Η ομάδα της Ηγουμενίτσας έγραψε ιστορία, καθώς κατάφερε ως το απόλυτο αουτσάιντερ να επικρατήσει δύο φορές της Νίκης Βόλου και να πάρει την άνοδο στη Football League!

Το πρώτο μέρος κύλησε ιδανικά για την ομάδα του Θεσπρωτού, η οποία όχι μόνο κράτησε το «μηδέν» στην εστία της, αλλά άνοιξε το σκορ με κοντινό σουτ του Μπίκα στο 43’, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια, έχοντας προβάδισμα στο σκορ.  Όσον αφορά τη Νίκη Βόλου, αν και έδειχνε να πατάει καλύτερα στο γήπεδο μέχρι τη φάση του γκολ, δεν κατάφερε να γίνει απειλητική μπροστά από τα καρέ της εστίας του Κωνσταντάκου.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι, καθώς ήταν πιστή αντιγραφή του πρώτου. Η Νίκη προσπαθούσε, χωρίς να μπορεί να πετύχει το κάτι παραπάνω. Δεν μπορούσε να βρει «δίχτυα», ενώ ο Μπίκας ήταν και πάλι το πρόσωπο που τη στιγμάτισε, διότι στο ίδιο λεπτό με το πρώτο 45λεπτο κατάφερε να σκοράρει και να χαρίσει τη νίκη και ταυτόχρονα την άνοδο στην ομάδα του.

Προβάδισμα με Μπίκα για τον Θεσπρωτό στο πρώτο μέρος

Μόλις στο 5’ ο Δεμηρτζόγλου εκτέλεσε το έμμεσο που είχε κερδίσει ένα λεπτό νωρίτερα ο Κέρι, πασάροντας στον τελευταίο, του οποίου το σουτ βρήκε σε παίκτη των γηπεδούχων και κατέληξε κόρνερ. Έπειτα, υπήρξε ένα μεγάλο κενό στο παιχνίδι και έπρεπε να φτάσουν οι δύο ομάδες στο 21’ για να χαθεί η επόμενη ευκαιρία. Η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κέρι, δεν είχε στόχο, καθώς η μπάλα έφυγε λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Κωνσταντάκου, ο οποίος έδειχνε να ελέγχει τη φάση. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Πόζογλου σούταρε από μακρινή απόσταση, με τη μπάλα να φεύγει λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Αποστολίδη, ο οποίος δεν έδειχνε να ανησυχεί για την πορεία της μπάλας. Στο 39’ ο Ιορδανίδης πήρε τη θέση του τραυματία Ιορδανίδη στον χώρο της μεσαίας γραμμής, μπροστά από τους Τσεμπερίδης και Ρόβα.

Στο 43’ ο Μπίκας έπαιξε το ένα-δύο, με τον Ευθυμίου, ο οποίος τον βρήκε ωραία στην καρδιά της άμυνας της Νίκης Βόλου. Σε εκείνο το σημείο, ο Μπίκας σούταρε ανενόχλητος, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Αποστολίδη, γράφοντας το 1-0, που ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους. Στο επόμενο λεπτό, ο Σουλιώτης που βρισκόταν στον πάγκο των γηπεδούχων αντίκρυσε την κόκκινη κάρτα από τον διαιτητή της αναμέτρησης, κ. Αγγελαδάκη. Στο 51’ το σουτ του Ιορδανίδη μέσα από την περιοχή του Θεσπρωτού, δεν βρήκε στόχο, καθώς η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κωνσταντάκου. Στην τελευταία καλή φάση του πρώτου μέρους, η κοντινή κεφαλιά του Ευθυμίου, έπειτα από τη μακρινή εκτέλεση φάουλ του Πόζογλου, κατέληξε στην αγκαλιά του Αποστολίδη.

Βρήκε ξανά «δίχτυα» ο Μπίκας στο δεύτερο μέρος

Η πρώτη φάση του δεύτερου 45λέπτου ανήκε στους «κυανόλευκους». Στο 54’ ο Μαντζίρης έπιασε την κεφαλιά από κοντά, αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Κωνσταντάκου. Τρία λεπτά αργότερα, η κεφαλιά του Πόζογλου ήταν καλή, αλλά η μπάλα κατέληξε κόρνερ, έπειτα από παρέμβαση του Αποστολίδη. Στο 63’ η Νίκη Βόλου έχασε διπλή ευκαιρία για γκολ. Αρχικά, το κοντινό σουτ του Βουκομάνοβιτς απέκρουσε ο Κωνσταντάκος σε κόρνερ, το οποίο εκτέλεσε ο Κέρι από τη δεξιά πλευρά, με τον Τσεμπερίδη να σουτάρει στο δεύτερο δοκάρι ψηλά άουτ. Μετά από πέντε λεπτά, το σουτ του Κωνσταντίνου βρήκε σε αμυνόμενο της Νίκης Βόλου, με αποτέλεσμα η μπάλα να καταλήξει κόρνερ. Στο 72’ η κεφαλιά του Καντούτση, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Κέρι από την αριστερή πλευρά, έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας των γηπεδούχων. Δύπ λεπτά αργότερα, ο Μαντζίρης έβγαλε συρτή σέντρα από τη δεξιά πλευρά, αλλά το πλασέ του Ιορδανίδη έφυγε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι της εστίας του Κωνσταντάκου. Στο 86’ ο Μπίκας σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του γκολ, καθώς με κοντινό πλασέ και εξουδετερωμένο τον Κωνσταντάκο, έγραψε το 2-0.
Στην τελευταία φάση του αγώνα, ο Κέρι έπιασε την κεφαλιά από κοντά, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι, καθώς κατέληξε άουτ. Έτσι, το 2-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης, με τους γηπεδούχους να κερδίζουν δίκαια το παιχνίδι, αλλά και την άνοδο στη Football League.

«Παρών» ο κόσμος της Νίκης Βόλου

Ο φίλαθλος κόσμος της Νίκης Βόλου έδωσε το «παρών» στο δημοτικό γήπεδο της Ηγουμενίτσας για να στηρίξει σε ακόμη μία έδρα την αγαπημένη του ομάδα, η οποία θα έδινε το σημαντικότερο παιχνίδι της αγωνιστικής περιόδου 2018-2019. Οι φίλοι των «κυανέρυθρων» με τη φωνή και τα συνθήματά τους προσπάθησαν να στηρίξουν του ποδοσφαιριστές του Ράτκο Ντόστανιτς, οι όποιοι όμως τελικά τους απογοήτευσαν, καθώς γνώρισαν την ήττα με 2-0 από τον Θεσπρωτό Ηγουμενίτσας.

Σκόρερ: 43’, 86’ Μπίκας.