Χρειάστηκε “καρυοθραύστη” η Ζάκυνθος στο ντέρμπι της 11ης αγωνιστικής στο γήπεδο του Μαχαιράδου, προκειμένου να “σπάσει” ένα από τα σκληρότερα “καρύδια” της κατηγορίας.

Τελικά οι κυανοκίτρινοι κατάφεραν να περάσουν αλώβητοι από την έδρα του Παναρτεμισιακού (1-3), παίρνοντας ένα πολύτιμο τρίποντο που τους κρατά στη δεύτερη θέση του σχετικού πίνακα.

ΔΕΙΤΕ ΤΗΝ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ>>>>>>>>

Οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν (όπως αναμενόταν) ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί απέναντι στο μεγάλο τους αντίπαλο, κάνοντάς του τη ζωή όσο πιο δύσκολη μπορούσαν.

Παρά ταύτα η κλάση κάποιων ποδοσφαιριστών “μίλησε” την ώρα που η μπάλα “έκαιγε” και όταν το ματς έδειχνε να στραβώνει μετά την ισοφάριση απ’ τον Παναρτεμισιακό και το Βασίλη Κλάδη στο 68′.

Το γκολ του Λουί Μπεσού ήταν καθοριστικό για τη μετέπειτα εξέλιξη του ματς, αφού το τρίτο γκολ από το Μαλισόβα ήταν αυτό που ουσιαστικά “κλείδωσε” το τρίποντο για τους νικητές. Πιο πριν το σκορ είχε ανοίξει ο Χρήστος Φυτόπουλος με εκτέλεση πέναλτι με το “καλημέρα” στην επανάληψη.

Κρατούσε γερά ο Παναρτεμισιακός στο πρώτο μέρος, αγχωμένη και νευρική η Ζάκυνθος

Δύσκολα έβαλε στη Ζάκυνθο η ομάδα των Λαγκαδακίων στο πρώτο μέρος. Κάτι το πολύ καλό στήσιμο των γηπεδούχων απ’ τον Θανάση Σταματόπουλο στον αγωνιστικό χώρο, κάτι το άγχος και η νευρικότητα των φιλοξενούμενων με την παρουσία και του Δημήτρη Νόλη στον πάγκο, αλλά και ο μικρός αγωνιστικός χώρος, δυσκόλεψαν πολύ τον ΑΠΣ στο πρώτο μέρος.

Αποτέλεσμα όλων των παραπάνω ήταν να μην βρεθεί τρόπος να παραβιαστεί η εστία του Φαραού στις λίγες ευκαιρίες του πρώτου μέρους. Μάλιστα σε μια από αυτές ο νεαρός γκολκίπερ “απογειώθηκε” στο “Γ” της εστίας του, στερώντας ένα εκπληκτικό γκολ από το Ραφαήλ Πέττα, με εκτέλεση φάουλ η οποία στην συνέχεια κατέληξε και στο δοκάρι (9′).

Στο 15′ ο Σόρα θα βγει ωραία απ’ τα αριστερά, βγάζοντας σέντρα για το Μαλισόβα που ολομόναχος στη μικρή περιοχή θα σημαδέψει άστοχα με το κεφάλι.

Ο Παναρτεμισιακός παρέμενε συμπαγής και ανταγωνιστικός, μέχρι που ήρθε η δική του μεγάλη ευκαιρία, για να ανοίξει εκείνος το σκορ στο 28′ με τον Αλεξανδρίδη. Ο έμπειρος επιθετικός βγήκε σε πλάγιο τετ-α-τετ με τον Διαμαντή αλλά το πλασέ του θα φύγει μόλις δίπλα απ’ το αριστερό δοκάρι του Διαμαντή.

Στο επόμενο ακριβώς λεπτό, η Ζάκυνθος θα απαντήσει με το Μαλισόβα να ευνοείται από τις κόντρες και να βγαίνει “φάτσα” με το Φαραό αλλά να καθυστερεί χαρακτηριστικά να πλασάρει με αποτέλεσμα να κοπεί απ’ την αντίπαλη άμυνα. Η τελευταία καλή φάση του πρώτου ημιχρόνου ανήκει στους φιλοξενούμενους, όταν ο Πέττας θα παίξει το “ένα-δύο” με το Μαλισόβα και θα σουτάρει συρτά με τη μπάλα να φεύγει έξω απ’ το δεξί δοκάρι του Φαραού. Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος με το 0-0 να δίνει μεγάλο ενδιαφέρον στο ματς.

Γκολ απ’ τα αποδυτήρια η Ζάκυνθος στην επανάληψη

Με το “καλημέρα” προηγήθηκε στην επανάληψη η ομάδα του Παναγιώτη Τρουπιώτη. Συγκεκριμένα ο Κομιώτης κέρδισε πέναλτι απ’ τον Μπάστα, σε σπρώξιμο του πρώτου μέσα στην περιοχή. Ο Κωστάκης ήταν κοντά στη φάση δείχνοντας αμέσως την λευκή βούλα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο αρχηγός Χρήστος Φυτόπουλος, που θα στείλει αρχικά τη μπάλα στο δεξί δοκάρι του Φαραού και εν συνεχεία στα δίχτυα για το 0-1 στο 47′.

Ακολούθησε ένα καλό διάστημα για τη Ζάκυνθο, που είχε το ματς υπό έλεγχο για ένα 20λεπτο περίπου, με δύο καλές ευκαιρίες στο 62′ και το 65′ με Μπεσού και Κίτο, τις οποίες εξουδετέρωσε ο Φαραός.

Απάντησαν με Κλάδη τα “ελάφια”, ροντέο το ματς

Άγρια ομορφιά απέκτησε το παιχνίδι μετά το 68ο λεπτό, όταν η ομάδα των Λαγκαδακίων έφτασε στην ισοφάριση, μετατρέποντας το παιχνίδι σε “ροντέο”. Σε φάση διαρκείας στα καρέ του Διαμαντή, η μπάλα έφτασε στο Βασίλη Κλάδη (Περκέ) που με ωραίο καλοζυγισμένο σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Διαμαντή σε έξαλλους πανηγυρισμούς από παίχτες και πάγκο για το 1-1. Παρά το σοκ της ισοφάρισης, οι κυανοκίτρινοι κατάφεραν να “απαντήσουν” άμεσα, πριν τα πράγματα γίνουν σκούρα. Στο 69′ ο Μπεσού θα πάρει τη μπάλα στη μικρή περιοχή από εξαιρετικό “τακουνάκι” του Κομιώτη, για να πλασάρει εύστοχα για το 1-2 σε πανζουρλισμό από το μεγαλύτερο μέρος της κερκίδας. Στο ίδιο μήκος κύματος και οι παίχτες που χάρηκαν με την ψυχή τους το γκολ. Οι παίχτες του Σταματόπουλου όμως δεν έλεγαν να παραιτηθούν απ’ την διεκδίκηση του ματς και στο 71′ θα χάσουν μοναδική ευκαιρία για να ισοφαρίσουν ξανά με τον Κορφιάτη στο 71′. Ο νεαρός ακραίος χαφ, θα βρεθεί ολομόναχος απέναντι στο Διαμαντή αλλά θα σημαδέψει άστοχα και δίπλα απ’ το δοκάρι του Διαμαντή.

“Καθάρισε” τη “μπουγάδα” ο Μαλισόβας στο 77′

Αφού έπαιξε με τη φωτιά και δεν “κάηκε” η Ζάκυνθος στη φάση του Κορφιάτη, κατάφερε να φτάσει στο 3ο γκολ και να διώξει μια και καλή το άγχος απ’ τα “πόδια”. Ο Πέττας στο 77′  θα βγάλει “συστημένη” τη μπάλα στο Μαλισόβα, που μέσα από τη μικρή περιοχή θα πλασάρει εύστοχα και θα πάρει το “αίμα” του πίσω, για τις προηγούμενες φάσεις (1-3).

Κάπου εκεί το ματς τελείωσε, με τους παίχτες του Τρουπιώτη να χάνουν δύο ακόμη μεγάλες ευκαιρίες στις καθυστερήσεις για το 4ο γκολ, με τους Πέττα και Μαλλιά να μην στέλνουν τη μπάλα στα δίχτυα του Φαραού. Στην πρώτη φάση ο γκολκίπερ των πράσινων θα πει “όχι” σε πλάγιο τετ-α-τετ (ακολούθησε τη φάση ο Σούρμπης που δεν πρόλαβε να πλασάρει στην κενή εστία), ενώ στη δεύτερη ο Μαλλιάς θα σουτάρει μόλις άουτ.

Διαιτητής ήταν ο Κωστάκης, με βοηθούς τους Πέττα και Κοριανίτη.

Συνθέσεις

Παναρτεμισιακός (Θανάσης Σταματόπουλος): Φαραός, Πολίτης, Χριστοδουλόπουλος, Τσιόλης, Καπετάνης, Μπάστας Αν., Βαρβαρίγος, Κλάδης Β., Αλεξανδρίδης, Τσιριγώτης (42′ Ζανφιράκε- 64′ Σταμίρης), Κορφιάτης (87′ Ραυτόπουλος)

Ζάκυνθος (Παναγιώτης Τρουπιώτης- Δημήτρης Νόλης): Διαμαντής, Φυτόπουλος, Κυριάζος, Μπιάζης Β., Κωστακιώτης, Κίτος, Κομιώτης Χρ. (81′ Σούρμπης), Πέττας Ρ., Μπεσού (89′ Μαρούδας Π.), Μαλισόβας, Σόρα (64′ Μαλλιάς)