Καλό μεσημέρι αγαπητοί φίλοι και φίλες του ποδοσφαίρου από το Δημοτικό γήπεδο των Μολάων. Θα σας ενημερώσουμε λεπτό προς λεπτό από τον σημερινό αγώνα μεταξύ του Αστέρα Βλαχιώτη και της Ζακύνθου στα πλαίσια της 16ης αγωνιστικής του 5ου Ομίλου του πρωταθλήματος της Γ΄ Εθνικής. Ο Δημήτρης Πέττας από την Λακωνία και ο Σωκράτης Λειβαδάς διαδικτυακά θα σας μεταφέρουν όλες τις εξελίξεις από το παιχνίδι.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: ΑΝΔΡΙΑΝΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ (ΑΧΑΪΑΣ),  ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (ΑΧΑΪΑΣ),  ΣΩΤΗΡΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ (ΑΧΑΪΑΣ).

AΣΤΕΡΑΣ ΒΛΑΧΙΩΤΗ(Θοδωρής Γκάτζιος): Παλιούρας, Βλάχος, Τζιόλας, Ζαμπατάκος (63′ Λεϊμονίτης), Μπριλάκης, Τσιμικλής, Τόντσεφ, Παναγόπουλος (67′ Σαραντόπουλος), Μαναριώτης, Μουκίδης (79′ Λιναρδάτος), Χρήστου (74′ Μπερδούσης)

Πάγκος: Λεϊμονίτης, Λιναρδάκος, Σαραντόπουλος, Μπέμπης, Κατσικάς, Μπερδούσης

AΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ (Δημήτρης Νόλης): Διαμαντής, Κίτος, Κυριάζος (79′ Σκοζάϊ), Παπαδόπουλος, Ράδης, Άμος (69′ Καλίμ), Κεϊτά (65′ Τσουκαλάς), Πέττας, Σερραντί Γιασίν, Τριανταφυλλίδης, Βαρότσης (46′ Καραμαλίκης)

Πάγκος: Καραμαλίκης, Τσιριγώτης, Τσουκαλάς, Λάλι, Λιάμης, Καλίμ, Σκοζάϊ

Ενός λεπτού σιγή για τον πρώην ποδοσφαιριστή του Αστέρα Στέλιο Τσαμουρή, ο οποίος “έφυγε” από τη ζωή σε ηλικία 34 ετών.

Λιακάδα και ζέστη στο γήπεδο, πολύ καλές οι καιρικές συνθήκες.

Κίτρινες φανέλες και γαλάζια σορτσάκια για τους φιλοξενούμενους, μπλε σκούρα σορτσάκια και φανέλες για τους γηπεδούχους.

Περίπου 100 φίλοι του ποδοσφαίρου, στο γήπεδο των Μολάων στη Λακωνία.

Βγήκαν τα δελτία των Άμρατζ Λάλι και Χαλίμ Καλίμ, που μπορούν πλέον να προσφέρουν τις υπηρεσίες τους στους νησιώτες. Εκτός αποστολής οι Ντάσης και Μαυρίας για τον ΑΠΣ, όλοι οι υπόλοιποι ακολούθησαν κανονικά.

Το ματς έχει ήδη ξεκινήσει. Αναγνωριστικές προσπάθειες και από τις δύο ομάδες, με 4-1-4-1 παίζει η Ζάκυνθος, με καθαρόαιμο αμυντικό χαφ το Ραφαήλ Πέττα. Στον πάγκο οι δύο έμπειροι άσσοι Καραμαλίκης και Τσιριγώτης, Βαρότσης και Άμος οι άλλοι δύο παίχτες στο κέντρο. Τριανταφυλλίδης και Κεϊτά οι δύο ακραίοι και προωθημένος ο Σερραντί Γιασίν. Στην άμυνα Ράδης και Παπαδόπουλος, δεξιά ο Κίτος, αριστερά ο Κυριάζος.

Τιμωρημένος με κάρτες ο πρώην κυανοκίτρινος Γιάννης Κόντι δεν είναι στη διάθεση του Θοδωρή Γκάτζιου.

10′ Παιχνίδι κέντρου με πολλές “μονομαχίες” στα πρώτα λεπτά.

12′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛ για τον ΑΣΤΕΡΑ ΒΛΑΧΙΩΤΗ (1-0), Εκτέλεση κόρνερ του Ζαμπατάκου και κεφαλιά του Τζιόλα στο δεύτερο δοκάρι, μετά από αδράνεια της άμυνας. και η μπάλα στα δίχτυα του Διαμαντή.

Στην πρώτη επικίνδυνη επίσκεψη στα καρέ του Διαμαντή, οι γηπεδούχοι θα ευτυχήσουν να ανοίξουν το σκορ. Απροσεξία στην άμυνα των φιλοξενούμενων για μία ακόμη φορά. Πιο πριν δεν υπήρχε “καθαρή” ευκαιρία στο ματς.

15′ Ο Αστέρας έχει ανοίξει το σκορ από “στημένη” φάση και δείχνει να έχει από το ξεκίνημα τον έλεγχο. Το 1-0 παραμένει. Προσπαθεί να συνέλθει η Ζάκυνθος από το σοκ του γρήγορου γκολ.

20′ Ο ρυθμός παραμένει σε μέτρια επίπεδα, ο Αστέρας έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά δεν δημιουργεί κάποια κλασική ευκαιρία. Έχοντας σκοράρει από νωρίς, παίζει όσο χρειάζεται για να ελέγξει το ματς.

Λίγα πράγματα στην ανάπτυξη τους οι κυανοκίτρινοι. Πάντως το ματς είναι πιο ισορροπημένο στα τελευταία λεπτά.

Κίτρινη κάρτα στο Ράδη για αντικανονικό μαρκάρισμα στο Μαναριώτη. Τον τράβηξε από τη φανέλα.

25′ Ισορρόπησαν οι φιλοξενούμενοι, που προσπαθούν να βγουν από το “καβούκι” τους.

30′ Ο Τριανταφυλλίδης θα βγάλει για το Σερραντί που θα βρεθεί μέσα στην περιοχή αλλά οι αμυντικοί του Αστέρα θα τον προλάβουν και θα του αποσπάσουν τη μπάλα πριν αυτός γίνει επικίνδυνος. Δεν υπάρχουν ευκαιρίες στο ματς. Το 1-0 παραμένει.

Η Ζάκυνθος έχει δείξει σημάδια βελτίωσης μετά το 20′, έχοντας αρχίσει να προσαρμόζεται στο νέο σύστημα.

35′ Επικίνδυνη αντεπίθεση για τον Αστέρα, με τον Τόντσεφ να παίρνει τη μπάλα από πλάγια δεξιά και να σουτάρει άουτ. Καλή στιγμή για τους γηπεδούχους.

Κίτρινη στον Παναγόπουλο, για αντικανονικό μαρκάρισμα στον Σερραντί.

Τέσσερα κόρνερ έχει κερδίσει η Ζάκυνθος, τα οποία όμως έχουν περάσει όλα ανεκμετάλλευτα.

Κίτρινη κάρτα στο Μουκίδη για διαμαρτυρία.

40′ Κάποιες μουρμούρες από την εξέδρα για την εμφάνιση του Αστέρα, που εκτός του γκολ δεν έχει κάποια κλασική ευκαιρία. Άτυχοι αλλά και απρόσεκτοι οι φιλοξενούμενοι που βρίσκονται πίσω στο σκορ από μία “κρύα” φάση. Παραμένει το 1-0.

43′ Γύρισμα του Παπαδόπουλου στο Διαμαντή, ο τελευταίος θα διώξει βεβιασμένα με το Μουκίδη να σουτάρει από εξαιρετική θέση αλλά τον γκολκίπερ του ΑΠΣ να διώχνει σωτήρια σε κόρνερ, διορθώνοντας επί της ουσίας το λάθος του. Μεγάλη ευκαιρία για τους Λάκωνες.

45′ ΓΚΟΟΟΟΛΛΛΛ για τον ΑΣΤΕΡΑ ΒΛΑΧΙΩΤΗ (2-0). Σκόρερ ο Χρήστου σε φάση διαρκείας. Εκτέλεση φάουλ του Τόντσεφ στο δεύτερο δοκάρι, ο Μπριλάκης θα πάρει την κεφαλιά με τον Πέττα να διώχνει αρχικά στη γραμμή. Ακολούθησε σύγχυση, με τελικό αποδέκτη το Χρήστου που έστειλε από κοντά τη μπάλα στα δίχτυα. Σε άσχημο σημείο δέχεται το γκολ η νησιώτικη ομάδα. Η φάση ξεκίνησε από λάθος του Παπαδόπουλου σε μια ανύποπτη φάση, απ’ την οποία προήλθε το φάουλ και στη συνέχεια το δεύτερο τέρμα.

ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ: ΑΣΤΕΡΑΣ ΒΛΑΧΙΩΤΗ- ΖΑΚΥΝΘΟΣ 2-0

Συμπέρασμα πρώτου ημιχρόνου: Η Ζάκυνθος δείχνει τάσεις αυτοχειρίας. Μετά από δύο αμυντικές αδράνειες, έχει δεχτεί ισάριθμα τέρματα, χωρίς να έχει καταλάβει το πως. Απέναντι σε ένα μετριότατο Αστέρα, σε ένα πολύ ήσυχο γήπεδο και χωρίς ουσιαστικά να έχει απειληθεί σοβαρά, χάνει με σκορ 2-0. Οι γηπεδούχοι είχαν την ουσία και σε τρεις φάσεις που έχουν δημιουργήσει στο πρώτο μέρος, έχουν σκοράρει δύο φορές. Από την άλλη το δεύτερο γκολ μπήκε στο χειρότερο δυνατό σημείο, γιατί άλλο να πας με 1-0 στ’ αποδυτήρια και άλλο με 2-0. Στην επανάληψη οι νησιώτες έχουν να ανέβουν “βουνό”. Πολύ δύσκολα τα πράγματα και μία ακόμη ήττα μοιάζει το πλέον πιθανό σενάριο.

Ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου

46‘ Τη θέση του Βαρότση θα πάρει ο Καραμαλίκης. Άλλαξε το σύστημα ο Δημήτρης Νόλης. Πέττας και Άμος οι δύο χαφ, μπροστά ο υψηλόσωμος επιθετικός, σε ρόλο οργανωτή ο Σερραντί.

47′ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΣ με τον Τριανταφυλλίδη να βγάζει τη σέντρα, τον Παλιούρα να διώχνει με το ένα χέρι και τον Άμος να σουτάρει ολομόναχος με τον γκολκίπερ του Αστέρα εξουδετερωμένο και τη μπάλα να περνά μόλις άουτ.

Χαμός μεταξύ ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων με τους Μπριλάκη, Κεϊτά και Μαναριώτη να σπρώχνονται μεταξύ τους και τον Σερραντί να μπλέκεται στον καυγά. Κίτρινη κάρτα στους πρώτους τρεις. Σταμάτησε για ένα δίλεπτο το ματς. Στην πρώτη φάση μάλιστα ο Μπριλάκης κλώτσησε στα πλευρά το μέσο της Ζακύνθου όταν αυτός ήταν πεσμένος στο έδαφος αλλά ο ρέφερι Ανδριανός δεν τον απέβαλλε.

50′ Έχει μπει πιο επιθετικά η Ζάκυνθος στην επανάληψη. Η είσοδος του Καραμαλίκη έχει δώσει επιθετική “πνοή” στους νησιώτες.

53′ Ανέβηκε ο ρυθμός της αναμέτρησης, ζωήρεψε η Ζάκυνθος που έχει ανοιχτεί.

Έχει αγριέψει το ματς με πολλά σκληρά μαρκαρίσματα εκατέρωθεν.

55′ Τεράστια ευκαιρία για τη Ζάκυνθο, ο Τριανταφυλλίδης σεντράρει ο Παλιούρας χάνει στον αέρα από την πίεση του Καραμαλίκη, με τον 36χρονο φορ να βρίσκει τη μπάλα εξ’ επαφής και αυτή να περνά ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια. Ανεπανάληπτη φάση για να γίνει το 2-1 και να ξαναμπεί στο ματς η φιλοξενούμενη ομάδα.

Κίτρινη στον Κυριάζο για αντικανονικό μαρκάρισμα στον Τζιόλα.

60′ ΓΚΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛ για τον ΑΣΤΕΡΑ ΒΛΑΧΙΩΤΗ (3-0): Χάνεται η μπάλα στο χώρο του κέντρου για τον ΑΠΣ,. ο Μουκίδης από πλάγια θέση θα βγάλει στο Μαναριώτη που εξ’ επαφής δεν αστοχεί για το 3-0.

Πολύ άδικο το αποτέλεσμα στο πρώτο τέταρτο της επανάληψης. Η Ζάκυνθος είχε δύο σπουδαίες ευκαιρίες να ξαναμπεί στο ματς και δέχεται το τρίτο τέρμα κόντρα στη ροή του ματς.

63′ Αλλαγή για τον Αστέρα, με το Λεϊμονίτη να παίρνει τη θέση του Ζαμπατάκου.

64′ Ο Πέττας θα σταματήσει τελευταία στιγμή το Μαναριώτη σε φαρμακερή αντεπίθεση.

65′ Αλλαγή για τη Ζάκυνθο, ο Τσουκαλάς θα πάρει τη θέση του Κεϊτά.

67′ Αλλαγή για τον Αστέρα, με τον Σαραντόπουλο να περνά στον αγωνιστικό χώρο αντί του Παναγόπουλου.

69′ Αλλαγή για τον ΑΠΣ Ζάκυνθος, με τον Καλίμ να παίρνει τη θέση του Άμος.

73′ ΓΚΟΟΟΛΛΛΛΛΛ για τον ΑΣΤΕΡΑ ΒΛΑΧΙΩΤΗ (4-0): Ο Σαραντόπουλος θα “σπάσει” το τεχνητό οφσάιντ, με τον Τόντσεφ να βγαίνει απέναντι στο Διαμαντή και να περνά τη μπάλα κάτω από τα πόδια του για το 4-0.

74′ Αλλαγή για τον Αστέρα Βλαχιώτη, με το Μπερδούση να παίρνει τη θέση του Χρήστου.

Η εικόνα του ματς στην επανάληψη δεν συνάδει με το σκορ. Η Ζάκυνθος είναι μαχητική, έκανε δύο μεγάλες ευκαιρίες αλλά πίσω υπάρχουν πολλά κενά τα οποία έχει τιμωρήσει ο ποιοτικός Αστέρας, με δύο ακόμη γκολ.

79′ Από μία αλλαγή για κάθε ομάδα. Τη θέση του Μουκίδη θα πάρει ο Λιναρδάκος και τη θέση του Κυριάζου ο Σκοζάϊ.

Έχουν κριθεί τα πάντα στο ματς, ο Αστέρας ελέγχει πλήρως την αναμέτρηση. Βρισκόμαστε στο 83ο λεπτό της αναμέτρησης.

Μπαίνουμε στο τελευταίο πεντάλεπτο της αναμέτρησης. Στο μισό γήπεδο παίζει ο Αστέρας τη Ζάκυνθο, που μετά και το τέταρτο γκολ έχει εντελώς παθητικό ρόλο στο τερέν.

Πάμε για το 90ό λεπτό, ο ρυθμός έχει πέσει. Άπαντες περιμένουν το τέλος της αναμέτρησης.

Πάμε για τις καθυστερήσεις, που θα είναι 3 λεπτά.

90′ Ο Σερραντί θα χάσει τη μπάλα, ο Βλάχος θα μπει στην περιοχή της Ζακύνθου αλλά ο Διαμαντής θα βγει έγκαιρα και θα μπλοκάρει.

ΤΕΛΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ: ΑΣΤΕΡΑΣ ΒΛΑΧΙΩΤΗ- ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ 4-0

Τελικό συμπέρασμα: “Βαριά” ήττα της Ζακύνθου στους Μολάους με σκορ 4-0. Το δεύτερο γκολ λίγο πριν την ανάπαυλα αλλά και οι δύο μεγάλες χαμένες ευκαιρίες με Άμος και Καραμαλίκη στο ξεκίνημα της επανάληψης, αποδείχτηκαν καθοριστικές για τον ΑΠΣ, που δε μπόρεσε να αντισταθεί απέναντι σε μια ανώτερη και σαφώς πιο ποιοτική ομάδα. Με τη νίκη αυτή ο σύλλογος της Λακωνίας συνεχίζει να οδηγεί την “κούρσα” στον 5ο όμιλο, ενώ οι νησιώτες παίζουν την “επιβίωση” τους απέναντι στην Καλαμάτα την προσεχή Κυριακή. Το ματς δεν αντέχει σε ιδιαίτερη κριτική, με τα λάθη στην αμυντική λειτουργία να κοστίζουν μια ακόμη εκτός έδρας ήττα. Αυτό που πειράζει περισσότερο τους ηττημένους είναι η “έκταση” του σκορ. Πρόκειται για την 4η σερί ήττα των κυανοκίτρινων, που δεν έχουν σκοράρει στα τελευταία τρία 90λεπτα.