Ήττα σοκ στην εκπνοή του αγώνα υπέστη η ΑΓΕΖ στο κλειστό της Παναγούλας από την Δύμη για την 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 ΕΣΚΑΗ!

Η ήττα αυτή φέρνει την Ζακυνθινή ομάδα σε δύσκολη βαθμολογική θέση στην προσπάθεια που κάνει την φετινή χρονιά. Οι νησιώτες παρά το καλό ξεκίνημα, έδειξαν στην συνέχεια σημεία αγωνιστικής κάμψης και επήλθε το μοιραίο! Στο πρωτο δεκάλεπτο γηπεδδούχοι και φιλοξενούμενοι πήγαιναν χέρι χέρι με την ΑΓΕΖ να προηγείται με 19-16.

Στην δεύτερη περίοδο μπόρεσε να αυξήσει λίγο τη διαφορά της από τους Αχαιούς και να ξεφύγει με έξι πόντους για να κλείσει το ημίχρονο 36-30. Από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι εδειξαν σημεία κατάρευσης και το Τρίτο δεκάλεπτο ήταν κάκιστο με την Δύμη να μείωνει στους δύο πόντους την διαφορά (50-48)

Η τελευταία περίοδος ήταν καθοριστική για το σύνολο του Δημήτρη Κοριανίτη που είχε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη, ωστόσο κυριολεκτικά «αυτοκτόνησε» στο φινάλε. Με το σκορ στο 70-68, ο Θεοδωρίτσης δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει την επίθεση της ομάδας του, ενώ στην συνέχεια της ίδιας φάσης ο Πέττας έκανε επιθετικό φάουλ. Η Δύμη με 2/2 βολές ισοφάρισε 70-70, με το ματς να κρίνεται στην τελευταία φάση. Τελικά οι Αχαιοί με ένα μακρινό και δύσκολο τρίποντο επικράτησαν 73-70, ενώ η ΑΓΕΖ έχασε μέσα από τα χέρια της μια πολύτιμη νίκη.

Ο Θεοδωρίτσης με 17π. ήταν ο πρώτος σκόρερ

Επόμενο ματς για τον σύλλογο από τη Ζάκυνθο είναι με την Αγυιά ΑΕ Πατρών εκτός έδρας

Τα Δεκάλεπτα: 19-16, 36-30, 50-48, 70-73

ΑΓΕΖ (Κοριανίτης Δ.): Πεττας 6, Μαυρίας 2, Βαρβαρίγος 7, Κοτσέτας 14, Μάργαρης Κ. 11, Μπονίκος 12, Θεοδωρίτσης 17., Γιατράς, Μουζάκης, Μάργαρης Ν., Σούλης

Νίκη οι Παμπαίδες…

Την νίκη πήραν οι παμπαίδες στον Πύργο από τον Υπεριωνας Αμαλιαδας με σκορ 50-41.
Τα δεκάλεπτα: 17-7, 11-10, 14-15, 8-9
Α.Γ.Ε.Ζ. (Πανάς): Παράσχης 12(1), Τρούσσας 2, Κλάδης 17(1), Φιορεντίνος 6, Θεοδωρίτσης 2, Γκούσκος 7, Γεώργιζας 2, Νέγκας 2, Μαμφρέδας, Παπαδάτος, Φεραδούρος.

Μεγάλη εμφάνιση και νίκη για τους Παίδες

Μεγάλη νίκη και για τους παίδες χθες επί του Εσπέρου ΑΟΠΑ με σκορ 55-53 σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα.
Τα δεκάλεπτα: 14-08, 14-17, 11-15, 16-13
Α.Γ.Ε.Ζ. (Θεοδόσης-Πανάς): Καψαμπέλης 16(2), Νέγκας, Μουζάκης, Λούτας 4, Αναστόπουλος 5, Κλάδης, Θεοδωρίτσης 2, Νταλιάνης 8, Πλαρινός 2, Σούρμπης 14, Σταμίρης, Βιλιάρδος 4.

Ήττα για τις γυναίκες…

Ήττα και για την γυναικεία από τον Έσπερο ΑΟΠΑ με σκορ 22-42.Οι γυναίκες δυσκολεύτηκαν στο σκοράρισμα και σε συνδυασμό με τα λάθη κατέληξαν στην ήττα.
Τα δεκάλεπτα: 08-13, 04-14, 08-09, 02-06
Α.Γ.Ε.Ζ (Μασλάρη): Μποζίκη, Μαλεβίτη 1, Αγαλιώτη, Τσαμπάζη 1, Ποταμίτη, Μαρούδα 2, Ιωαννίδου 4, Δαλακιάρη, Σκλήβα, Κυπριώτη 14, Μουζάκη, Κακολύρη.