Ολοκληρώθηκαν το απόγευμα του Σαββάτου τα δύο ματς για την Α΄ κατηγορία της ΕΠΣ Ζακύνθου. Στο γήπεδο των Αμπελοκήπων ο ΑΟ Τσιλιβή πέρασε εύκολα το εμπόδιο της ΑΕ Καλαμακίου κερδίζοντας με 7-1. Στα ορεινά στο γήπεδο της ΑΕ Αγίου Λέοντα/ Κοιλιωμένου η ΑΕ Γερακαρίων άντεξε στην πίεση των γηπεδούχων και πήρε πολύτιμο βαθμό με το ματς να έρχεται ισόπαλο σε 2-2!

Υπέκυψε στην ανωτερότητα του Τσιλιβή το Καλαμάκι (1-7)

Η νίκη του ΑΟ Τσιλιβή επί του Καλαμακίου με 7-1 επισκιάστηκε από τον σοβαρό τραυματισμό του Παναγιώτη Γιακουμέλου που έσπασε τον αγκώνα του στο 23΄ της αναμέτρησης. Ο Παίκτης πήγε στο νοσοκομείο όπου του παρασχέθηκαν οι πρώτες βοήθειες. Ο άτυχος παίκτης έχει υποστεί συντριπτικό κάταγμα στο κάτω μέρος του αριστερού του χεριού κοντά στον αγκώνα από κτύπημα που δέχθηκε στο παιχνίδι.

Την δευτέρα θα αποφασιστεί αν θα μπει χειρουργείο η θα μπει σε γύψο! Αν ακολουθηθεί η 2η επιλογή τότε θα μείνει για 2-3 μήνες εκτός δράσης!!! Ας ευχηθούμε να πάνε όλα καλά για τον ακραίο αμυντικό. Στο αγωνιστικό μέρος οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι και κέρδισαν δίκαια το παιχνίδι με 7-1. Το Καλαμάκι άντεξε όσο μπορούσε την πίεση των ερυθρόλευκων αλλά το υπέροχο γκολ του Ανδρέα  Κότσα στο 16 ήταν αυτό που “ξεκλείδωσε” την συμπαγή άμυνα των γηπεδούχων.

Στο 25΄ και πάλι ο ίδιος παίκτης εκμεταλλεύτηκε ολέθριο λάθος της άμυνας του Καλαμακίου και με κοντινό πλασέ έκανε το 0-2 για την ομάδα του. Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μείωσαν με τον Ελέζι στο 52΄ σετ-2 αλλά από εκεί και πέρα οι ποιότητα των παικτών του Τσιλιβή έκανε την διαφορά!. Στο 61΄ Ο Ιμπραήμ  Σόρα με ωραίο διαγώνιο σουτ έκανε το 3-1 για την ομάδα του ενώ στο 61΄ ο Νίκος Κακολύρης με αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-1.

Ο Μαρούδας Μάριος στο 75΄ έκανε το 5-1 ενώ το 6-1 πέτυχε ο νεαρός ταλαντούχος ποδοσφαιριστής Ντάλιελ Γουσέτης ο οποίος χειροκροτήθηκε δεόντως από όλους! Ενώ ο Σόρα στο 78΄ διαμόρφωσε το τελικό 7-1 για την ομάδα του.

ΚΑΛΑΜΑΚΙ (Κορωνιός Δ. – Tζαμαλής Απ.): Συνετός (65′ Μαμφρέδας), Αμπελός, Πέττας- Σαρρής, Σταύρο (46′ Δημητρίου), Παππά, Ζότκα, Συνετός Αλ., Ελέζι, Κλάδης Π., Τάρε, Μπιρμπίλης

ΤΣΙΛΙΒΗ (Ντόβρος Ν.): Φιλιάς, Γιακουμέλος Π. (23′ Γιακουμέλος Τ.), Ρέντα, Τζιαφέρης Θ., Κλάδης Αγγ., Βελλίδης Θ. (53′ Σόρα), Τσάνης (53′ Κακολύρης), Γεωργίου, Μαρούδας Μ., Γουσέτης Ντ., Κότσα Αντρ. (65′ Μαρίνος Ι.)

Έμεινε όρθια και δε λύγισε η ΑΕ Γερακαρίων στα ορεινά (2-2)

Σε ένα δυνατό και όμορφο παιχνίδι ΑΕ Αγίου λέοντα και ΑΕ Γερακαρίων αναδείχτηκαν ισόπαλες με 2-2… Ενα ματς με εναλλαγές του σκορ και πάρα πολλές ευκαιρίες η ΑΕ Γερακαρίων πήρε ένα χρυσό βαθμό από μια δύσκολη έδρα που θα δυσκολευτούν ακόμη και μεγάλες ομάδες!.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν με τον Πένεση στο 5΄ της αναμέτρησης. Αλλά η ΑΕ Γερακαρίων είχε έτοιμη την απάντηση με τον Καμπεράϊ στο 12΄ με φάουλ από 30 μέτρα!  Έτσι πήγε όλο το πρώτο μέρος με τους γηπεδούχους να είναι ελαφρώς καλύτεροι και τους φιλοξενούμενους να κρατάνε έξω από την περιοχής τους τα “λιοντάρια”.

Στην επανάληψη ο Γιώργος Πλαρινός έκανε την ολική ανατροπή για την ομάδα του στο 50΄ του αγώνα. Οι γηπεδούχοι πίεσαν και κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον νεαρό Σπύρο Ζώντο στο 70΄. Τα “λιοντάρια” έχασαν μοναδική ευκαιρία με τον Σαρ. Μπάστα να πάρουν τη νίκη στο 82΄ και έτσι το ματς πήγε έως το τέλος στο 2-2 παρά την πίεση των γηπεδούχων.

ΑΓ. ΛΕΩΝ/ ΚΟΙΛΙΩΜΕΝΟΣ (Γκούσκος Ανδρ.): Κουλόλι, Μαλαφούρης Γ. ( 52′ Ζώντος Σπ.), Μαρίνος Διον., Μπάστας Σ., Μπάστας Κ., Κολεύρης Κ. (76′ Μάργαρης Ν.), Σπίνος Δ. (61′ Σοφός Λ.), Ζώντος Ι., Πενέσης Αθ., Μουσάϊ Κ. , Μπάστας Αν.

ΑΕ ΓΕΡΑΚΑΡΙΩΝ: Πυλαρινός Ι., Γιαννόπουλος Π., Λομποτέσης Π., Καμπεράϊ Μ., Πόθος Γ., Μουζάκης Αντρ., Μεντζαλίρας Δ., Μιτάκης Ι. (46′ Μπουσάϊ), Πότσης Α., Ψάρρης Α. (72′ Πατρίκιος Ε.), Πλαρινός Γ.

Οι φωτογραφίες είναι από την σελίδα της ΑΕ Γερακαρίων στο facebook. Ευχαριστούμε πολύ.