Μια πολύ καλή Ζάκυνθος δεν πήρε αυτό που άξιζε μέσα στην Αμαλιάδα καθώς ο Αστέρας με 2 πέναλτι λύγισε τους νησιώτες που είχαν σπουδαία εμφάνιση στο πρώτο μέρος.

Από ένα ημίχρονο είχαν οι δύο ομάδες με τη Ζάκυνθο να πληρώνει δύο άσχημε στιγμές στην περιοχή της,  την έλλειψη βάθους στο ρόστερ της αλλά και την έλλειψη δυνάμεων μετά το 60΄ του αγώνα

Δεν μπόρεσε να μείνει έως το τέλος όρθια η Ζακύνθος μέσα στην Αμαλιάδα και γνώρισε την ήττα με 2-0 από τον Αστέρα μπαίνοντας με το αριστερό στο 2018. Οι νησιώτες πραγματοποίησαν ένα πολύ καλό πρώτο μέρος γεμίζοντας προσδοκίες τους απανταχού φίλους της ομάδας ότι η συνέχεια θα ήταν ανάλογη!

Η πραγματικότητα όμως του Β΄ μέρους ήταν διαφορετική καθώς εκεί όπου η ομάδα του Αστέρα είχε “βραχυκυκλώσει”  ήρθαν τα δύο πέναλτι και άλλαξαν άρδην την εικόνα στο “τοπίο”… Β’εβαια και άλλοι παράγοντες έπαιξαν ρόλο για να έρθει αυτή η ήττα. Η είσοδος που έμπειρου Μαρουκάκη στον αγωνιστικό χώρο και συνδυασμό με την κούραση των παικτών της Ζακύνθου έφεραν τα πάνω κάτω.

Οι νησιώτες ήταν χάρμα οφθαλμών στο πρώτο ημίχρονο όπου έκαναν το καλύτερο τους παιχνίδι εκτός έδρας απέναντι σε μια ομάδα με ποιοτικούς ποδοσφαιριστές. Ο Μάρκος Στεφανίδης είχε “διαβάσει” πάρα πολύ τον αντίπαλο και η Ζάκυνθος στην κυριολεξία “έπνιξε” τον Αστέρα με μια μεγάλη θηλιά, τόσο στον ‘χώρο της μεσαίας γραμμής όσο και στα πλάγια! Αποτέλεσμα όλης αυτής της πίεσης ήταν οι νησιώτες να κυριαρχήσουν όλο το 45λεπτο κάτι που τα παραδέχτηκε και ο τεχνικός του Αστέρα Σούλης Παπαδόπουλος στην συνέντευξη τύπου.

Οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν ακόμη και να προηγηθούν στην μεγάλη ευκαιρία του Μαρσελίνιο στο 25΄… Αλλα αυτό δεν συνέβη καθώς ο Πορτογάλος στο τετ α τετ με τον Τσάμη σημάδεψε τα πόδια του τερματοφύλακα του Αστέρα. ήταν μια φάση σεμιναρίου όταν Καραμαλίκης και Μαρσελίνιο “έκρυψαν” ωραία την μπάλα! Η  κυριαρχία της Ζακύνθου συνεχίστηκε με παίκτες “καμικάζι” ανάγκασαν τον Αστέρα να περιοριστεί σε ποδόσφαιρο άνευ ουσίας με τον τερματοφύλακα της Ζακύνθου να έχει μέχρι εκείνη την στιγμήν εύκολο απόγευμα.

Στην επανάληψη η είσοδος του Μαρουκάκη και η αλλαγή σχηματισμού του Σούλη Παπαδόπουλου παίζοντας με 2 φορ έφερε πολλές φορές την μπάλα στα περιοχή της Ζακύνθου. Στο 58΄ μια ανατροπή του Λιάμη πάνω στον Τόρες ήταν αρκετή για να αλλάξει τις ισορροπίες το πέναλτι ανέλαβε να εκτελέσει ο Κέρι ο οποίος έβαλε την ομάδα του Μπροστά στο σκορ. Ο παράγοντας όμως κούραση είχε “κτυπήσει την πόρτα”  της Ζακύνθου, η αγωνιστική καθίζηση του δαιμόνιου Μαρσελίνιο έδωσε την δυνατότητα να ανέβουν πιο ψηλά οι αμυντικοί της γηπεδούχου ομάδας η οποία πίεσε και για τον 2ο γκολ το οποίο ήρθε από λάθος του τερματοφύλακα της Ζακύνθου ο οποίος ανέτρεψε τον Τόρες και πάλι ο Κέρι στο 80΄ διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του κάνοντας το 2-0.

Τα περιθώρια είχαν στενέψει για τη Ζακυνθινή ομάδα που στα εναπομείναντα λεπτά έκανε την δική της υπέρβαση για να γίνει απειλητική αλλά δεν τα κατάφερε και έτσι το ματς τελείωσε άδοξα με δύο πέναλτι και με ανύπαρκτες ουσιαστικά ευκαιρίες ο Αστέρας πήρε τη νίκη με 2-0 αφήνοντας την πίκρα στους νησιώτες που αν ήταν πιο προσεκτικοί σε αυτές τις δύο φάσεις ίσως να έπαιρναν βαθμό από μια καλή και ποιοτική ομάδα.

Διαιτητές: Ρούσσος, Κωνσταντόπουλος, Σπηλιώτης (Κορινθίας)

Aστέρας Αμαλιάδας (Σούλης Παπαδόπουλος) Τσάμης, Μπουζούρας, Παπαδόπουλος Θ., Παγώνης, Πανούσης, Ν’ γκουέμ, Ρόβας, Ντιέγκο Τόρες, Κέρι, Μπαρμπαρούσης, Σταθάτος (46΄ Μαρουκάκης)

Αναπληρωματικοί: Βλάχος, Αρβανίτης, Μπουτσικάκης, Κυριάκος, Κασνέτση, Μαρουκάκης, Αντωνόπουλος

ΑΠΣ Ζάκυνθος (Μάρκος Στεφανίδης) Διαμαντής, Κίτος, Τρινταφυλλίδης, Παπαδόπουλος, Λιάμης, Πέττας Ραφ, Βαρότσης, Τσουκαλάς, Μαρσελίνιο, Άμος (52΄ Σκοζάί), Καραμαλίκης

Αναπληρωματικοί :  Μαρίνος, Κυριάζος, Σκοζάι, Μαυρίας

*Οι φωτογραφίες είναι προϊον του καλού φίλου Βαγγέλη Δημητρόπουλου τον οποίο ευχαριστούμε