Τεράστια νίκη -έστω και σε φιλικό επίπεδο- πανηγύρισε η Λαμία το απόγευμα του Σαββάτου, διασύροντας τον Άρη με σκορ 4-0 στο ΔΑΚ.

Μπροστά σε περισσότερους από 2000 φιλάθλους (μεταξύ των οποίων και δέκα της ομάδας της Θεσσαλονίκης), οι παίκτες του Μπάμπη Τεννέ έκαναν… ότι ήθελαν τους «κίτρινους», κυριαρχώντας απόλυτα στο γήπεδο και πραγματοποιώντας την καλύτερή τους εμφάνιση κατά την φετινή τους προετοιμασία.

Σκόρερ για την ομάδα μας οι Πίντο, Βάντερσον, Τσούκαλος και Κοτσώνης, ενώ αξίζει να σημειωθεί πως δεν ήταν λίγοι οι φίλαθλοι που κατά την αποχώρησή τους, έβγαζαν φωτογραφίες των φωτεινό πίνακα του γηπέδου…

Η Λαμία μπήκε με πολύ διάθεση στο παιχνίδι, κρατόντας την μπάλα στα πόδια της και προσπαθόντας να βρει διόδους προς την αντίπαλη περιοχή. Σταδιακά όμως και μετά το πρώτο δεκάλεπτο, ο Άρης ισορρόπησε, με την ομάδα μας όμως να παραμένει δραστήρια. Με τη συμπλήρωση δέκα λεπτών λοιπόν στο παιχνίδι, είχαμε και την πρώτη καλή στιγμή, όταν ο Βασιλόγιαννης εκτέλεσε ένα στημένο, ο Κοτσώνης πήρε την κεφαλιά στο πέναλτι, δεν ήταν όμως όσο καλή θα ήθελε και ο Διούδης μπλόκαρε. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν το γκολ, με τον Αντρέου να κάνει μια βαθιά μπαλιά για τον Ντούνη, αυτόν να μπαίνει στην περιοχή, όμως ο Πίτκας είπε «όχι» στο σουτ που επιχείρησε, διώχνοντας σε κόρνερ.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ήταν η σειρά των «κυανολεύκων» να αγγίξουν το 1-0. Ο Πίντο μπήκε από πλάγια θέση στην περιοχή και σούταρε, με τον Διούδη να διώχνει ενστικτωδώς με τις γροθιές. Στην επαναφορά η μπάλα έφτασε στον Κοτσώνη, του οποίου η κεφαλιά ωστόσο έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 23′ ο Πεταυράκης σέντραρε από αριστερά, με τον Βασιλόγιαννη να σηκώνεται στο ύψος του πέναλτι και να παίρνει την κεφαλιά, η μπάλα όμως έφυγε λίγο πάνω από την εστία του Διούδη. Στο 29ο λεπτό και μετά από ωραία συνεργασία του Πίντο με τον Βάντερσον, η μπάλα έχει τελικό αποδέκτη τον Βάντερσον που με προσωπική ενέργεια μπήκε στην περιοχή, όμως ο γκολκίπερ του Άρη έπεσε και μπλόκαρε το σουτ που έκανε.

Στο μισάωρο το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο και μπορεί να μην είχε ευκαιρίες, αλλά είχε ρυθμό. Εν τέλει, πριν οι δύο ομάδες οδηγηθούν στα αποδυτήρια, η Λαμία άνοιξε το σκορ, επιβεβαιώνοντας έτσι την ελαφρά υπεροχή που είχε. Συγκεκριμένα, στο 42′ και από κόρνερ του Βασιλόγιαννη από δεξιά, ο Πίντο… στριφογύρισε στην περιοχή και ανατράπηκε από Μπούρμπο, με τον διαιτητή κ. Γρατσάνη να δείχνει τη βούλα του πέναλτι. Ο ίδιος ο Βραζιλιάνος επιθετικός εκτέλεσε από τα έντεκα βήματα και νίκησε τον Διούδη, κάνοντας το 1-0, που ήταν και το σκορ στην ανάπαυλα.

Άν η Λαμία ήταν καλή στο πρώτο μισό, τότε στην επανάληψη έβγαζε… φωτιές! Οι παίκτες του Μπάμπη Τεννέ ήταν απόλυτοι κυρίαρχοι στον αγωνιστικό χώρο και έκανε ότι ήθελαν τους αντίστοιχους του Άρη, που ήταν ανύμποροι να αντιδράσουν. Τις διαθέσεις τους οι «κυανόλευκοι» τις έδειξαν νωρίς-νωρίς στο δεύτερο μέρος. Συγκεκριμένα, στο 51′ και από μπαλιά του Μπουλούλη, ο Βάντερσον έκανε μία εξαιρετική κούρσα από αριστερα, έβαλε στην πλατη του όποιον αμυντικό βρηκε, ετρεξε περίπου 30 μέτρα και με… οβίδα έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Διούδη, που δεν μπορούσε να αντιδράσει, κάνοντας το 2-0. Οι «κίτρινοι» προσπάθησαν να αντιδράσουν, όμως ο Πίτκας δεν είχε πρόβλημα να μαζέψει το σουτ του Ντούνη στο 61′.

Δύο λεπτά αργότερα, ήρθε και το τρίτο γκολ για την ομάδα μας. Ο Μπλάζιτς έκανε τη μπαλιά για τον Τσούκαλο στη μεγάλη περιοχή και δεξιά, αυτός επιχείρησε το διαγώνιο σουτ και νίκησε γον Διούδη για το 3-0. Πριν δε συνέλθουν οι Θεσσαλονικείς, η Λαμία έδωσε ακόμα μεγαλύτερες διαστάσεις στη νίκη της. Στο 66ο λεπτό, ο νεοεισελθών Αυγενικού εκτέλεσε ένα φάουλ από δεξιά, στο δεύτερο δοκάρι ο Κοτσώνης πετάχθηκε και από κοντά με κεφαλιά «έγραψε» το 4-0. Ο ρυθμός κάπου εκεί -όπως ήταν λογικό- έπεσε, με τις δύο ομάδες να κατεβάζουν… ταχύτητα.

Στο 70′ ο Διούδης δεν είχε πρόβλημα να μπλοκάρει την προσπάθεια του Καραγιάννη, για να πλησιάσει το γκολ ο Άρη στο 84′. Ο Νέτο σούταρε έξω από την περιοχή, ο Πίτκας βρήκε ελάχιστα τη μπάλα και με τη βοήθεια του δοκαριού την έστειλε κόρνερ. Δύο λεπτά αργότερα και σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Νέτο και πάλι, η μπάλα «τράνταξε» το αριστερό δοκάρι του πορτιέρο της ομάδας μας. Έτσι, το 4-0 παρέμεινε μέχρι τέλους, με τους «κυανόλευκους» να αποσπούν το χειροκρότημα του κόσμου.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Πίτκας (46′ Tσενάμο), Σπυρόπουλος, Πεταυράκης, Αναστασιάδης, Κοτσώνης, Όμο, Μπουλούλης, Μπλάζιτς (64′ Αυγενικού), Βασιλόγιαννης (57′ Καραγιάννης), Πίντο (57′ Τσούκαλος), Βάντερσον (57′ Ντουρμισάι)

ΑΡΗΣ (Νίκος Αναστόπουλος): Διούδης, Μπούρμπος (55′ Καράμπελας), Ιντζίδης, Ραούλ Μπράβο, Τσουμάνης (55′ Τζανακάκης), Ρόβας (55′ Νέτο), Αντρέου (55′ Παυλίδης), Ανάκογλου, Καπνίδης, Μιλούνοβιτς (46′ Ίλιτς), Ντούνης (68′ Ντόγος)

Πηγή: lamiaole