Έπαιξε για 50 λεπτά με δέκα παίκτες και ολοκλήρωσε με εννιά , όμως η Αναγ. Καρδίτσας δεν έδειξε καμία διάθεση να… υποχωρήσει, μένοντας στο «Χ» (1-1) με τον Αιγινιακό. Σπουδαία νίκη για Τύρναβο.

Πέρασε από σαράντα κύματα, όμως κράτησε τη θέση της εκτός κινδύνου η Αναγέννηση Καρδίτσας, η οποία έμεινε στο 1-1 με τον Αιγινιακό στην πέμπτη αγωνιστική των πλέι άουτ της Football League.

Η ομάδα του Αιγινίου προηγήθηκε στο 35’ με τον Γουέλκαμ, όμως τα χειρότερα για την Αναγέννηση ήρθαν στο 39’, όταν έμεινε με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Νίκιτς με δεύτερη κίτρινη.

Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα οι Καρδιτσιώτες ισοφάρισαν με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, με το γκολ του Βουτσιά, ενώ στο 65’ αποχώρησε και ο Δημόπουλος με δεύτερη κίτρινη.

Νίκη που τον κρατάει δυνατά στο παιχνίδι της παραμονής πήρε ο Τύρναβος, ο οποίος επικράτησε του πρωτοπόρου Αγροτικού Αστέρα με 2-1 και έμεινε δύο βαθμούς μακριά απ’ την γραμμή σωτηρίας.

Το γρήγορο γκολ του Αλεξίου, μόλις στο 6’, έδωσε τα ηνία στους γηπεδούχους, ενώ στο 35’ ο Ποκόνγκ διπλασίασε τα τέρματα. Ο Αγροτικός Αστέρας αντέδρασε στο 49, όμως η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Χιντζίδη και προβολή του Τσεμπερίδη. Το μόνο που κατάφερε τελικά ήταν να μειώσει στο 59’ με τον Μίλιτς.

Κερδισμένη της αγωνιστικής και… ξεκούραστη είναι η Ζάκυνθος, η οποία πήρε στα χαρτιά το ματς επί του Πιερικού, ο οποίος έχει αποχωρήσει απ’ το πρωτάθλημα και ανέβηκε έναν βαθμό πάνω απ’ την επικίνδυνη ζώνη, κρατώντας τον Αιγινιακό στα χαμηλά.