O Ασπρόπυργος ήταν η ομάδα που βρέθηκε μόνη πρώτη στην βαθμολογία καθώς επιβλήθηκε της Καλαμάτας με το εντυπωσιακό 5-0 και έτσι πήρε κεφάλι στην κούρσα του πρωταθλήματος δύο αγωνιστικές πριν από τ0 φινάλε του 8ου ομίλου. Οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί και κατάφεραν να πάνε στο ημίχρονο με 4-0!

Μόλις στο 1΄ ο Ασπρόπυργος με τον Δουκάκη για λίγο να ανοίξει το σκορ μετά από λάθος της άμυνας της Καλαμάτας, ο Ψάνης, όμως, απέτρεψε τα χειρότερα.
Στο 4′ όμως από εκτέλεση φάουλ του Νατσιόπουλου ο Βασιλείου με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους.

Στο 10′ φοβερό σουτ Σταύρου, πολύ έξω από την περιοχή της Μαύρης Θύελλας, απέκρουσε πολύ δύσκολα ο Κασωτάκης!
Η Καλαμάτα από τα πρώτα λεπτά ήταν ευάλωτη στις αντεπιθέσεις του Ασπρόπυργου που με τον Ντιατά δημιουργούσε συνεχώς ρήγματα στην άμυνα της Μαύρης Θυελλας.
Στο 20΄ μετά από λάθος εκτέλεση φάουλ του Μίνγκα και ιδανική αντεπίθεση των παικτών του Ασπρόπυργου έγινε το 2-0 με τον Νάτσιόπουλο!
Η Καλαμάτα δεν είχε αντίδραση, ο Ασπρόπυργος κράταγε μπάλα και στο 32΄ έγινε το 3-0 με τον Βασιλείου.
Η Μαύρη Θύελλα κατέρρευσε και στο 40′ έγινε το 4-0 από τον Καραλή!
Πανωλεθρία για τη Μαύρη Θύελλα που δεν είχε στο α’ μέρος ούτε μια τελική προσπάθεια!
Τα προβλήματα της Μαύρης Θύελλας από τον Αύγουστο κιόλας (διοικητικά, προπονητικά, παικτικά, κακή εκγύμναση, προπόνηση κλπ) βγαίνουν σήμερα στην επιφάνεια δυστυχώς. Κάποιοι τα κουκούλωναν και τα έκρυβαν κάτω από το χαλί εμείς όμως από τον Ιούλιο κιόλας τα επισημάναμε στο Sportstonoto.gr …
Επεισόδια σημειώθηκαν και στο ημίχρονο ανάμεσα στους οπαδούς των δύο ομάδων.

Με την έναρξη του β΄ μέρους η Καλαμάτα έκανε την πρώτη της τελική στο ματς με κεφαλιά Βοσκόπουλου.
Η Καλαμάτα αν και μπήκε πιο δυνατά στο β΄ ημίχρονο, σε ένα ακόμη τραγικό λάθος της άμυνας δέχθηκαν το 5-0 από τον Δουκάκη, με πλασέ στο 56΄.
Το ματς από εκεί και πέρα είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Αν πρέπει να καταγράψουμε κάποια φάση αυτή θα ήταν ένα καλό σουτ του Πινδώνη στο… 84΄ για την Καλαμάτα.

Στο τέλος μόνο ο Μάρκοβιτς πήγε στην εξέδρα των ηρωικών οπαδών της Καλαμάτας και ταπεινά ζήτησε συγνώμη από τον κόσμο της για την σημερινή ιστορική ξεφτίλα.  Ο μόνος που δεν έφταιγε δηλαδή…

Κίτρινη κάρτα είδαν οι Σταγάκης (19΄), Βασιλείου (37΄) του Ασπρόπυργου και Αντωνιάδης (66′) της Καλαμάτας.

Πολύ καλός ο διαιτητής του αγώνα, κ. Κατσικογιάννης από τα Γιάννενα, όπως και οι βοηθοί του, σε ένα εύκολο, έτσι όπως εξελίχθηκε παιχνίδι.

Περίπου 1500 φίλαθλοι παρακολούθησαν το σημερινό ντέρμπι, ανάμεσά τους 600 της Μαύρης Θύελλας.

ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΣ (Γιώργος Βαζάκας- τρομερό, απίστευτο κοουτσάρισμα): Κατσούλης, Σταγάκης, Νικολάου, Ζώνας, Καραλής (81′ Τσουκαλάς), Παντελίδης, Βασιλείου, Δουκάκης(59΄λ. τρ. Ζοάο), Σταύρου (λ. τρ. 67′ Διλαβέρης), Ντιατά (72′ Πετρόπουλος), Νατσιόπουλος.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Γιάννης Χριστόπουλος – δεν υπάρχει απλά): Κασωτάκης, Τάμπας (79′ Ζαχαρόπουλος), Ψάνης, Βοσκόπουλος, Αλιατίδης, Αντωνιάδης, Πέριτς, Πινδώνης, Γιόνδης (87΄ Μάρκοβιτς), Μίνγκας (58′ Φουάσης), Χίλγκεν (48′ Λαθύρης).