Με νίκες άνοιξαν την “αυλαία” της 3ης αγωνιστικής τα δύο φαβορί των σημερινών αναμετρήσεων. Συγκεκριμένα Ολυμπιακός Βόλου και ΑΕΚ, “λύγισαν” τους σκληροτράχηλους Απόλλωνα Καλαμαριάς και Α.Ο Χανίων, με 3-2 και 2-0 αντίστοιχα.

Οι ερυθρόλευκοι πήραν τους πρώτους βαθμούς τους, στο Βόρειο όμιλο, ενώ η Ένωση μετρά ήδη 3/3 στο Νότο και βάζει από νωρίς πλώρη για την πρώτη θέση της κανονικής περιόδου.

Οι Βολιώτες κάτω από δύσκολες καιρικές συνθήκες, με βροχή και αέρα, κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση του μαχητικού Απόλλωνα Καλαμαριάς στο ΕΑΚ, κάνοντας σεφτέ και πανηγυρίζοντας το πρώτο τους τρίποντο στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής.

Το τελικό 3-2 στον Βόλο, μάλιστα, διαμορφώθηκε με τον πλέον εντυπωσιακό τρόπο και με τρία γκολ σε τρία λεπτά στην επανάληψη, εκεί όπου οι γηπεδούχοι έκαναν επική ανατροπή.

Μπροστά στο σκορ βρέθηκε ο Ολυμπιακός Βόλου στο 7′. Ο Πινάρες εκτέλεσε κόρνερ και ο Κούτσι με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Στο 27′ οι Θεσσαλονικείς έφτασαν στην ισοφάριση, όταν από σέντρα του Κατσιαρού από αριστερά, ο Κολίτσι δεν πραγματοποίησε καλή έξοδο, με αποτέλεσμα ο Ευσταθίου από το δεύτερο δοκάρι να σκοράρει με σουτ. Οι παίκτες του Θωμά Γράφα, μάλιστα, θα μπορούσαν πολύ γρήγορα, στο 36′, να φτάσουν στο 1-2, αλλά ο Τσούτσης με κεφαλιά είδε τη μπάλα να σταματά στο δοκάρι.

Ό,τι δεν πέτυχαν στο 36′ οι φιλοξενούμενοι, το κατάφεραν στο 56′. Ο Γιαλούσης έδωσε στον Μπάρμπα, αλλά ο Νατσιόπουλος του έκλεψε τη μπάλα, την έδωσε στον Τσούτση και αυτός σκόραρε με σουτ. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, στο 57′, ο Μακρυδημήτρης βρέθηκε στην περιοχή του Απόλλωνα και με σουτ, ύστερα από πάσα του Μέζα, έκανε το 2-2.

Ανατροπή για τους Βολιώτες και 3-2 στο 59′. Έπειτα από γέμισμα του Μέζα, ο Μπιτάνγκ με διαγώνιο σουτ νίκησε τον Βρονταρά.

Λίγο αργότερα, μάλιστα, έμειναν και με δέκα ποδοσφαιριστές, ωστόσο ούτε αυτό στάθηκε ικανό να τους λυγίσει, με τον Ολυμπιακό Βόλου να κρατά με νύχια και με δόντια τη νίκη, την ίδια ώρα που οι «Πόντιοι» παραμένουν χωρίς τρίποντο μετά από τρεις αγωνιστικές στον Βόρειο όμιλο.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Νίκος Παντελής): Κολίτσι, Ζέρης, Μπάρμπας, Γιαλούσης, Μαργαρίτης, Μακρυδημήτρης, Μαρτίνεθ (46′ Μέζα), Πινάρες, Νικολιάς (67′ Κεσίδης), Μπιτάνγκ, Κούτσι (83′ Διαμαντόπουλος).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ (Θωμάς Γράφας): Βρονταράς, Γαλανόπουλος, Κατσιαρός, Δήμου (87′ Καράμπελας), Μπερτέν, Ακασού (80′ Σουλίδης), Ολίσε, Νατσιόπουλος (67′ Γκέσιος), Τσούτσης, Ευσταθίου, Βασίλης Παπαδόπουλος.

Μπορεί η ΑΕΚ να έβρισκε συνεχώς αδιέξοδα επί 76 λεπτά, αλλά η έμπνευση του Μάνταλου σε εκείνο το λεπτό και η κεφαλιά του Κολοβέτσιου δέκα λεπτά αργότερα αρκούσαν προκειμένου να πάρει τη νίκη με 2-0 επί των Χανίων και να φύγει με τους τρεις βαθμούς από την Κρήτη, συνεχίζοντας τη νικηφόρα πορεία της στο πρωτάθλημα.

Απόλυτος πρωταγωνιστής της “Ένωσης” ο Πέτρος Μάνταλος, καθώς έβαλε το γκολ με το οποίο άνοιξε το σκορ η ομάδα του, ενώ από δική του εκτέλεση φάουλ προήλθε και το δεύτερο που σημείωσε ο Κολοβέτσιος.

Πάνω από όλα έδειξε ότι είναι αυτός που δεν θα διστάσει να πάρει την μπάλα στα πόδια του, όταν αυτή καίει, προκειμένου να βγάλει την ομάδα από τη δύσκολη θέση.

Εκεί που κανένας δεν μπορούσε να λύσει το “γόρδιο δεσμό” των Χανίων, ανέλαβε να το κάνει ο Μάνταλος. Ο διεθνής μέσος θα εκτελέσει απευθείας φάουλ από τα αριστερά με μαθηματική ακρίβεια και σκοράρει με ένα γκολ, πανέμορφο, προϊόν άριστου συνδυασμού σύλληψης και εκτέλεσης.

Απαλλαγμένοι από το άγχος της προτέρας κατάστασης, οι ποδοσφαιριστές του “Δικεφάλου”, κυκλοφόρησαν καλύτερα την μπάλα, μπροστά στους γηπεδούχους που περιορίστηκαν σε ένα παθητικό αμυντικό ρόλο, εμφανώς επηρεασμένοι από γκολ που δέχτηκαν.

Επισφράγιση των ανωτέρω, το δεύτερο γκολ της “Ένωσης” μετά από εκτέλεση φάουλ του Μάνταλου και γκολ του Κολοβέτσιου που νίκησε με κεφαλιά τον Ρίζο, στο 86′.

ΧΑΝΙΑ: Ρίζος, Παπατζίκος, Εσόνο, Μανωλάς, Γκότοβος, Σιλιγαρδάκης, Γκούμας (80′ Καραγιάννης), Καμινιώτης, Γουέλκαμ, Κρητικός (52′ Καραλής), Πάγκαλος.

ΑΕΚ: Ανέστης, Μπακάκης, Λαμπρόπουλος, Κολοβέτσιος, Πεταυράκης (63′ Ζόριτς), Κορδέρο, Γεωργέας, Πλατέλλας (87′ Ντακόλ), Μάνταλος, Μπαρμπόζα (90′ Ρόβας), Αραβίδης.

ΓΚΟΛ: 76′ Μάνταλος,  86′ Κολοβέτσιος

Πηγή πληροφοριών: sport24.gr