Καλό απόγευμα αγαπητοί/τες φίλοι/ες από το γήπεδο της Αχαϊκής στην κάτω Αχαγιά. Θα σας κρατήσουμε συντροφιά αυτό το απόγευμα της Κυριακής και θα σας μεταφέρουμε στις οθόνες του υπολογιστή σας του τάμπλετ ή του κινητού σας λεπτό προς λεπτό την σημερινή αναμέτρηση μεταξύ της Αχαϊκής και της Ζακύνθου στα πλαίσια της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Γ΄ Εθνικής του 5ου ομίλου. Ο Σωκράτης Λειβαδάς από την κάτω Αχαγιά και ο Ιάσονας Τσώλης διαδικτυακά θα σας ενημερώνουν για όλα όσα πρόκειται να συμβούν στο κρίσιμο αυτό παιχνίδι.

Μείνετε μαζί μας

Διαιτητές: Αθανασίου (Άρτας), Βασιλόπουλος, Γαλανόπουλος (Αιτωλοακαρνανίας)

Aχαϊκή: (Αλέξης Γαβριλόπουλος): Δρακόπουλος, Γερασιμόπουλος, Στεφανόπουλος, Πατάπης, Παπαδόπουλος Π. , Σωτηρόπουλος, Μητρόπουλος (77′ Χαρίζι), Αποστολόπουλος (84′ Χαρικιόπουλος), Καραγιάννης, Σταυρόπουλος, Ντάζος.

Πάγκος: Χαρικιώπουλος, Τακόπουλος, Μπίτρας, Χαρίζι, Πάγκαλος.

ΑΠΣ Ζάκυνθος: (Mάρκος Στεφανίδης): Διαμαντής, Κίτος (77′ λ.τ. Μαρίνος), Τριανταφυλλίδης, Παπαδόπουλος Δ. , Λιάμης, Άμος, Τσιριγώτης, Πέττας Ρ. , Καραμαλίκης, Τσουκαλάς (63′ Σκοζάϊ), Βαρότσης (73′ Μαρσελίνιο).

Πάγκος: Σκοζάϊ, Μαρίνος, Κυριάζος, Μαυρίας, Μαρσελίνιο.

Η κατάσταση μυρίζει ”μπαρούτη” πριν την έναρξη της αναμέτρησης καθώς υπήρχε ένταση κατά την διάρκεια της εισόδου των οπαδών της Ζακύνθου, καθώς η οπαδοί της Αχαϊκής κινήθηκαν απειλητικά προς το μέρος τους ωστόσο με την παρουσία της Αστυνομίας αποφεύχθηκαν τα χειρότερα.

Βροχερός ο καιρός στην Κάτω Αχαγιά, ωστόσο η βροχή τούτη την ώρα έχει σταματήσει. Αξίζει να σημειωθεί ότι δεν επικρατεί αέρας στο γήπεδο.

Περίπου 150 φίλοι της Αχαϊκής βρίσκονται στο γήπεδο.

Από την πλευρά του οι Ζακυνθινοί φίλαθλοι είναι περίπου 20

Σε καλή κατάσταση ο αγωνιστικός χώρος ωστόσο έχει βρέξει και η προσπάθεια των παιχτών θα γίνει δυσκολότερη.

Πίσω από τον πάγκο των φιλοξενούμενων βρίσκονται ένθερμοι φίλοι της Αχαϊκής οι οποίοι προσπαθούν να ασκήσουν με τον δικό τους τρόπου ψυχολογική πίεση στους φιλοξενούμενους.

Παιχνίδι ”θανάτου” για τις δυο ομάδες καθώς οι γηπεδούχοι καίγονται για νίκη. Από την άλλη η ομάδα της Ζακύνθου σε περίπτωση θετικού αποτελέσματος θα ανασάνει.

Μόνο ο προπονητής κ. Στεφανίδης και ο κ. Μπαλής βρίσκονται στον πάγκο της Ζακύνθου, οι υπόλοιποι παράγοντες της ομάδας παρακολουθούν το παιχνίδι από την εξέδρα καθώς ο παρατηρητής τους έβγαλε εκτός αγωνιστικού χώρου.

Αυξάνεται η προσέλευση των φιλάθλων της Αχαϊκής.

Βγαίνουν οι δυο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο. Η ομάδα της Ζακύνθου αγωνίζεται με τη θαλασσί φανέλα,  μπλε σορτσάκι και μπλε κάλτσα. Ενώ η Αχαϊκή ”παραδοσιακά κίτρινη φανέλα, μαύρο σορτσάκι, κίτρινη κάλτσα.

Επιστροφή του Παπαδόπουλου με τα χρώματα της Αχαϊκής μετά από παρουσία του έμπειρου στόπερ για τρεις μήνες στον Πέλοπα Κιάτου!

Στον πάγκο ο Μαρσελίνιο καθώς αντιμετωπίζει πρόβλημα στον τετρακέφαλο!

Ξεκίνησε το παιχνίδι!

*Οι φίλοι της Αχαϊκής έχουν δημιουργήσει ”θερμή” ατμόσφαιρα.

1′ Αναγνωριστικό παιχνίδι στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Κόρνερ για την ομάδα της Ζακύνθου! Ανεκμετάλλευτο!

*Αρχηγός της ομάδας της Ζακύνθου είναι ο Ηλίας Τσιριγώτης, ενώ από την πλευρά της Αχαϊκής αρχηγός είναι ο Μητρόπουλος

5′ Συμπληρώσαμε τα πρώτα πέντε λεπτά στον αγώνα. Αναγνωριστικό παιχνίδι για τις δυο ομάδες.

*Προσπαθεί να απειλήσει η Αχαϊκή ωστόσο δεν έχει δημιουργήσει κάτι το ανησυχητικό στα καρέ της Ζακύνθου.

Συμπληρώσαμε 10′ λεπτά, παραμένει το 0-0 χωρίς κάτι το ιδιαίτερο. Μοιρασμένο το παιχνίδι μέχρι στιγμής. Η Ζάκυνθος έχει μπει αρκετά καλά στα πρώτα λεπτά.

*Έντονη η ”μουρμούρα” στην κερκίδα των φίλων της Αχαϊκής στα σφυρίγματα του κ. Αθανασίου!

*Παιχνίδι κέντρου μέχρι στιγμής η αναμέτρηση χωρίς κάτι ουσιαστικό στα καρέ των δυο ομάδων!

Ευκαιρία για την Ζάκυνθο!

14′ Άμος, Πέττας Ρ. και Καραμαλίκης  αλλάζουν όμορφα την μπάλα, ο Καραμαλίκης θα βρει τον προωθημένο Κίτο αυτός θα κάνει το σουτ με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ!

*Προσπαθεί η Ζάκυνθος να βρεθεί στα καρέ του Δρακόπουλο και να απειλήσει!

18′ Δυο καλές στιγμές για την Αχαϊκή με τον Μητρόπουλο να κάνει το σουτ έπειτα από μπαλιά του Γερασιμόπουλο ο Διαμαντής θα μπλοκάρει και στην επαναφορά ο Σταυρόπουλος θα σουτάρει άστοχα!

20′ Επικίνδυνη επίθεση για την Ζάκυνθο, ο Παπαδόπουλος έδωσε ωραία στον Τριανταφυλλίδη εκείνος θα επιχειρήσει την σέντρα με τον Δρακόπουλο να μπλοκάρει προ του Τσουκαλά!

21′ Σουτ του Πέττα Ρ. η μπάλα περνάει λίγο άουτ! Ωραίο σουτ από τον νεαρό παίχτη της ομάδας!

*”Άγρια” ομορφιά παίρνει το παιχνίδι με την μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω και τις δυο ομάδες να δείχνουν ότι θέλουν το γκολ!

25′ Φάση διαρκείας στα καρέ της Ζακύνθου! Εκτέλεση κόρνερ του Μητρόπουλου θα διώξουν οι αμυντικοί ο Παπαδόπουλος Π. θα κάνει το σουτ με την μπάλα να περνά πάνω από τα δοκάρια του Διαμαντή!

26′ Τεράστια στιγμή για την Αχαϊκή! ο Στεφανόπουλος βρέθηκε ολομόναχος απέναντι στον Διαμαντή ωστόσο το σουτ που έκανε θα κοντράρει στους αμυντικούς, στην επαναφορά ο Γερασιμόπουλος θα επιχειρήσει να σκοράρει ωστόσο η μπάλα περνάει άουτ!

*Κακή η αντίδραση της άμυνας της Ζακύνθου στην τελευταία καλή στιγμή της Αχαϊκής!

Παραμένει το 0-0 στην Κάτω Αχαγιά στον 26′

*Αρκετά δυνατό το παιχνίδι καθώς οι παίχτες των δυο ομάδων δίνουν δυνατές μονομαχίες!

Βρισκόμαστε στον 30′ της αναμέτρησης έχει ανοίξει το παιχνίδι.

*Η Ζάκυνθος έχει 15 βαθμούς ενώ η Αχαϊκή 13, καίγονται οι δυο ομάδες για πόντους!

33′ Εκτέλεση Κόρνερ του Τριανταφυλλίδη, ο Καραμαλίκης θα πάρει την πρώτη κεφαλιά η μπάλα θα κοντράρει στους αμυνόμενους οι οποίοι θα διώξουν όπως όπως, ωστόσο η μπάλα θα στρωθεί στον Λιάμη εκείνος θα κάνει το σουτ με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ!

Η καλύτερη στιγμή της Ζακύνθου μέχρι στιγμής!

Βρισκόμαστε στο 35′ του αγώνα, με την Ζάκυνθο να στέκεται πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο!

*Κίτρινη στον Τσιριγώτη έπειτα από επικίνδυνο μαρκάρισμα!

Φάουλ σε καλό σημείο για την Αχαϊκή!

38′ Πάνω στο τοίχος η εκτέλεση του Μητρόπουλου! Λήξη ”συναγερμού” στα καρέ της Ζακύνθου

*Πέντε λεπτά ακόμα για την λήξη του πρώτου μέρους!

*Ιδιαίτερα δραστήριοι οι Ντάζος και Γερασιμόπουλος. Από δεξιά επιτίθεται οι Αχαϊκή κατά κύριο λόγο!

Παραμένει το 0-0 στην Κάτω Αχαγιά λίγο πριν την λήξη του πρώτου μέρους!

45′ Σουτ του Ντάζου έπειτα από αντεπίθεση η μπάλα θα περάσει δίπλα από τα δοκάρια του Διαμαντή!

Λήξη του πρώτου μέρους 0-0!

Συμπέρασμα πρώτου ημιχρόνου:

Ισορροπημένο το παιχνίδι στο πρώτο μέρος. Αν υπάρξει νικητής λογικά θα κριθεί στο γκολ. Πολύ καλά στημένη στον αγωνιστικό χώρο η Ζάκυνθος, έχει φτάσει με αξιώσεις 3-4 φορές στα καρέ του Δρακόπουλου. Εάν η ομάδα του Μάρκου Στεφανίδη δείξει το ίδιο πρόσωπο και στο 2ο μέρος έχει πολλές πιθανότητες να φύγει με θετικό αποτέλεσμα από την Κάτω Αχαγιά!

Εντός ολίγων λεπτών ξεκινά το Β’ μέρος!

*Ξεκίνησε το Β’ μέρος χωρίς αλλαγές οι δυο ομάδες!

47′ ΓΚΟΛΛ για την Αχαϊκή 1-0!

Ο Σταυρόπουλος ολομόναχος από τα δεξιά θα σεντράρει παράλληλα και ο Καραγιάννης ανενόχλητος θα κάνει το 1-0 με πλάσε!

*”Κοιμήθηκε” η άμυνα της Ζακύνθου στο γκολ της Αχαϊκής, δεν μπόρεσε να αντιδράσει και μοιραία δέχτηκε το γκολ!

*”Τρικυμία” στην άμυνα της Ζακύνθου στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου!

*Πολλά τα κενά στην άμυνα των φιλοξενούμενων!

Βρισκόμαστε στο 53′

*Προθερμαίνονται οι Μαρσελίνιο, Σκοζάϊ και Μαρίνος

55′ Έχει δώσει ”φτερά” το γκολ στους γηπεδούχους ενώ από την άλλη οι φιλοξενούμενοι δείχνουν να τους έχουν ”κοπεί” τα πόδια

58′ ΓΚΟΛ για την Αχαϊκή 2-0!

Τραγικό λάθος του Τσιριγώτη ο οποίος πήγε να γυρίσει την μπάλα στον Διαμαντή έχασε τον βηματισμό του και ο Καραγιάννης με ψηλοκρεμαστό πλασέ θα κάνει το 2-0

*Δεύτερο γκολ για τον Καραγιάννη

59′ Σουτ του Καραμαλίκη η μπάλα άουτ!

*Καταστροφικό το πρώτο 15λεπτο του Β’ μέρους έχει μπει άσχημα η ομάδα της Ζακύνθου!

61′ Ο Καραμαλίκης θα πασάρει στον Κίτο εκείνος ανενόχλητος από τα δεξιά θα σεντράρει με την μπάλα να πηγαίνει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Δρακόπουλου.

*Αλλαγή για την Ζάκυνθο ο Σκοζάϊ στην θέση του Τσουκαλά

*Πολύ κακή η Ζάκυνθος στην επανάληψη δείχνει ότι έχει αποδιοργανωθεί πλήρως! Ενώ η Αχαϊκή έχει ανέβει και απειλεί

ΓΚΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛ Η ΖΑΚΥΝΘΟΣ 2-1

66′ Ο Παπαδόπουλος  θα κάνει την σέντρα ο Άμος στο ύψος της περιοχής θα κάνει το γυριστό πάνω στην κίνηση αφήνοντας άγαλμα τον Δρακόπουλο!

*Πρώτο γκολ του Νιγηριανού άσου στο πρωτάθλημα!

*Ανέβηκε η Ζάκυνθος μετά το γκολ!

*Πιέζει η Ζάκυνθος για την ισοφάριση!

69′ Όλα για όλα ο Στεφανίδης θα ρίξει στην ”μάχη” τον Μαρσελίνιο

73′ Ο Μαρσελίνιο στην θέση του Βαρότση

*Προσπαθεί να ισοφαρίσει η Ζάκυνθος όλοι οι παίχτες πάνω από το κέντρο, επικίνδυνη η Αχαϊκή στην κόντρα επίθεση!

*Ροντέο το παιχνίδι με την μπάλα να πηγαίνει πάνω – κάτω!

75′ Παγωμάρα στο γήπεδο της Αχαϊκής από τους οπαδούς των γηπεδούχων!

ΓΚΟΛΛΛ 3-1 ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΧΑΙΚΗ

76′ Χατ τρικ ο Καραγιάννης ο οποίος θα πατήσει περιοχή θα περάσει τον Παπαδόπουλο και πλάσαρε τον Διαμαντή κόντρα στην ροή του αγώνα!

*Δυσκολεύει το έργο των φιλοξενούμενων

77′ Αλλαγή για την Αχαϊκή έξω ο Μητρόπουλος μέσα ο Χαρίζι

77′ Αλλαγή για την Ζάκυνθο λόγω τραυματισμού ο Κίτος θα περάσει έξω και στην θέση του θα μπει ο Μαρίνος

80′ Παραμένει το 3-1 αγκαλιά με την νίκη η Αχαϊκή δύσκολα τα πράγματα για την Ζάκυνθο!

*Μπλέκει το πράγμα στην βαθμολογία καθώς η Αχαϊκή σε περίπτωση νίκης θα περάσει την Ζάκυνθο φτάνοντας τους 16 βαθμούς που θα μείνει πίσω με 15!

84′ Ο Χαρικιόπουλος θα περάσει στην θέση του Αποστολόπουλου

85′ Σουτ του Σταυρόπουλου επικίνδυνο η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Διαμαντή! Καλή στιγμή για την Αχαϊκή!

87′ Ο Καραμαλίκης στην περιοχή θα πασάρει στον Σκοζάϊ εκείνος θα κάνει το σουτ με την μπάλα να περνάει πάνω από τα δοκάρια του Δρακόπουλο!

88′ Κεφαλιά του Καραμαλίκη έπειτα από σέντρα του Τριανταφυλλίδη η μπάλα άουτ!

*Κίτρινη στον Λιάμη για αντικανονικό μαρκάρισμα

*Οδεύει προς το τέλος του το παιχνίδι χωρίς κάτι το ιδιαίτερο!

*Κίτρινη στον Καραγιάννη

90+2′ Ωραίο σουτ του Μαρίνου ο Δρακόπουλος απομακρύνει σε κόρνερ!

*Διαδικαστικού χαρακτήρα τα τελευταία λεπτά!

Λήξη της αναμέτρησης 3-1 τελικό αποτέλεσμα υπέρ της Αχαϊκής!

Τελικό συμπέρασμα:

”Αυτοκτονία” για την Ζάκυνθο στο 2ο μέρος δώρο της άμυνας και τα τρία γκολ της Αχαϊκής, απροσεξίες και λάθη στοίχισαν ακριβά στους κυανοκίτρινους που στην επανάληψη ήταν αγνώριστοι σε σχέση με το 1ο μέρος. Το εκπληκτικό  γκολ του Άμος μπορεί να ξανά έβαλε την Ζάκυνθο στην διεκδίκηση της ισοπαλίας όμως ο Καραγιάννης με ένα προσωπικό του τέρμα ”εκτέλεσε” του φιλοξενούμενους που γυρίζουν στο νησί για μια ακόμη φορά με άδεια χέρια. Ο επιθετικός της Αχαϊκής ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής των Κιτρινόμαυρων πετυχαίνοντας χατ τρικ στο δεύτερο 45λεπτο. Η Αχαϊκή προσπέρασε την Ζάκυνθο στην βαθμολογία φτάνοντας του 16 βαθμούς και έχει να ταξιδέψει στην Κεφαλλονιά για να παίξει με το Ληξούρι, ενώ η Ζάκυνθος έχει πολύ δύσκολη αποστολή στον Πύργο κόντρα στον Πανηλειακό.