Σε ένα παιχνίδι στο οποίο ευτυχώς… υπήρχαν οι τηλεοπτικές κάμερες, για να καταλάβουν άπαντες το τι έχει συμβεί, η πρωτοπόρος Κέρκυρα πήρε αυτό που τόσο πολύ ζητούσε στο «φρούριο» της Ζακύνθου, έστω και αν χρειάστηκε να αθετήσει κάθε ηθικό κανόνα, μη τηρώντας το fair play στην επίμαχη φάση που έφερε το δεύτερο και νικητήριο γκολ του Μπαλντοβαλίεφ (1-2). Το παιχνίδι κυριολεκτικά τινάχτηκε στον αέρα και είναι ευτύχημα το γεγονός ότι ολοκληρώθηκε μετά χιλίων κόπων και βασάνων, για να μην μηδενιστεί η γηπεδούχος ομάδα.

Οι φιλοξενούμενοι «χάλασαν» ένα πολύ όμορφο και θεαματικό μέχρι εκείνη την στιγμή ματς, αρνούμενοι να επιστρέψουν τη μπάλα πίσω στους αντιπάλους τους, όταν ο Ξενοδόχοβ την πέταξε εκτός αγωνιστικού χώρου, για να παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες στον τραυματία εκείνη την στιγμή Νίκο Πέττα.

Στη φάση λοιπόν του 85’ οι παίχτες της Κέρκυρας συνέχισαν κανονικά (!) την προσπάθεια τους, δίχως να γυρίσουν τη μπάλα στους συναδέλφους τους ως όφειλαν… ηθικά, με αποτέλεσμα να γίνει εκεί το 1-2 και το γήπεδο να μετατραπεί σε «πεδίο μάχης», απ’ τους εξαγριωμένους φίλους των γηπεδούχων.

Το ματς διεκόπη για περίπου 25 λεπτά, με τον διαιτητή της αναμέτρησης να μπαίνει «παρέα» με τους βοηθούς του στα αποδυτήρια και να απειλεί με οριστική διακοπή την αναμέτρηση.

Μετά από πολλές διαβουλεύσεις και ενέργειες διοίκησης και τεχνικού τιμ της Ζακύνθου, το διαιτητικό τρίο επέστρεψε στον αγωνιστικό χώρο για να ολοκληρωθεί το παιχνίδι, με το τελικό σφύριγμα του Ρούσσου- Μπεκερτζή να βρίσκει τους Κερκυραίους να πανηγυρίζουν τη νίκη που τους κρατά μόνους πρώτους, μέσα σε έντονες αποδοκιμασίες απ’ την εξέδρα.

Με τα πολλά η ένταση εκτονώθηκε, με την αποστολή της Κέρκυρας να φεύγει απ’ την πίσω πλευρά του γηπέδου, εκεί όπου λίγοι φίλοι των Κυανοκίτρινων χειροκρότησαν ειρωνικά τους νικητές, υπό την ισχυρή παρουσία αστυνομικής δύναμης.

Κρίμα για το εξαιρετικό μέχρι εκείνη την στιγμή… ντέρμπι!

Ένα εξαιρετικό παιχνίδι παρακολούθησαν οι 1000 και πλέον φίλοι του ΑΠΣ Ζάκυνθος στο δημοτικό στάδιο, μέχρι να γίνει η unfair φάση του Μπαλντοβαλίεφ στο 85ό λεπτό. Η Κέρκυρα ευτύχισε να προηγηθεί με το Σίκιμιτς στο 39’, όταν ο τελευταίος πήρε μπαλιά «πάρε- βάλε» απ’ τον Σουάνη για το 0-1. Οι φιλοξενούμενοι είχαν και μια κλασική ευκαιρία για δεύτερο γκολ, όταν ο Στασινόπουλος απομάκρυνε πάνω στη γραμμή τη «φαρμακερή» κεφαλιά του Σίκιμιτς μετά την εκτέλεση κόρνερ του Τσαουσάϊ. Έτσι οι «Φαίακες» πήγαν στ’ αποδυτήρια με προβάδισμα ενός τέρματος.

Στην επανάληψη οι παίχτες του Τζανλούκα Κολονέλο, κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση με το απίστευτο αυτογκόλ του Ραπτάκη, που «κρέμασε» το Βρονταρά , προσπαθώντας να του γυρίσει τη μπάλα απ’ το ύψος της μικρής περιοχής.

Οι γηπεδούχοι είχαν πάρει τα «πάνω» τους ψυχολογικά, με το παιχνίδι να αποκτά μια άγρια ομορφιά και τη μπάλα να πηγαίνει πάνω- κάτω. Εν τέλει πέντε λεπτά πριν το τέλος, το Ιόνιο ντέρμπι μεταφέρθηκε νοητά στη μακρινή Βαγδάτη, γιατί οι παίχτες και το τεχνικό τιμ της Κέρκυρας, θεώρησαν ότι δεν έπρεπε να τηρηθεί το «ευ αγωνίζεσθαι» μπροστά στις όποιες βαθμολογικές σκοπιμότητες της αναμέτρησης, εξαγριώνοντας με την ενέργεια τους αυτή όλο τον κόσμο.

ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ (Τζανλούκα Κολονέλο): Ξενοδόχοβ, Στασινόπουλος (78’ Πετράκος), Αποστόλου, Μπίρης, Φωτιάς, Πέττας, Ρούγιοβιτς (75’ Βλαχοκυριάκος), Σκαθαρούδης, Τορεσάνι, Όττα, Χατζησάββας

ΠΑΕ ΚΕΡΚΥΡΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Βρονταράς, Μαραγκός (87′ Κρητικός), Καραγιαννίδης, Σουάνης, Γκόμες, Τσαουσάϊ (75′ Μπαλντοβαλίεφ), Ραπτάκης, Ανδρεόπουλος, Ζορμπάς (82′ Μπεριάν), Κουτσόπουλος, Σίκιμιτς