Την ευκαιρία να τσεκάρει τους ποδοσφαιριστές που δεν ακολούθησαν την αποστολή στο Αίγιο ή που έπαιξαν μικρό χρονικό διάστημα κόντρα στον Παναιγιάλειο, είχε το τεχνικό επιτελείο του ΑΠΣ Ζάκυνθος.

Οι Κυανοκίτρινοι αγωνίστηκαν κόντρα στον Α.Ο Λεβάντε στο γήπεδο του Μαχαιράδου, κερδίζοντας με το ευρύ 7-0 το οποίο διαμορφώθηκε κυρίως στην επανάληψη. Ο Αργεντινός τεχνικός Ντάνι Ακίνο ήταν ιδιαίτερα απαιτητικός από τους παίχτες του, τονίζοντάς τους ότι η εικόνα τους στις προπονήσεις θα κρίνει το ποιος θα παίζει βασικός και ποιος όχι. Από την άλλη πλευρά οι Κυανέρυθροι έχουν το «υλικό» για να πρωταγωνιστήσουν στην Α’ Κατηγορία, αρκεί να «δέσουν» πριν την έναρξη του πρωταθλήματος.

Τα γκολ και οι σημαντικότερες ευκαιρίες

Στο 22’ ο Χατζησάββας θα πλαγιοκοπήσει ωραία την αντίπαλη άμυνα και θα «στρώσει» για το Νικολέτο που με ξερό αριστερό σουτ θα κάνει το 0-1. Πέντε λεπτά αργότερα ο Λεβάντες θα προσπαθήσει να «απαντήσει» με το Μαλαφούρη αλλά σε τετ-α-τετ με τον Ξενοδόχοβ ο Ζακυνθινός επιθετικός θα στείλει τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 37’ ο Κουτσούκης θα χάσει σημαντική ευκαιρία, αφού το σουτ που επιχείρησε έξω από την περιοχή δε θα βρει στόχο. Στο επόμενο λεπτό ο Γιάννης Κομιώτης θα μπει επικίνδυνα από θέση έξω αριστερά αλλά θα σουτάρει πάνω στον Ξενοδόχοβ που θα μπλοκάρει σταθερά.

Στο 40’ ο Στασινόπουλος θα ισοφαρίσει τα δοκάρια για τον ΑΠΣ, με σουτ από την αριστερά πλευρά και τη μπάλα να βρίσκει στο οριζόντιο του Μαρκαντωνάτου. Το πρώτο μέρος θα κλείσει με εκπληκτικό γκολ του Χατζησάββα που με σπριντ α λα Γκάρεθ Μπέιλ θα προλάβει τη μπάλα εντός πεδιάς, θα περάσει τον Πατίρη και με ψύχραιμο πλασέ θα «γράψει» το 0-2.Καμία σχέση δεν είχε με το πρώτο μέρος η επανάληψη.

Στο 64’ ο Πολίτης θα ανατρέψει το Λέκκα με τον διαιτητή Μπάστα να υποδεικνύει αμέσως την εσχάτη των ποινών. Ο ίδιος παίχτης (Λέκκας) θα αναλάβει την εκτέλεση για το 0-3. Τρία λεπτά αργότερα ο ίδιος παίχτης θα σκοράρει με πολύ ωραίο τρόπο (στην κίνηση) μετά από σέντρα του Νινιού, ενώ στο 69’ ο Παπαδημητρίου θα κλέψει τη μπάλα από το Νίκο Μαρίνο και ανενόχλητο θα κάνει πέντε τα γκολ των φιλοξενούμενων. Ο “χορός” των γκολ συνεχίστηκε στις 70’ όταν ο Πολίτης θα κάνει σοβαρό λάθος στο κοντρόλ, με τον Παπαδημητρίου να κλέβει και να μην δυσκολεύεται για το 0-6. Το τελευταίο τέρμα για τον ΑΠΣ θα έρθει στο 85’ όταν ο Νινιός θα βρει τον Παπαδημητρίου μέσα στην περιοχή, με τον τελευταίο να περνά και το Βορίσση για το τελικό 0-7.

Συνθέσεις

Α.Ο Λεβάντες (Κώστας Κλάδης): Μαρκαντωνάτος, Σοφός Διον., Πατίρης Αντ., Δούμουρας, Λογοθέτης, Νένδος, Κομιώτης Αλ., Μαρίνος Ι., Κομιώτης Ι., Ματαράγκας, Μαλαφούρης.

Στην επανάληψη αγωνίστηκαν οι: Βορίσσης, Πλέσσας, Κωστής, Μαρίνος Ν., Πολίτης, Τσόλης, Σούλα, Ματαράγκας Δ.

ΑΠΣ Ζάκυνθος (Ντάνι Ακίνο): Ξενοδόχοβ, Κυριακίδης, Μπουρδούβαλης, Καλλιβωκάς, Στασινόπουλος, Χατζησάββας, Κουτσούκης, Τηλιόπουλος. Νικολέτος, Πέττας, Κρολ

Αγωνίστηκαν και οι: Καραογλανίδης, Ουνγιαλίδης, Νινιός, Πιτταράς, Λέκκας, Παπαδημητρίου.