Κοντά στην «πηγή» για να πάρουν ένα σπουδαίο αποτέλεσμα στην δύσκολη έδρα του Ηρακλή, πλησίασαν οι ποδοσφαιριστές του ΑΠΣ Ζάκυνθος αλλά προδόθηκαν από μια κακή στιγμή στο 72ο λεπτό, με την κεφαλιά-γκολ του Μπαρτολίνι από την εκτέλεση κόρνερ του Ρομάνο που έμελλε να κρίνει το ματς.

Με την εμφάνιση στα πρώτα 45 λεπτά, οι νησιώτες έδειξαν ότι έχουν σπουδαίες δυνατότητες. Αυτό που χρειάζεται πλέον είναι μια νίκη απέναντι στον Απόλλωνα Καλαμαριάς στο τελευταίο ματς του 2014, για να κλείσουν ιδανικά τη χρονιά.

Το παιχνίδι σαφέστατα και δεν είναι εύκολο, όμως πρόκειται για έναν αντίπαλο στα «μέτρα» της ομάδας και μέσα στο «κάστρο» του Δημοτικού σταδίου. Οι ροσονέρι προέρχονται από μια σημαντική νίκη απέναντι στην Αναγέννηση Καρδίτσας στην έδρα τους και έρχονται στο νησί με απειλητικές διαθέσεις.

Το ματς περιληπτικά

Οι Κυανοκίτρινοι ήταν εξαιρετικοί σε όλο το πρώτο ημίχρονο, δείχνοντας γιατί βρίσκονται στα υψηλά βαθμολογικά «στρώματα». Η ομάδα του Ντάνι Ακίνο, ήταν πολύ καλά στημένη στον αγωνιστικό χώρο, έχοντας «βραχυκυκλώσει» σχεδόν τον Ηρακλή, που δε μπορούσε να διασπάσει την καλά οργανωμένη άμυνα τους.

Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι είχαν δύο σπουδαίες ευκαιρίες στο πρώτο μέρος για να βάλουν δύσκολα στον αντίπαλο τους αλλά δεν τις εκμεταλλεύτηκαν, με αποκορύφωμα το δοκάρι του Ιάσονα Παπαδημητρίου στη φάση του 35ου λεπτού. Εάν γινόταν εκεί το 0-1, είναι δεδομένο ότι θα βλέπαμε άλλο… παιχνίδι. Πιο πριν και στο ξεκίνημα του ματς (στο 7’), ο Αποστόλου θα πιάσει μια καλοζυγισμένη κεφαλιά, με το Χουάντερσον να πραγματοποιεί εξαιρετική επέμβαση. Σε όλα τα παραπάνω ο Ηρακλής είχε να αντιπαρατάξει μια μεγάλη ευκαιρία με τη φαρμακερή σέντρα του Σαραμαντά και την κεφαλιά- ψαράκι του Ρομάνου, που θα περάσει μόλις άουτ. Κάπως έτσι θα ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο με το 0-0 να δίνει ελπίδες για κάτι σπουδαίο στην συνέχεια.

hrak

Στην επανάληψη ο Ηρακλής θα μπει πιο δυνατά στο ματς με σκοπό να πιέσει για το γκολ που θα «έλυνε» τους ποδοσφαιριστές του. Η πίεση στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν μεγάλη, όμως η Ζάκυνθος είχε υπό έλεγχο την κατάσταση έστω και δύσκολα.

Στην «σκακιέρα» του ματς ο Νίκος Παπαδόπουλος πέρασε τον Σιατραβάνη αντί του Κάσου αλλάζοντας επί της ουσίας έναν πλάγιο χαφ, με τον ομόλο του να περνά τον Πέττα στη θέση του Αποστόλου. Ο χρόνος κυλούσε και ο τεχνικός του «Γηραιού» θα ρίξει στη «μάχη» και το Λουκίνα, για να παίξει με δύο σέντερ φορ.

Η πίεση των γηπεδούχων «καρποφόρησε» τελικά στη φάση του 72ου λεπτού, μέσα από στατική φάση με τον Μπαρτολίνι να εκμεταλλεύεται άψογα την εκτέλεση κόρνερ του Ρομάνο, για το 1-0 που πανηγυρίστηκε έξαλλα απ’ όλο το γήπεδο. Ένα λεπτό πιο πριν ο Ξενοδόχοβ είχε μια εντυπωσιακή επέμβαση στο ενεργητικό του, μετά από εκτέλεση φάουλ του Περόνε σε σημείο «λουκούμι» έξω από την περιοχή, έχοντας μπροστά του και πολλά σώματα.

Από εκείνο το σημείο και μετά οι Κυανόλευκοι ήταν αυτοί που περίμεναν, με τη Ζάκυνθο να προσπαθεί δειλά-δειλά να απειλήσει. Ο Αργεντινός τεχνικός πέρασε στο ματς το Λεωνίδα Κουτσούκη αντί του Πιτταρά (έκανε ντεμπούτο στη Β’ Εθνική ο Ζακυνθινός εξτρέμ) και στην συνέχεια τον Κρολ αντί του Νόνη, παίζοντας ακόμη και με δύο επιθετικούς για να φτάσει στην ισοφάριση. Σε μια αντεπίθεση όμως στις καθυστερήσεις οι γηπεδούχοι θα φτάσουν στο δεύτερο γκολ, όταν ο Περόνε θα διεισδύσει από δεξιά και θα βγάλει έτοιμο γκολ στο Λουκίνα που θα «κλειδώσει» για τα καλά το ματς.

Πολλή καλή η διαιτησία του Κατσικογιάννη από την Ήπειρο. Παράπονα για τον πρώτο βοηθό Γεωργάκη (Ηπείρου) είχαν οι γηπεδούχοι, απαρατήρητος πέρασε ο δεύτερος βοηθός Κωνσταντίνου από την Πρέβεζα.

Συνθέσεις

Ηρακλής Θεσσαλονίκης (Νίκος Παπαδόπουλος): Χουάντερσον , Μπουκουβάλας, Κάσσος (83′ Σιατραβάνης), Μπαρτολίνι, Σαραμαντάς, Πουρτουλίδης, Στάμου, Τσιλιανίδης (69′ Λουκίνας), Ιντζόγλου, Ρομάνο (89′ Κυριακίδης Π.), Περόνε

Πάγκος: Παπαθανασίου, Βαλεριάνος, Πασάς, Ζιαμπάρης

ΑΠΣ Ζάκυνθος (Ντάνι Ακίνο): Ξενοδόχοβ, Τσόπελας, Ουνγιαλίδης, Καλλιβωκάς, Νόνης (83′ Κρολ), Κρτσμάρεβιτς, Πιτταράς (79′ Κουτσούκης), Ευθυμιάδης, Οικονόμου, Αποστόλου (63′ Πέττας), Παπαδημητρίου

Πάγκος: Πολίτης, Τσορμπατζίδης, Μπλέτσας, Κυριακίδης Κ.