Χωρίς εκπλήξεις κύλησε το Σάββατο για την Α΄ κατηγορία της ΕΠΣ Ζακύνθου… Δύο παιχνίδια έγιναν που πέρασαν στην ιστορία χωρίς να αφήσουν το δικό τους στίγμα… και πως να το αφήσουν όταν και στα δύο ματς μπήκαν 15 τέρματα… Αυτό πλέον δείχνει ότι γενικά υπάρχει πρόβλημα όσον αφορά το επίπεδο… Εν πάση περιπτώσει… Ο Παναρτεμισιακός πέρασε χωρίς να ιδρώσει το εμπόδιο του Ελατιακού τον οποίο κέρδισε 8-1 (6-1 ημίχρονο) Στον Πλάνο η ΑΕ Γερακαρίων πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα κόβοντας όμως το ογυγόνο στον Αχιλλέα που πλέον  αρχίζει και συνειδητοποιεί ότι τα πράγματα είναι άκρως πολύ δύσκολα για αυτόν!

Κοντσέρτο για πολυβόλα… ο Παναρτεμισιακός

Με πρωταγωνιστές Χριστοδουλόπουλο και Αλεξανδρίδη ο Παναρτεμισιακός όχι μόνο απλά έκανε το καθήκον του αλλά και έπαιξε πολύ καλό ποδόσφαιρο απέναντι στον Ελατιακό που πλέον πρέπει να προετοιμάζεται για τα μπαράζ παραμονής!

Οι παίκτες του Θανάση Σταματόπουλου κυρίως στο πρώτο μέρος παίζοντας πολύ σωστά κατάφεραν πλήρως να καθαρίσουν πολυ γρήγορα την ¨μπουγάδα” και να πάνε χαλαρά στο Β΄ μέρος… Με πρωταγωνιστές τον Κώστα Χριστοδουλόπουλο ο οποίος ‘έκανε ένα από τα καλύτερα του παιχνίδια και φυσικά τον serial killer  Άλκη Αλεξανδρίδη ο οποίος πέτυχε 5 γκολ τα “ελάφια”  πήραν άλλο ένα τρίποντο και συνεχίζουν την ανοδική τους πορεία…

Για το αγωνιστικό μέρος αυτού του παιχνιδιού δεν χρειάζεται να κάνουμε καμιά ανάλυση καθώς τόσο το σκορ όσο και η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων ‘ήταν κάτι παραπάνω από εμφανή!  Το σκορ άνοιξε ο συνήθης “ύποπτος” σε αυτές τις περιπτώσεις Άλκης Αλεξανδρίδης  στο 5΄ αλλά ο Ελατιακός σε μια οργανωμένη επίθεση ισοφάρισε με τον Ποταμίτη στο 7΄ της αναμέτρησης. Όμως οι γηπεδούχοι κάνοντας αυτό που ξέρουν καλά κατάφεραν να πετύχουν αλλά 5 τέρματα 4 εξ αυτών με τον Αλεξανδρίδη και ένα από τον Χριστοδουλόπουλο… Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι έριξαν την ταχύτητα  τους και πήγαν πιο συντηρητικά… Απλά όμορφα και ωραία το σκορ έκλεισε στο 8-1 με τα γκολ του Βασίλη Κλάδη και Σκιαδόπουλου

ΠΑΝΑΡΤΕΜΙΣΙΑΚΟΣ (Σταματόπουλος Θ.):Kυπριώτης, Βαρβαρίγος (65’ Σκιαδόπουλος Κ.), Κορφιάτης (80’ Κορφιάτης Ν.), Τσιόλης, Καπετάνης, Μπάστας Τ. , Χριστοδουλόπουλος, Κλάδης Β. (73’ Κλάδης Λ.), Αλεξανδρίδης, Σταμίρης, Ραυτόπουλος

ΕΛΑΤΙΑΚΟΣ (Σπυρόπουλος Ανδρ.): Θεοδώσης Λ.Π. (46’ Πλαρινός Π.), Μπάστας Α. (69’ Θεοδώσης Π.), Πυλαρινός Κ., Πυλαρινός Ι., Πυλαρινός Δ., Φραγκογιάννης Κ., Ποταμίτης Μ. (46’ Πυλαρινός Π.), Θεοδώσης Φ., Πυλαρινός Ντ., Τσουκαλάς Π., Ποταμίτης Π.

Πεντάρα παραμονής η ΑΕ Γερακαρίων…

Πιο εύκολο από αυτό που περίμενε ήταν το απόγευμα για την ΑΕ Γερακαρίων που “καθάρισε” στο άψε σβήσε τον Αχιλλέα μέσα στην έδρα του με 5-1! Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι και πήραν μια δίκαιη νίκη που τους δίνει το δικαίωμα της ελπίδας να παραμείνουν στην κατηγορία. Από την άλλη ο Αχιλλέας δεν έχει μια αχίλλειο πτέρνα αλλά αρκετές καθώς η ομάδα δεν μπορεί να ξεκολλήσει από την τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα!

Η ΑΕ Γερακαρίων πήρε από νωρίς κεφάλι στο σκορ και κατάφερε να γίνει το απόλυτο αφεντικό στο παιχνίδι… το πρώτο μέρος βρήκε την ομάδα του Γιάννη Ψάρρη να προηγείται με 0-3 με τα γκολ του Χάρη Βούτου, Καμπεράϊ και το αυτογκόλ του Λίτα… στην επανάληψη δεν άλλαξε κάτι στο παιχνίδι… οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν αλλά δύο γκολ με τον Βούτο και τον Πλαρινό, ενώ λίγο πιο πριν ο Αχιλλέας είχε μειώσει με τον Ντάστη με πέναλτι.

ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΖΑΚΥΝΘΟΥ (Τσιντσιλώνης)  Κεφαλάς, Χατζηγεωργίου  Βούτος, Καλογέρης, Λίτα, Κουτουλογέννης Πέττας, Μπουργιέζης (55΄ Μαρίνος)  Τζαβαλάς, Ντάτση, Δεμερτζής

ΑΕ ΓΕΡΑΚΑΡΙΩΝ (Γιάννης Ψάρρης) Πλαρινός Ι, Γιαννόπουλος, Μουζάκης (77΄ Μαμφρέδας), Μετζαλίρας, Πόθος, Μόρφης, Πλαρινός Χ., Καμπεράϊ, Βούτος, Ψάρρης, Πλαρινός Γ.