Με μια ευρεία νίκη ολοκλήρωσαν τη φετινή περίοδο στο δικό τους πρωτάθλημα οι νέοι του ΑΠΣ Ζάκυνθος, που επικράτησαν εύκολα του Φωκικού με σκορ 6-1 σε εξ’ αναβολής αναμέτρηση.

Έτσι η δεύτερη ομάδα της Κυανοκίτρινης ΠΑΕ ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της με 14 βαθμούς αλλά και την συμμετοχή της στα ημιτελικά του κυπέλλου της ΕΠΣ Ζακύνθου.

Η ομάδα της Άμφισσας μπορούσε κάλλιστα να μην κατέβει στο ματς, αφού και τελευταία στη βαθμολογία ήταν αλλά και μεγάλο ταξίδι είχε να πραγματοποιήσει. Όμως προς τιμή της κατέβηκε κανονικά στο νησί, έστω και αν με το ζόρι συμπλήρωνε ενδεκάδα.

neoi fokikou 2

Η αγωνιστική διαφορά των δύο ομάδων ήταν εμφανής, κάτι που αποδείχτηκε από την αρχή της αναμέτρησης. Η ομάδα του Πασχάλη Τουρίκη πήρε από νωρίς τα “ηνία”, έχοντας προηγηθεί από το 3ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τσανακτσόγλου, το οποίο κέρδισε ο Διονύσης Γιακουμέλος (1-0).

Μετά από πολλές χαμένες ευκαιρίες, το δεύτερο τέρμα θα έρθει στο 22′ με σκόρερ ξανά τον Τσανακτσόγλου και ωραίο σουτ από τη μεγάλη περιοχή (2-0).

Τρία λεπτά αργότερα την “σκυτάλη” στο σκοράρισμα θα πάρει ο Νένδος, που θα εκμεταλλευτεί ωραία σέντρα του Κουτσούκη για το 3-0.

Στο 30′ ο Φωκικός είχε την ευκαιρία να μειώσει από το σημείο του πέναλτι με το Νένδο να ανατρέπει το Μεγάλο και τον διαιτητή της αναμέτρησης να σφυρίζει την παράβαση. Ο παίχτης που το κέρδισε θα αναλάβει την εκτέλεση του αλλά θα νικηθεί από το Θανάση Καραπάνο που με υπέροχη επέμβαση θα αποτρέψει το γκολ. Μάλιστα ήταν το 4ο πέναλτι που αποκρούει ο νεαρός γκολκίπερ τη φετινή περίοδο, σε ισάριθμα χτυπήματα!!!

Ένα λεπτό αργότερα οι Κυανοκίτρινοι θα φτάσουν σε ένα ακόμη γκολ, με τον Ελέζι να κάνει την κάθετη για τον Τόλια που με πλασέ θα αυξήσει το δείκτη του σκορ σε 4-0.

neoi zakynthou 3

Στην επανάληψη η Ζάκυνθος θα μπει εξίσου δυνατά, με τον Τσανακτσόγλου να έχει αρχικά σουτ στο οριζόντιο δοκάρι του Καραχρήστου και τον Κουτσούκη στην συνέχεια με σουτ να διαμορφώνει το 5-0.΄

Η αντίδραση του Φωκικού θα έρθει στο 50′ με τον Παναγιωτόπουλο να ανατρέπει τον Μωραΐτη και να παραχωρεί πέναλτι, βλέποντας παράλληλα και την κίτρινη κάρτα. Την εκτέλεση θα αναλάβει ο Φαρδέλος που θα μειώσει σε 5-1. Ήταν η πρώτη φορά που νικήθηκε από την άσπρη βούλα ο γκολκίπερ του ΑΠΣ τη φετινή χρονιά.

Στον 56′ ο Γιώργος Γιώτης του Φωκικού θα αποβληθεί με απευθείας κόκκινη λόγω διαμαρτυρίας και στο 57′ ο Τσανακτσόγλου θα φτάσει στο τρίτο του προσωπικό τέρμα, με άψογη εκτέλεση φάουλ για το τελικό 6-1.

Διαιτητής ήταν ο Σταυρόπουλος από τον Σύνδεσμο Ηλείας.

Συνθέσεις

ΑΠΣ Ζάκυνθος Κ20 (Πασχάλης Τουρίκης): Καραπάνος, Τζούμπας, Καψάσκης, Ελέζι, Στεφανίδης, Παναγιωτόπουλος, Τόλιας, Νένδος, Τσανακτσόγλου, Κουτσούκης, Γιακουμέλος. Αγωνίστηκαν και οι: Τσουράκης, Πουρίκη, Τσάβος

Φωκικός Κ20 (Κώστας Γιώτης): Καραχρήστος, Γιώτης Γ., Λαζογεώργος, Μωραΐτης, Αποστόλου, Φαρδέλος, Μεγάλος, Σίμος, Μαλόκου, Γιώτης Ιγν., Αλεξίου