Δεν αξίζουν τα δάκρυα σε αυτή την ομάδα. Οι ποδοσφαιριστές του Φερνάντο Σάντος αγωνίστηκαν σαν ήρωες και ως τέτοιοι αποχαιρέτησαν το Παγκόσμιο κύπελλο της Βραζιλίας απέναντι στην εφτάψυχη Κόστα Ρίκα και τον τεράστιο τερματοφύλακά της Κέϋλορ Νάβας που με απίστευτες αποκρούσεις απέδειξε (δυστυχώς για εμάς) γιατί θεωρείται γκολκίπερ Παγκόσμιας κλάσης. Σε ένα παιχνίδι που τελείωσε στις 2 παρά 10 τη νύχτα ώρα Ελλάδος, η Ελληνική ομάδα άξιζε πέρα για πέρα την πρόκριση στους «8» όντας εμφανώς ανώτερη από την αντίπαλο της. Όμως τα πάντα σε αυτή τη ζωή τα πάντα είναι δανεικά. Ένα πέναλτι του Γιώργου Σαμαρά ήταν αυτό που μας έστειλε στα νοκ-άουτ για πρώτη φορά στα χρονικά. Ένα πέναλτι (χαμένο αυτή τη φορά) από το Φάνη Γκέκα ήταν αυτό που σήμανε τον «επίλογο». Με δυο μοναδικές χαμένες ευκαιρίες από τον Κώστα Μήτρογλου στο τέλος της κανονικής περιόδου αλλά και σε αυτό της παράτασης η επίσημη αγαπημένη έχασε μια ανεπανάληπτη ευκαιρία να γράψει μια ακόμη «χρυσή» σελίδα στην ιστορία. Και όλα έδειχναν τόσο ιδανικά, όταν ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων έφερε το παιχνίδι στα ίσια, σηκώνοντας ολόκληρη τη χώρα στο «πόδι». Όταν όμως φτάνεις στη «ρωσική ρουλέτα» των πέναλτι, το όποιο αριθμητικό πλεονέκτημα (που είχαμε σε όλη την παράταση) πάει «περίπατο». Ήταν κάτι το συγκλονιστικό για όλους μας αυτό το Μουντιάλ. Μπορεί να ξεκίνησε με το χειρότερο δυνατό τρόπο (ήττα με 0-3 από την Κολομβία) αλλά τα παιχνίδια με Ιαπωνία, Ακτή Ελεφαντοστού και Κόστα Ρίκα θα μείνουν για πάντα χαραγμένα στις μνήμες όσων τα παρακολούθησαν. Η Ελληνική σημαία έμεινε ψηλά σε μια ακόμη διοργάνωση, σε μια δεκαετία γεμάτη από επιτυχίες και στιγμές δόξας. Γι’ αυτή την ομάδα δεν υπάρχει άλλη λέξη, πλην της υπερηφάνειας!

Το ματς περιληπτικά

Παιχνίδι τακτικής στο πρώτο μισάωρο

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες μπήκαν εμφανώς αγχωμένες και μουδιασμένες, με αποτέλεσμα να υποπέσουν σε αβίαστα λάθη, που δεν τους στοίχησαν. Η Ελλάδα συνέχισε να είναι στατική και νωθρή στην ανάπτυξή της, ωστόσο και οι Κοσταρικανοί που είχαν κατοχή κι έκαναν παιχνίδι δεν κατάφεραν να απειλήσουν. Το ματς δεν διεκδικούσε δάφνες ποιότητας και φτάνοντας προς το φινάλε του ημιχρόνου ήρθε η πιο μεγάλη ευκαιρία του αγώνα και ήταν για την Ελλάδα.

Μοναδική ευκαιρία με Σαλπιγγίδη

Ο Χολέμπας κινήθηκε από αριστερά, έβγαλε εξαιρετική σέντρα στο δεύτερο δοκάρι εκεί που πετάχτηκε ο Σαλπιγγίδης (37′) και έπιασε το πλασέ στην κίνηση, όμως ο Νάβας έκανε την απόκρουση του αγώνα κρατώντας ανέπαφη την εστία του με τη μπάλα να βγαίνει κόρνερ. Το ημίχρονο λοιπόν βγήκε «αναίμακτα» για τις δυο άμυνες, με τις δυο ομάδες να μην ρισκάρουν με αποτέλεσμα το θέαμα να μην αρέσει στην εξέδρα, που γιούχαρε στο φινάλε του ημιχρόνου.

“Φτηνό” γκολ και 1-0 από το Ρουίς

Και ενώ η Ελλάδα φάνηκε να μπαίνει πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο, η Κόστα Ρίκα ευτύχησε να ανοίξει το σκορ σε μια φάση που η άμυνα της «γαλανόλευκης» κοιμήθηκε. Ο Μπολάνιος κινήθηκε από αριστερά, πάσαρε παράλληλα στο ύψος της περιοχής, εκεί που δεν υπήρχε χαφ να κόψει τον Ρουίς, ενώ και τα στόπερ σάστισαν. Ο άσος της Κόστα Ρίκα έκανε ένα πλασεδάκι στην αριστερή γωνία, ο Καρνέζης έμεινε όρθιος, ο Σωκράτης δεν βγήκε στη μπάλα κι έτσι άνοιξε το σκορ στο 52′. Ο Σάντος άλλαξε γρήγορα την διάταξη της ομάδας, ρίχνοντας στο ματς τον Μήτρογλου αντί του Σάμαρη και η Εθνική έπαιξε με δυο κόφτες και δυο επιθετικούς.

Με παίχτη λιγότερο στο 67’ η Κόστα Ρίκα

Στο 67′ ο Ντουάρτε έκανε φάουλ για δεύτερη κίτρινη κι ο Γουίλιαμς τον έστειλε στα αποδυτήρια αφήνοντας την Κόστα Ρίκα με 10 παίκτες και την Ελλάδα να έχει μισό ημίχρονο για να φέρει τα πάνω κάτω. Η Ελλάδα έπαιξε σαν τη γάτα με το ποντίκι την Κόστα Ρίκα, που είχε στο νου της μόνο την άμυνα. Η τύχη ήταν με το μέρος της «γαλανόλευκης» που κατάφερε να στείλει το ματς στην παράταση σε… νεκρό χρόνο!

Τους ξέρανε ο Σωκράτης στις καθυστερήσεις!

Ο Παπασταθόπουλος είχε κάνει κούρσα κατεβάζοντας τη μπάλα κι έμεινε ψηλά για την επίθεση. Η μπάλα έφτασε στα καρέ των Κοσταρικανών, ο Γκέκας έκανε ωραίο γυριστό σουτ, ο Νάβας έδιωξε, όμως ο Σωκράτης πήρε το ριμπάουντ και έστειλε με το καλάμι τη μπάλα στα δίχτυα για να φέρει το ματς στο 1-1 στο 90+1′! Η Ελλάδα είχε ευκαιρία να κλέψει την πρόκριση, όμως ο Νάβας είπε «όχι» στον Μήτρογλου, που έπιασε εξαιρετική κεφαλιά στο 90+2′. Ετσι λοιπόν οδηγηθήκαμε στην παράταση!

Γαλανόλευκος μονόλογος και τεράστια ευκαιρία με Μήτρογλου

Η Ελλάδα συνέχισε στο ίδιο μοτίβο και στην παράταση κλείνοντας την Κόστα Ρίκα μέσα στην περιοχή της και πίεσε για το γκολ της πρόκρισης. Ο Κατσουράνης βρέθηκε σε θέση βολής στο 102′ όμως το πλασέ του από καλή θέση βρήκε σε πόδι αμυντικού και πέρασε κόρνερ. Και στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε. Η Κόστα Ρίκα αμυνόταν με νύχια και με δόντια και η Ελλάδα πάλευε για να βρει το «χρυσό» γκολ που δεν θα την έστελνε στον προημιτελικό με την Ολλανδία. Στο 113′ η Ελλάδα έχασε μεγάλη ευκαιρία όταν βγήκε σε κόντρα πέντε με δύο, όμως άργησε να γίνει η πάσα, ο Λάζαρος σούταρε, όμως ο Νάβας έδιωξε με γροθιές. Η τελευταία φάση της παράτασης έμελλε να είναι και η ευκαιρία του αγώνα. Ο Μήτρογλου πήρε κεφαλιά πάσα από τον Γκέκα, όμως ο Νάβας τον νίκησε στο τετ α τετ διώχνοντας τη μπάλα σε κόρνερ! Στο τέλος του αγώνα αποβλήθηκε ο Φερνάντο Σάντος για διαμαρτυρία και είδε τα πέναλτι από την φυσούνα…