Στο ίδιο έργο θεατές βρέθηκαν οι φίλοι της Ζακύνθου που για ένα ακόμη εκτός έδρας παιχνίδι είδαν την ομάδα τους να μοιράζει δώρα στους αντιπάλους και να τους ανασταίνει!

Κακή ήττα υπέστη η Ζάκυνθος στην κάτω Αχαγιά με 3-1 η οποία έκανε και τα τρία γκολ δώρο στον αντίπαλο κάνοντας ένα υποφερτό πρώτο μέρος και ένα ανύπαρκτο Β΄ ημίχρονο!

Με την πλάτη στον τοίχο πλέον η Ζακυνθινή ομάδα βρίσκεται 11η θέση του πίνακα ενώ ακολουθεί ένα ακόμη εκτός έδρας παιχνίδι με τον Πανηλειακό στον Πύργο!

Δεν περιγράφω άλλο παιχνίδια της Ζακύνθου εκτός έδρας…. Αυτή είναι η φωνή απόγνωσης ενός υποτιθέμενου αθλητικού συντάκτη που καλύπτει το ρεπορτάζ της κυανοκίτρινης ομάδας!

Άλλο ένα παιχνίδι εκτός έδρας γεμάτο πίκρα και απογοήτευση για την ομάδα του Ιονίου! Άλλο ένα παιχνίδι που η Ζάκυνθος “μοιράζει δώρα” στους αντιπάλους και τους “ανασταίνει”  στην βαθμολογία!

Τι να πει κανείς! Βάρδα, Καλαμάτα, Παναρκαδικός, Αμαλιάδα… και τώρα Αχαϊκή! Όλες αυτές οι ομάδες έχούν προστεθεί στον κατάλογο του ίδιου έργου! Μια ολιγωρία, ένα λάθος, μια απροσεξία συμβαίνουν όμως πάντα σε αυτή την ομάδα! Όσο για μια καλή εμφάνιση Β΄ ημιχρόνου εκτός έδρας; Αυτό αγνοείται από το παιχνίδι στην Πύλο!!!

Άραγε τι πταιει; τι συμβαίνει και υπάρχει αυτή η τεράστια αδυναμία εκτός έδρας; Σημασία όμως έχει ότι οι αγωνιστικές περνούν η ομάδα βρίσκεται στην “Κόλαση”  της βαθμολογίας έχοντας ακόμη ένα παιχνίδι εκτός έδρας στον Πύργο με Πανηλειακό την ερχόμενη Κυριακή!

Στα του παιχνιδιού τώρα… Το πρώτο ημίχρονο οι νησιώτες έκαναν μια καλή παρουσία σε ένα βαρύ αγωνιστικό χώρο. Οι φιλοξενούμενοι στο 14΄ μπήκαν με αξιώσεις την περιοχή της Αχαϊκής με Άμο, Πέττα και Καραμαλίκη να αλλάζουν ωραία την μπάλα η οποία πήγε στον Κίτο που σουτάρισε λίγο άουτ!

Από εκεί και πέρα υπήρξαν δυο καλές στιγμές για τα “καναρίνια” με Δημητρόπουλο και Γερασιμόπουλο με τον Διαμαντή να μπλοκάρει την μπάλα στο 18΄ του αγώνα. Στο 21΄ ένα πολύ ωραίο σουτ του Πέττα η μπάλα θα περάσει λίγο άουτ! Οι μονομαχίες ήταν μεγάλες στον χώρο της μεσαίας γραμμής με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να πετύχουν γκολ! Στο 26΄ χάθηκε για την Αχαϊκή μια σπουδαία ευκαιρία όταν ο Στεφανόπουλος βρέθηκε ολομόναχος απέναντι στον Διαμαντή όμως το σουτ που έκανε θα κοντράρει σε αμυντικούς, στην επαναφορά ο Γερασιμόπουλος θα σουτάρει με την μπάλα να περνά άουτ!

Η Ζάκυνθος έδειχνε ότι αντιμετωπίζει προβλήματα στην άμυνα της! Στο 33΄ όμως οι νησιώτες απώλεσαν μια σημαντική στιγμή όταν Τριανταφυλλίδης θα εκτελέσει κόρνερ ο Καραμαλίκης θα πιάσει την κεφαλιά η μπάλα θα κοντράρει σε αμυντικούς και θα στρωθεί στον Λιάμη ο οποίος θα σουτάρει άουτ!

Το ματς ήταν ισορροπημένο και έδειχνε ότι στην επανάληψη θα γίνονταν ακόμα πιο αμφίρροπο! Μόνο που… τα πράγματα δεν εξελίχθηκαν όπως θα έπρεπε για τη ζακυνθινή ομάδα καθώς οι κυανοκίτρινοι δεν βγήκαν ποτέ από τα αποδυτήρια και με το “καλημέρα”  δέχτηκαν ένα ανόητο γκολ!  Στο 47΄ ο Σταυρόπουλος από δεξιά έβγαλε σέντρα εκεί  “κοιμήθηκε” η άμυνα της Ζακύνθου και ο Καραγιάννης ανενόχλητος άνοιξε το σκορ για την ομάδα του!

Από εκεί και πέρα επήλθε πλήρης σύγχυση στη Ζάκυνθο με τα αμυντικά κενά να είναι τεράστια! Σαν να μην έφτανε αυτό στο 58΄ Ο Τσιριγώτης στην προσπάθεια του να γυρίσει την μπάλα στον Διαμαντή κάνει ολέθριο λάθος και ο Καραγιάννης έστειλε την μπάλα για 2η φορά στα δίχτυα της Ζακύνθου κάνοντας το 2-0!

Αυτό το 15λεπτο ήταν το πλέον πιο καταστροφικό για τους νησιώτες!  Η Ζάκυνθος βρήκε όμως τα ψυχικά αποθέματα να μειώσει με ένα πολύ όμορφο γκολ του Άμος στο 66΄ όταν ο Παπαδόπουλος έβγαλε σέντρα και ο Νηγιριανός με γυριστό σουτ άφησε “άγαλμα” τον Δρακόπουλο κάνοντας το 2-1 με τη Ζάκυνθο να ξαναμπαίνει στο ματς!

Οι παίκτες του Μάρξκου Στεφανίδη το πίστεψαν ότι μπορούσαν να φτάσουν στην ισοφάριση και πίεσαν. Όμως στο 75΄ και πάλι ο “δήμιος” Καραγίαννης “σκτόωσε” μια και καλή τους φιλοξενούμενος ο επιθετικός της Αχαικής θα περάσει  τον Παπαδόπουλο και θα κάνει από κοντά στο 3-1 για την ομάδα του! Από εκείνο το σημείο και μετά όλα είχαν κριθεί! Η Ζάκυνθος προσπάθησε να αντιδράσει αλλά δεν μπόρεσε να φανεί απειλητική πλην δύο καλών στιγμών με Σκοζάι και Καραμαλίκη! Το αποτέλεσμα δεν άλλαξε και η Αχαϊκή κέρδισε με 3-1 τη Ζάκυνθο  που πλέον μπαίνει ξανά σε περιπέτειες!

Διαιτητές: Αθανασίου (Άρτας), Βασιλόπουλος, Γαλανόπουλος (Αιτωλοακαρνανίας)

Aχαϊκή: (Αλέξης Γαβριλόπουλος): Δρακόπουλος, Γερασιμόπουλος, Στεφανόπουλος, Πατάπης, Παπαδόπουλος Π. , Σωτηρόπουλος, Μητρόπουλος (77′ Χαρίζι), Αποστολόπουλος (84′ Χαρικιόπουλος), Καραγιάννης, Σταυρόπουλος, Ντάζος.

Πάγκος: Χαρικιώπουλος, Τακόπουλος, Μπίτρας, Χαρίζι, Πάγκαλος.

ΑΠΣ Ζάκυνθος: (Mάρκος Στεφανίδης): Διαμαντής, Κίτος (77′ λ.τ. Μαρίνος), Τριανταφυλλίδης, Παπαδόπουλος Δ. , Λιάμης, Άμος, Τσιριγώτης, Πέττας Ρ. , Καραμαλίκης, Τσουκαλάς (63′ Σκοζάϊ), Βαρότσης (73′ Μαρσελίνιο).

Πάγκος: Σκοζάϊ, Μαρίνος, Κυριάζος, Μαυρίας, Μαρσελίνιο.