Αμετάβλητη παραμένει η ειδική βαθμολογία των μπαράζ του πρωταθλήματος της Α΄ κατηγορίας ΕΠΣ Ζακύνθου καθώς ο Λεβάντες επικράτησε του Αστέρα Μαχαιράδου με 3-0 και το Τσιλιβή του Κατασταρίου με το βαρύ 5-1!

Ύστερα από την ολοκλήρωση της 3η αγωνιστικής ο ΑΟ Λεβάντε έχει 15 βαθμούς. ο ΑΟ Τσιλιβή 10, Ο ΑΟΚ  6 βαθμούς και ο Αστέρας Μαχαιράδου με 0.

Στο γήπεδο των Αμπελοκήπων ο ΑΟ Λεβάντε χωρίς να φορτσάρει ιδιαίτερα κέρδισε τον Αστέρα Μαχαιράδου με 3-0 και έκανε ένα ακόμη βήμα για την επίτευξη του στόχου που δεν είναι άλλος από την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Οι “νυχτερίδες” μπήκαν από νωρίς μπροσστά στο σκορ με γκολ του Διονύση Μαλαφούρη στο 10′. στο 23΄ ο Αλέξης Κομιώτης διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Από εκεί και πέρα οι φιλοξενούμενοι “ξύπνησαν” και μετέφεραν την μπάλα στην αντίπαλη περιοχή, χωρίς ωστόσο να πετύχουν γκολ. Στο Β΄ μέρος οι γηπεδούχοι “κλείδωσαν” τη νίκη όταν ο Ματαράγκας βγήκε τετ α τετ απέναντι στον τερματοφύλακα του αστέρα ο οποίος απέκρουσε την μπάλα, στην επαναφορά ο Σάκης Σοφός με ωραίο σουτ έκανε το 3-0 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα της αναμέτρησης.

Στο γήπεδο του Πλάνου το Τσιλιβή ήταν αυτό που πήρε μια δίκαιη και πέρα για πέρα καθαρή νίκη απέναντι στον ΑΟ Κατασταρίου τον οποίο κέρδισε με 5-1. Οι γηπεδούχοι διανύουν περίοδο καταπληκτικής φόρμας και για 2ο συνεχόμενο παιχνίδι κατάφεραν να φτάσουν σε μια ακόμη νίκη. Στο 4΄ ο Καίσαρης έκανε το 1-0,

δύο λεπτά αργότερα ο Τσάνης διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Στο 30΄ ο Κόκας ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0.

Στο Β΄ μέρος οι γηπεδούχοι κινήθηκαν στι ίδιο περίπου τέμπο. Στο 58΄ ο Αλεξανδρίδης έκανε το 4-0. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τον Λίβο στο 62΄ Στο 73΄ το Καταστάρι είχε δοκάρι με τον Μαρίνο.

Ο Λήτα έγραψε στο 90΄ τον επίλογο του αγώνα κάνοντας το τελικό 5-1 για τους κόκκινους που ακόμη έχουν ελπίδες για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Στο παιχνίδι για τα μπαράζ παραμονής Εθνκός Σκουλικάδου και Αετός Καλιπάδου αναδείχτηκαν ισόπαλοι με 1-1. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν  αλλά ισοφαρίστηκαν στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων!