη του σκορ στο 4-0 για να έρθει ο νεαρός Γουσέτης στο 40΄ με διπλή προσπάθεια και να κάνει το 5-0. Ένα λεπτό αργότερα ο Κότσα έκανε το 6-0 που ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους. Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε απλά ο Μαρούδας έγραψε το τελικό 7-0 για την ομάδα του η οποία συνεχίζει αήττητη το πρωτάθλημα μετά από 7 αγωνιστικές.

‘Αξίζει να αναφέρουμε ότι στο 13΄ ο Τσάνης σε μια διεκδίκηση της μπάλας τραυματίστηκε στο κεφάλι (σκίσιμο πάνω από το φρύδι) και πήγε στο νοσοκομείο για μερικά ράμματα

ΑΟ Τσιλιβή (Ντόβρος) Φιλιάς, Ρέντα (17΄ Δρόσος), Βελλίδης, Κόκας, Κλάδης, Γουσέτης, Τσάνης ( 15΄λτρ Ντάνι), Γεωργίου, Κότσα (45΄ Μαρούδας), Κακολύρης, Σόρα (45΄ Τζανάρι)

Αστέρας Μαχαιράδου (Γούλιαρης-Καλαμαράς) Αντίοχος Μ. (46΄Τσιλίκης), Αντίοχος Χ., Κακολύρης Π. (65΄ Κυβετός), Κεφαλλονίτης, Καλαμαράς, Μαρούδας ( 60΄Τσιλίκης Επ), Μπακούλιας, Αλικανιώτης, Μαρίνος, Βοζαϊτης, Αγαλιώτης (75΄ Κακολύρης)

Εύκολη επικράτηση του Παναρτεμισιακού στα ορεινά με 4-1

Συνεχίζει να κυνηγά τον ΑΟ Τσιλιβή ο Παναρτεμισιακός που κέρδισε το Σάββατο το απόγευμα την ΑΕ Αγίου λέοντα στα ορεινά με 4-1. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να καθαρίσουν το ματς από το πρώτο μέρος με δύο γκολ μέσα σε λίγα λεπτά. Στο 35΄ Ο Διαμαντής άνοιξε το σκορ και ο Τσιόλης στο αμέσως επόμενο λεπτό έκανε το 0-2. Στο 45΄ ο Κορφιάτης ¨Κλείδωσε” τη νίκη για την ομάδα του κάνοντας το 3-0. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μείωσαν με τον Διονύση Μαρίνο στο 55΄΄ σε 3-1 αλλά και πάλι ο Κορφιάτης στο 56΄ διαμόρφωσε το τελικό 4-1 για την ομάδα του.

ΑΓ. ΛΕΩΝ/ΚΟΙΛΙΩΜΕΝΟΣ (Γκούσκος Ανδρ.): Κουλόλι, Μαλαφούρης (75’ Χαϊκάλης Δ.), Μαρίνος Δ., Μπάστας Σ., Λιβέρης Ι., Πενέσης Α., Ζώντος Ι., Κατσικώστας Κ., Μπάστας Α. (85’ Παστάς Α.) Σπίνος Δ. (46’ Ζώντος Σπ.), Κολεύρης Κ. (50’ Παπαδάτος Θ.)

ΠΑΝΑΡΤΕΜΙΣΙΑΚΟΣ (Μουζάκης Δ.): Φαραός Δ., Σκιαδόπουλος Κ., Χριστοδουλόπουλος Κ., Καπετάνης Ε., Αρκαδιανός Κ. (71’ Λούντζης Αχ.), Μπάστας Αν., Βαρβαρίγος Ν. (69’ Πολίτης Ν.), Τσιόλης Π., Καραμαλίκης Στ., Κλάδης Β. (30’ λ.τρ) Διαμαντής Σ.), Κορφιάτης Ν. (78’ Ραυτόπουλος Π.)