Μια πολύ ‘άσχημη τροπή πήρε το προγραμματισμένο παιχνίδι της Β΄ κατηγορίας της ΕΠΣ Ζακύνθου μεταξύ του Απόλλωνα και του Αχιλλέα με τους γηπεδούχους να μην προσκομίζουν την κατάσταση υγείας των ποδοσφαιριστών. Συγκεκριμένα ο διαιτητής της αναμέτρησης Τάσος Λιβέρης ζήτησε την κατάσταση υγείας των γηπεδούχων με αποτέλεσμα τα λεπτά να κυλούν χωρίς ωστόσο να γίνει κάτι.

Από την μεριά τους οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν πρόβλημα να περιμένουν  λίγο ακόμη . Μετά από 25 λεπτά περίπου ο Διαιτητής έκλεισε το φύλλο αγώνα αφού οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να προσκομίσουν την κατάσταση υγείας. Από εδώ και πέρα τον λόγο έχει η Πειθαρχική Επιτροπή.

Ο Απόλλωνας υπό αυτές τις συνθήκες είναι δύσκολο να γλιτώσει την τιμωρία που σε αυτές τις περιπτώσεις χάνει το παιχνίδι στα χαρτιά με 3-0 υπέρ του αντιπάλου αλλά και τιμωρείται και με αφαίρεση βαθμών από τον πίνακα. Η αλήθεια είναι ότι τέτοια φαινόμενα δεν είναι σωστά και υποβαθμίζουν το άθλημα αφού σε αυτές τις περιπτώσεις πρέπει να τηρούνται σωστά οι κανόνες, πόσο μάλλον με τις καταστάσεις υγείας των ποδοσφαιριστών.