Τι κι αν είχε κάνει μια τετράχρονη παύση… ο Σάκης Ψάρρης επέστρεψε και δικαιώνει κάθε προσπάθειά του για επανένταξη στις μεγάλες διακρίσεις. Η συμμετοχή του στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα ανδρών – γυναικών που πραγματοποιήθηκε στην Πάτρα , το Σάββατο 28 Απριλίου,  του χάρισε δύο ασημένια μετάλλια. Με χρόνο 11.19  και 44.49 ο αθλητής κατέκτησε τη δεύτερη θέση του βάθρου, στον τελικό των 100 μ. και στην 4Χ100 μ., αντίστοιχα. Οι καιρικές συνθήκες που επικρατούσαν ήταν αντίξοες, αφού ο αέρας φυσούσε κόντρα στους δρομείς.

Επόμενος αγώνας για τον “ασημένιο” αθλητή θα είναι στις 14 Ιουλίου στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα ανδρών – γυναικών στο Παμπελοποννησιακό, ξανά. Σε επικοινωνία που είχε το ioniansports μαζί με τον Σάκη Ψάρρη δηλώνει πολύ ευχαριστημένος με τις επιδόσεις.  Συγκεκριμένα, δήλωσε:

“Νιώθω ευλογημένος που ξαναπάτησα το ταρτάν. Είμαι υγιής και δεν πονάω. Αισθάνθηκα ξανά την ανάσα μου και την καρδιά μου να χτυπάει δυνατά. Σε αυτό το ταξίδι κέρδισα φίλους και ανθρώπους που στήριξαν την προσπάθειά μου. Ήταν άνθρωποι γνωστοί και άγνωστοι. Θέλω να σας ευχαριστήσω πολύ. Σας σκεφτόμουν κάθε φορά που νόμιζα ότι δεν θα αντέξω παραπάνω. Αυτό από μόνο του ήταν μια νίκη εκτός ταρτάν”.